Wręczenie krzyży misyjnych w Gnieźnie, niedziela modlitw za kierowców ze wsparciem polskich misjonarzy czy akcja „Dzieci komunijne dzieciom misji” – to niektóre z wydarzeń o charakterze misyjnym, które będą przeżywane w Kościele w Polsce w najbliższym czasie. Mówili o nich uczestnicy konferencji „Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II” zorganizowanej 25 kwietnia br. w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
O. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, przedstawił historię wręczenia krzyży misyjnych: „Misjonarz niesie krzyż. To przede wszystkim siła i moc dla misjonarza. Ten znak, który otrzymał, jest ważnym momentem w jego codziennym trudzie misyjnym. Bo jego najważniejszym zadaniem jest nieść Chrystusa na krańce świata. Misjonarz, mając krzyż jako znak otrzymany w posłannictwie misyjnym, może się na nim wzorować” – zaznaczył.
O. Szymczycha zwrócił uwagę, że jedna z pierwszych uroczystości wręczenia krzyży misyjnych po drugiej wojnie światowej odbyła się w Pieniężnie, w lipcu 1965 r., po przygotowaniu pierwszej grupy 20 misjonarzy werbistów, którzy zostali posłani na misje do Indonezji.
Sekretarz Komisji KEP ds. Misji podkreślił, że punktem zwrotnym w dowartościowaniu i podkreśleniu znaczenia pracy misjonarzy było wydarzenie, które odbyło się 3 czerwca 1979 r. w Gnieźnie, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. „Wówczas to misjonarze otrzymali krzyże z rąk papieża Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy św. na Wzgórzu Lecha. Papież osobiście nałożył krzyże misyjne 12 neoprezbiterom ze Zgromadzenia Słowa Bożego” – zauważył.
„Tradycja zapoczątkowana przez Jana Pawła II jest kontynuowana – zaznaczył o. Szymczycha. W tym roku 15 misjonarzy (10 księży diecezjalnych (tzw. fidejonistów), 2 kapłanów zakonnych, 1 siostra zakonna oraz dwie osoby świeckie) otrzyma krzyże misyjne też w Gnieźnie. Centrum Formacji Misyjnej z Warszawy przygotowało w sumie na misje 1109 osób” – powiedział o. Szymczycha i poinformował, że obecne na misjach posługuje 1690 misjonarzy z Polski.
Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, przedstawił inicjatywę Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców, którą w tym roku będziemy obchodzić po raz 18. „Krajowe Duszpasterstwo Kierowców jak i MIVA Polska ma u swoich podstaw postać św. Jana Pawła II. MIVA powstała w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000, aby Kościół mógł wyjść z pomocą do misjonarzy. Z kolei Krajowe Duszpasterstwo Kierowców powstało w 2005 roku i ma w swoim logo św. Jana Pawła II. Wówczas było bardzo dużo wypadków drogowych” – przyznał.
Dyrektor MIVA Polska poinformował, że tegoroczną Niedzielę Modlitw za Kierowców będziemy przeżywać pod hasłem: „Na drogach jesteśmy z bliźnimi”. Dodał, że przypada ona w ostatnią niedzielę kwietnia przed długim weekendem majowym.
„Chodzi tu o konkretne postawy poruszania się po drogach, a mianowicie odpowiedzialność, trzeźwość, wzajemną życzliwość na drogach” – podkreślił dyrektor MIVA Polska
Ks. Kraśnicki poinformował, że 28 kwietnia MIVA Polska organizuje pierwszy Zlot Motocyklowy pod hasłem: „Riders 4 Missions. Motocykliści na krańce świata” w Kowalach Oleckich.
Dyrektor MIVA zachęcił również do uczestnictwa w XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kierowców na Jasną Górę. Odbędzie się ona 11 maja pod hasłem „Na drogach jesteśmy z bliźnimi” i będzie połączona z dziękczynieniem misjonarzy za pomoc kierowców w zakupie środków transportu na misje.
Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, przedstawił akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji”. „Od samego początku akcja formacyjna proponuje ofiarowanie Komunii Świętej w intencji misji. Po raz pierwszy uczyniła to św. Teresa z Lisieux, umiłowana święta Jana Pawła II. Uczymy w ten sposób dzieci ofiary duchowej i materialnej” – wyjaśnił.
Ks. Będziński zwrócił uwagę, że Jan Paweł II napisał list misyjny do dzieci, a w swoich listach na Światowy Dzień Misyjny zazwyczaj zwracał się do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, aby podkreślić, że dzieci są pełnowartościowymi misjonarzami. Dodał, że dzieci uczestniczą w misji Kościoła, co oznacza, że I Komunia św. jest ukoronowaniem tego wszystkiego, co wydarzyło się wcześniej. „Chodzi o przygotowanie do I Komunii Świętej z rodziną. Akcja „Dzieci komunijne dzieciom misji” dotyczy całej rodziny” – podkreślił. „Jeśli połączymy naszą modlitwę z ofiarą to przyniesie ona piękne owoce” – zaznaczył. „Ofiarę dzieci w uzgodnieniu z rodzicami mogą składać w specjalnie przygotowanych kopertach z dedykacją „Dla siostry i brata na krańcach świata”. W kopercie znajduje się obrazek z modlitwą za misje” – wyjaśnił dyrektor krajowy PDM i zachęcił do modlitwy za misje w rodzinach.
Ks. Będziński przyznał, że odpowiedzią na kryzys Kościoła są misje. „Św. Jan Paweł II mówił, że misje odnawiają Kościół, do tej odnowy przyczyniają się również dzieci zaangażowane w misje” – zauważył.
Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, nawiązując do 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, którą będziemy obchodzić w tym roku 27 kwietnia, mówił o Janie Pawle II jako pielgrzymie. „Szybko przylgnęło do papieża Jana Pawła II „Papież-Pielgrzym”, „Papież nadziei”, ale także „największy misjonarz naszych czasów”. To był fenomen o olbrzymiej sile ewangelizacyjnej” – przyznał.
Grzegorz Polak zwrócił uwagę, że inspiracją dla papieża Jana Pawła II był św. Paweł, który swoimi trzema podróżami misyjnymi spowodował wielki rozrost chrześcijaństwa. „Bez wątpienia Jan Paweł II miał gorliwość i imperatyw misyjny św. Pawła Apostoła. Najważniejszym aspektem jego pielgrzymek jest aspekt religijny, dlatego on sam siebie nazywał wędrującym Pasterzem. Wiedział, że jest to najskuteczniejszy środek komunikacji ze światem” – podkreślił.
Konferencję prowadził ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik prasowy KEP.
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności