Tę prawdę powinniśmy uświadamiać sobie za każdym razem kiedy uczestniczymy w Eucharystii i przyjmujemy Komunię Świętą. A kiedy ta świadomość ugruntuje się w nas samych jeszcze mocniej powinniśmy przekazywać ją dzieciom przygotowującym się do przyjęcia Komunii Świętej po raz pierwszy w swoim życiu. Wszyscy ochrzczeni tworzymy bowiem jedną rodzinę Kościoła niezależnie od tego w jakiej części świata żyjemy.
W większości polskich parafii przyjęty jest zwyczaj, że po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci przychodzą na Mszę Świętą w kolejnych dniach tygodnia, czyli w Białym Tygodniu. Zwykle każdego dnia Białego Tygodnia modlimy się szczególnie za konkretne osoby. Na przykład w poniedziałek za rodziców, dziadków i rodzeństwo, we wtorek za nauczycieli, w środę za parafię itp. Zachęcamy, żeby jeden z dni poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy. To wydarzenie kryje się pod hasłem „Dzieci komunijne dzieciom misji”.
Jest to akcja proponowana przez Papieskie Dzieła Misyjne niemal od momentu ich powstania. Z historycznych dokumentów wiemy, że w początkach Dzieła Dziecięctwa Misyjnego (dzisiaj pod nazwą Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci) to właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci włączały się w działalność Dzieła. Istnieją potwierdzone dane, że było tak nawet w przypadku św. Teresy z Lisieux i to właśnie stąd wzięła się jej duchowość „małej drogi” i umiłowanie misji. Ten dzień jest doskonałą okazją, aby uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom powszechność Kościoła, otworzyć im oczy i serca na braci i siostry na krańcach świata oraz przypomnieć o misyjnym powołaniu każdego ochrzczonego wyrażającym się w trosce modlitewnej i materialnej za misje.
W Dniu Misyjnym w Białym Tygodniu warto przygotować w kościele misyjną dekorację, w miarę możliwości zaprosić misjonarza, odprawić Mszę Świętą według formularza o ewangelizację ludów (140’’ lub 142’’), w modlitwie powszechnej w szczególny sposób pamiętać o zagadnieniach misyjnych, w procesji z darami przynieść takie, które będzie można wykorzystać na pomoc misjom itp. Proponujemy również, żeby przed tym dniem przeprowadzone zostały lekcje religii lub katechezy parafialne wyjaśniające cel akcji.
W tym roku koncentrujemy się na słowach: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Pokazujemy dzieciom, że Kościół nie kończy się w parafii, w miejscowości czy w nawet w kraju, ale na całym świecie jest jeden i ten sam Kościół założony przez samego Pana Jezusa. Tym samym mamy braci i siostry na całym świecie. I tak jak w rodzinie ludzie o sobie pamiętają i pomagają, tak i my chcemy pamiętać o dzieciach całego świata.
Pomoce potrzebne do przygotowania i przeprowadzania tego dnia są do nabycia w sklepie missio https://misyjny-sklep.missio.pl/. Dostępny jest również plakat, pamiątkowe obrazki i materiały do pobrania, w których znajdują się załączniki do konspektu lekcji, zdjęcia, filmy i grafiki. Przygotowując każdego roku nowe grafiki pragniemy złączyć naszą akcję z tematem duszpasterskim Kościoła na dany rok oraz w przejrzysty i obrazowy sposób wyjaśnić dzieciom którąś z ważnych prawd naszej wiary. Znaczenie tegorocznego plakatu i obrazka wyjaśniamy tutaj https://missio.org.pl/dzieci-komunijne-dzieciom-misji/dzieci-komunijne-dzieciom-misji-2023-plakat/
1. Ustalenie daty Dnia Misyjnego z księdzem proboszczem i rodzicami – przedstawienie idei.
2. Przygotowanie materiałów (możliwych do nabycia w PDM) do przeprowadzania akcji.
3. Przeprowadzenie lekcji religii na temat Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu.
4. Wpisanie na plakacie akcji konkretnej daty, kiedy ten dzień odbędzie się w parafii, i zawieszenie plakatu w kościele lub/i szkole.
5. Przygotowanie wraz z dziećmi misyjnej oprawy Mszy Świętej – modlitwy powszechnej, procesji z darami, śpiewów, dekoracji itp.
6. Modlitwa w czasie Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu za misje i misjonarzy.
7. Zebranie ewentualnych ofiar i przesłanie ich do PDM.
Możliwe jest również wykorzystanie specjalnych kopert – „Dla siostry i brata na krańcach świata”. Po odpowiednim przygotowaniu każde z dzieci otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert mogą natomiast włożyć drobne ofiary, oczywiście po uzgodnieniu z rodzicami. Sens kopert jest taki, żeby nie było wiadomo, które dziecko jaką ofiarę złożyło, by uniknąć porównań i oceniania. Wszystkie dzieci i przynoszą w Dniu Misyjnym zaklejone koperty i każde dziecko podchodzi w procesji do ołtarza, żeby złożyć swój dar. W niektórych parafiach dzieci przynoszą ofiary w zrobionych przez siebie skarbonkach.
Otwarcie kopert lub skarbonek i policzenie ofiar powinno być dokonane wspólnie z przedstawicielami rodziców. Ofiary przesyła się bezpośrednio do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych na numer konta 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169 z dopiskiem „Dzieci komunijne dzieciom misji” z parafii… / ze szkoły… w … Wszystkie ofiary przekazane do PDM są przeznaczone na pomoc dzieciom do 14. roku życia na terenach misyjnych. Przypominamy jednocześnie, że ofiary i koperty nie są podstawą akcji. Są ostatnim punktem w przygotowaniu i jedynie jego dobrowolnym owocem.
Poprzez włączenie się w akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji” dzieci pierwszokomunijne tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Pomagają Ojcu Świętemu w ewangelizacji świata poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom krajach, gdzie dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju.
W ubiegłym roku, dzięki otwartości serc dzieci z Polski i ich rodzin, przekazaliśmy do Dykasterii ds. Ewangelizacji 1 650 473,26 zł, z czego 1 015 796,14 zł z ofiar złożonych w dniu misyjnym w Białym Tygodniu.
Zobacz nasze aktualności