W 2019 roku wszystkie ofiary od dzieci z Polski wyniosły 2 547 949,85 zł. Dzięki temu udało się pomóc w realizacji 91 projektów przydzielonych nam przez Ojca Świętego za pośrednictwem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Pomogliśmy na trzech kontynentach: w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej, w 14 państwach, takich jak: Malawi, RD Konga, Nigeria, Rwanda, Uganda, Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru, Dominikana, Indie, Indonezja, Myanmar i Sri Lanka. Były to 24 projekty na pomoc zwyczajną (codzienne życie i funkcjonowanie misjonarzy), 34 projekty edukacyjne, 7 na ochronę zdrowia, 9 na domy dziecka i 17 na duszpasterstwo parafialne i diecezjalne.
ROK 2020
Pomimo roku pandemii, który nieco utrudnił działalność Kolędnikom Misyjnym, dzieciom z PDMD w Polsce udało się zebrać 1 574 509,20 zł. Dzięki tym ofiarom zrealizowano na dwóch kontynentach 54 projekty w 9 krajach, a były to: Burundi, Madagaskar, Maroko, Nigeria, Tanzania, Kazachstan, Indie, Pakistan i Uzbekistan.
· Na pracę parafialną oraz pomoc zwyczajną (utrzymanie i codzienne funkcjonowanie) parafii i grup dziecięcych – 20 projektów
· Funkcjonowanie szkół i przedszkoli – 12 projektów
· Domy dziecka, ośrodki dziecięce, świetlice – 17 projektów
· Ochrona zdrowia i życia, przychodnie, leki, dożywianie dzieci – 5 projektów
PRZYKŁADOWE PROJEKTY 2020/2021 (sfinansowane przez dzieci z Polski)
1. TANZANIA – diecezja SAME
893 dzieci masajskich do 14. roku życia
Region masajski jest bardzo ubogi w żywność. To teren górzysty, suchy i najbiedniejszy ekonomicznie w całej Tanzanii. Sytuacja życiowa pogorszyła się znacznie w ostatnich trzech latach z powodu braku deszczu, a tym samym jedzenia. Masajowie są ludem półkoczowniczym, żyjącym z hodowli bydła i prostej uprawy roli.
Projekt zapewnił dobrze dobraną i zbilansowaną żywność dla dzieci oraz sfinansowanie kosztów edukacyjnych, takich jak dotarcie do szkoły, zapewnianie podręczników, zeszytów i mundurków szkolnych.
Całościowy koszt projektu 17 400 dolarów. Pomoc z PDMD 5000 dolarów.
2. BURUNDI – diecezja RUYIGI
250 dzieci do 14. roku życia z plemienia BATWA, w tym DZIECI ALBINOSI
Mimo że od 2005 roku rząd obniżył koszty związane z edukacją na poziomie podstawowym, to wciąż jeszcze dla wielu rodzin są one zbyt wysokie. Najdroższe są mundurki szkolne, które są obowiązkowe, oraz dotarcie do szkoły.
Najtrudniejsza jest sytuacja dzieci albinosów, których w tym plemieniu jest dużo. Są odrzucane i prześladowane przez zdrowe osoby, a ze względu na swoje schorzenie bardzo źle znoszą ekspozycję na słońce. Wymagają tym samym szczególnej ochrony zarówno społecznej, jak i opieki medycznej.
Projekt zapewnił mundurki szkolne, zeszyty i podręczniki, konsultacje medyczne i leki dla dzieci albinosów.
Całościowy koszt projektu 7398 dolarów. Pomoc z PDMD 4000 dolarów.
3. INDIE – archidiecezja GUWAHATI
450 dzieci do 14. roku życia mieszkających w 11 dzielnicach slumsów
Archidiecezja od dłuższego czasu prowadzi centra pomocy medycznej w 11 dzielnicach slumsów. Mieszkające na tych terenach dzieci potrzebują żywności, lekarstw oraz pomocy w rozwoju.
Projekt zapewnił ubrania, przybory szkolne oraz leki i opiekę medyczną dla dzieci.
Całościowy koszt projektu 25 235 dolarów. Pomoc z PDMD 6000 dolarów.
4. MAROKO – archidiecezja RABAT
192 dzieci z Domu Dziecka „Le Centre Lalla Meriem”
Ten dom dziecka istnieje od 1914 roku i był pierwszym w Maroku centrum opieki nad dziećmi i rodzinami. Wtedy jeszcze pod protektoratem Francji. Od 1954 roku ośrodek przestał być wpierany finansowo przez rząd.
Całość centrum składa się z 4 struktur: DAR AL AMAL – dom dziecka dla dzieci od urodzenia do 4. roku życia; DAR AL FARAH – dom dziecka dla dzieci od 4. do 8. roku życia, które mieszkają w mniejszych grupkach z mamami zastępczymi; DAR AL BOUCHRA – dom dziecka od 8. do 14. roku życia, w którym dzieci przygotowują się do samodzielności; DAR ENNOUR – dom dziecka dla sierot z różnymi niepełnosprawnościami, wymagającymi specjalistycznej opieki i pomocy medycznej.
Projekt zapewnił zakup potrzebnych łóżek, lekarstw, mąki i mleka dla całego centrum.
Całościowy koszt projektu 91 757 dolarów. Pomoc z PDMD 8000 dolarów.
Zobacz nasze aktualności