Dzień Misyjny w Białym Tygodniu to akcja proponowana przez Papieskie Dzieła Misyjne niemal od momentu ich powstania. Z historycznych dokumentów wiemy, że w początkach Dzieła Dziecięctwa Misyjnego (dzisiaj pod nazwą Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci) to właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci włączały się w działalność Dzieła. Istnieją potwierdzone dane, że było tak nawet w przypadku św. Teresy z Lisieux i to właśnie stąd wzięła się jej duchowość „małej drogi” i umiłowanie misji.
W większości polskich parafii przyjęty jest zwyczaj, że po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci przychodzą na Mszę Świętą w kolejnych dniach tygodnia, czyli w Białym Tygodniu. Zwykle każdego dnia Białego Tygodnia modlą się za konkretne osoby. Na przykład w poniedziałek za rodziców, dziadków i rodzeństwo, we wtorek za nauczycieli, w środę za parafię itp. Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają, żeby jeden z tych dni poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy. To wydarzenie kryje się pod hasłem „Dzieci komunijne dzieciom misji”.
Warto, aby po odpowiednim przygotowaniu dzieci i ich rodzin, jeden dzień Białego Tygodnia przeznaczyć w parafii na modlitwę za misjonarzy i dzieci w krajach misyjnych. Można przygotować misyjną dekorację, odprawić Mszę Świętą według formularza o ewangelizację ludów, w modlitwie powszechnej pamiętać o zagadnieniach misyjnych, w procesji z darami przynieść takie, które będzie można wykorzystać na pomoc misjom itp. Najważniejsze, żeby wprost do nieba popłynęło jak najwięcej modlitwy za najbardziej potrzebujących w rodzinie Kościoła.
Ten dzień jest doskonałą okazją, aby uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom powszechność Kościoła, otworzyć ich oczy i serca na braci i siostry na krańcach świata oraz przypomnieć o misyjnym powołaniu każdego ochrzczonego wyrażającym się w trosce modlitewnej i materialnej za misje. To również niepowtarzalna możliwość, by w całej rodzinie przypomnieć i odnowić chrzcielne zobowiązanie do troski o ewangelizację świata oraz rozbudzić na nowo ducha misyjnego. Przecież to właśnie rodzice i dziadkowie są pierwszymi misjonarzami, kiedy uczą dzieci modlitwy, mówią o Panu Bogu, posyłają na lekcje religii i chodzą z nimi na Mszę Świętą. Warto zatem przypomnieć, że ta sama wiara, którą przekazuje się w rodzinach naszej parafii, jest głoszona po krańce ziemi od ponad dwóch tysięcy lat. Takie bowiem zadanie wszyscy chrześcijanie wszystkich czasów otrzymali od Jezusa Chrystusa.
Rodzinne przeżywanie Pierwszej Komunii Świętej dziecka jest wspaniałą okazją, by uświadomić sobie raz jeszcze, że każdy człowiek w Kościele powszechnym to też nasza rodzina, bo każdy z nas mówi do tego samego Boga „Ojcze”.
powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM
Poprzez włączenie się w akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji dzieci pierwszokomunijne tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Wspierają papieża w ewangelizacji poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom na wszystkich kontynentach.
„Dzieło Misyjne Dzieci jest “Papieskie”, to znaczy powszechne, należące do całego Kościoła Katolickiego, do Papieża, a zatem uważam was za moich szczególnych współpracowników. Przypominam wam jednak, że to zobowiązuje do zaangażowania w budowanie relacji, na wzór samego Chrystusa. Naśladujcie małą drogę Teresy od Dzieciątka Jezus i bądźcie wierni hasłu waszego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci: „Dzieci pomagają dzieciom”.
Papież Franciszek, przemówienie do dzieci z 2 października 2023 roku
Każdej osobie, szkole lub parafii, które włączają się w akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji, papież błogosławi z całego serca. Dowodem tego są pamiątkowe obrazki ze słowami błogosławieństwa wysyłane w podziękowaniu z Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
W tym roku towarzyszy nam hasło: „Nadzieja misją Kościoła dzisiaj”. Jest to bezpośrednie odwołanie do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Pielgrzymi nadziei. Misja Kościoła dziś”. Pierwsza część tego hasła to zaproponowany przez Ojca Świętego temat Roku Jubileuszowego, który w 2025 r. świętuje cały Kościół powszechny. Posłuszni propozycji papieża Franciszka, by budzić w ludziach nadzieję i pomóc wszystkim spoglądać na rzeczywistość z ufnością, pragniemy pokazać dzieciom i ich rodzinom Bożą troskę o każdego człowieka. Zbyt wiele jest cierpienia i trudności, a zło jest niestety bardzo krzykliwe. Potrzebujemy przypomnieć sobie i innym, że dobra jest więcej, a Chrystus raz na zawsze zwyciężył zło, grzech i śmierć. Pan Bóg nigdy nikogo nie zostawia bez pomocy. Celem tegorocznych materiałów, oprócz pomocy w przygotowaniu Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu, jest pomoc w zauważaniu dobra, które nas otacza. W podsycaniu i umacnianiu nadziei i zaufania Panu Bogu oraz zachęcanie każdego ochrzczonego, by był znakiem nadziei w swojej rodzinie, szkole i miejscu pracy. A przez to – by nadzieja rozkwitała na całym świecie.
Celem tegorocznych materiałów, oprócz pomocy w przygotowaniu Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu, jest pomoc w zauważaniu dobra, które nas otacza. W podsycaniu i umacnianiu nadziei i zaufania Panu Bogu oraz zachęcanie każdego ochrzczonego, by był znakiem nadziei w swojej rodzinie, szkole i miejscu pracy. A przez to – by nadzieja rozkwitała na całym świecie.
mówi s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD.
W tym roku mamy dla Państwa pomocną nowość. Na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz na każdą niedzielę okresu wielkanocnego przygotowaliśmy kilkuminutowe filmiki z wyjaśnieniem czytań liturgii słowa. S. Monika i Misyjna Mysz prowadzą najmłodszych i ich rodziny do lepszego zrozumienia biblijnego przesłania, by później przez cały tydzień żyć nadzieją i zaufaniem Panu Bogu w konkretnych sytuacjach.
Filmy są dostępne zarówno w materiałach pomocnych do przygotowania Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu jak na kanale You Tube Papieskich Dzieł Misyjnych pt. CHRUPNIJ SŁOWO!
1. Katecheta (lub ksiądz proboszcz) zapoznają się z ideą akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji i przedstawiają pomysł rodzicom. Wspólnie ustalają datę dnia misyjnego w Białym Tygodniu.
2. Osoby koordynujące akcję zaopatrują się w materiały formacyjne pomocne do przeprowadzenia akcji, przygotowane przez Dyrekcję Krajową PDM. Na załączonym dysku znajdują się również: plakat, pamiątkowe obrazki, załączniki do konspektu lekcji, zdjęcia, filmy i grafiki https://misyjny-sklep.missio.pl/ .
3. Nauczyciele religii prowadzą z dziećmi lekcję na temat dnia misyjnego w Białym Tygodniu.
4. Na plakacie akcji osoby koordynujące akcję wpisują konkretną datę, kiedy dzień misyjny odbędzie się w parafii, i zawieszają plakat w kościele lub/i szkole.
5. Rodzice, katecheci i księża przygotowują wraz z dziećmi misyjną oprawę Mszy Świętej: modlitwę powszechną, procesję z darami, śpiew, dekoracje itp.
6. W czasie dnia misyjnego w Białym Tygodniu wszyscy modlą się za misje i misjonarzy.
W misyjnym dniu podczas Białego Tygodnia warto przygotować w kościele misyjną dekorację, w miarę możliwości zaprosić misjonarza, odprawić Mszę Świętą według formularza o ewangelizację ludów (140’’ lub 142’’), w modlitwie powszechnej w szczególny sposób pamiętać o zagadnieniach misyjnych, w procesji z darami przynieść takie, które będzie można wykorzystać na pomoc misjom itp.
7. Ewentualne ofiary materialne są zbierane i przesyłane do PDM, skąd zostaną przekazane do najbardziej potrzebujących dzieci świata.
Możliwe jest również wykorzystanie specjalnych kopert – „Dla siostry i brata na krańcach świata”. Po odpowiednim przygotowaniu rodzin każde z dzieci otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert mogą natomiast włożyć drobne ofiary, oczywiście po uzgodnieniu z rodzicami. Ofiary składa się do kopert, żeby nie było wiadomo, które dziecko jaką ofiarę złożyło, by uniknąć porównań i oceniania. Jeśli jakiejś rodziny nie stać na ofiarę materialną lub po prostu nie chce jej w tym momencie składać, zachęcamy dzieci do napisania własnej modlitwy za misjonarzy lub narysowanie ilustracji przedstawiającej ich ofiarę duchową (modlitwę) za braci i siostry na terenach misyjnych.
Wszystkie dzieci przynoszą w Dniu Misyjnym zaklejone koperty i każde dziecko podchodzi w procesji do ołtarza, żeby złożyć swój dar. W ten sposób nikt nie czuje się wykluczony, a jednocześnie zaklejone koperty zapewniają anonimowość. Niedopuszczalne jest podpisywanie kopert lub dopisywanie / dodrukowywanie do nich nazw parafii czy diecezji. Wzór oficjalnych kopertek PDM znanych pod nazwą „Mój dar dla dzieci w krajach misyjnych” lub „Dla siostry i brata na krańcach świata” jest zastrzeżony i jest własnością Dyrekcji Krajowej PDM w Polsce.
W niektórych parafiach dzieci przynoszą ofiary w wykonanych przez siebie skarbonkach.
Otwarcie kopert lub skarbonek i policzenie ofiar powinno się odbyć wspólnie z przedstawicielami rodziców i dzieci. Ofiary przesyłane są bezpośrednio do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych na numer konta 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169 z dopiskiem: Dzieci Komunijne Dzieciom Misji z parafii… / ze szkoły… w…
Wszystkie ofiary przekazane do PDM są przeznaczone na pomoc dzieciom do 14. roku życia mieszkającym na terenach misyjnych.
Przypominamy jednocześnie, że ofiary i koperty nie są podstawą akcji. Są ostatnim punktem w przygotowaniu i jedynie jego dobrowolnym owocem.
W ubiegłym, 2024, roku, dzięki otwartości serc dzieci z Polski i ich rodzin, z ofiar złożonych w dniu misyjnym w Białym Tygodniu, przekazaliśmy do Dykasterii ds. Ewangelizacji 1 316 284,44 zł.
Szerzenie dobra i świadectwo tego, co się robi, to również DZIAŁALNOŚĆ MISYJNA. Dlatego też prosimy, abyście do wielu godzin różnych przygotowań dodali jeszcze chwilę i przysłali do nas na adres pdmd@missio.org.pl:
1. kilka zdjęć z wydarzenia (w dobrej jakości, aby nadawały się do druku, najlepiej około 1 MB), a także ZAŚWIADCZENIE OPIEKUNA GRUPY o posiadaniu zgód rodziców na wykorzystanie wizerunku dzieci (zgody poszczególnych rodziców zostają u opiekuna grupy; do PDMD opiekun przesyła tylko jedno zaświadczenie, że takie zgody ma u siebie),
2. notatkę z najważniejszymi informacjami o szkole, parafii, grupie, miejscowości, diecezji itp., w formacie otwartym (najlepiej Word),
3. kilka słów od dzieci, w formacie otwartym (najlepiej Word).
Zgody RODO są niezwykle ważne. Bez nich nie możemy opublikować i pokazać innym owoców Waszej pracy i modlitwy. Nie możemy nawet przechowywać Waszych zdjęć lub danych w naszym archiwum.
Zobacz nasze aktualności