fot. arch. PDM
Kościół Chrystusowy to Kościół misyjny. Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne Nr 1/2023 (184)
Wprowadzenie
W chwilach wzmożonego napięcia społecznego palącą kwestią pozostaje bardzo uważna, dobra i niebanalna formacja wszystkich stanów życia Kościoła, czyli osób świeckich, sióstr i braci zakonnych oraz kapłanów. Obecny czas w świecie cechuje specyficzna presja, jakiej człowiek współczesny nie doświadczał chyba od początku nowej umowy cywilizacyjnej, zawartej po zakończeniu drugiej wojny światowej. W zantagonizowanych obecnie między sobą społeczeństwach i kulturach próbuje uaktualnić swoją tożsamość również Kościół katolicki, zwracając w tym roku duszpasterskim szczególną uwagę wiernych na Chrystusowe pochodzenie i umocowanie rodziny dzieci Bożych. Lepiej uformowani katolicy z pewnością wezmą bardziej świadomy udział w życiu swoich państw i regionów, wnosząc wszędzie ducha pokoju i pojednania. Świat łaknie go jak spękana pustynia deszczu.
Jeśli więc Kościół katolicki dziś sięga do Chrystusowych korzeni, to nie może zignorować znamion misyjności. Chrystusowa pieczęć na konstytucji Kościoła składa się bowiem z nakazu głoszenia Ewangelii taką, jaką Pan ją pozostawił, z przekazu stałego depozytu wiary w zmiennych okolicznościach świata doczesnego, z udzielania sakramentów, wzmacniania rodzin i samotnych osób oraz troski o ubogich – a to wszystko jest misją. Z tego powodu redakcja zaprasza do lektury tekstów napisanych w granicach dwóch w swej istocie nierozdzielnych światów. Pierwszym z nich jest Chrystusowa geneza Kościoła, a drugim – lecz nigdy odrębnym – jego gen misyjny.
W najnowszym numerze czasopisma Czytelnik znajdzie zatem artykuły poświęcone, w większym lub mniejszym zbliżeniu, wyżej wymienionej tematyce. Nie mogło zabraknąć refleksji nad reformą instytucjonalnej części Kościoła, której tak wiele miejsca poświęca się w dobie obecnego pontyfikatu. Traktują o tym dwa artykuły – autorstwa ks. Wojciecha Błaszczyka oraz ks. Jarosława Przytuły. Czy reforma struktur pomaga uwolnić i ożywić w Kościele ducha misyjności? Czy jest tylko administracyjną spekulacją wokół watykańskich i kurialnych urzędów?
Obok tematyki aktualnej Czytelnik znajdzie również teksty poświęcone stałym i ponadczasowym aspektom duchowości misyjnej. Ksiądz Bogdan Michalski przypomina więc główne myśli Pauliny Jaricot i Marii Teresy Ledóchowskiej o Kościele. Dwie święte misjonarki nie przeżywają katolicyzmu teoretycznie, lecz biorą czynny udział w życiu i misji wspólnoty, wprowadzając wiele innych dusz na ścieżki twórczego apostolatu.
W tym roku również – a to ciekawy, choć często pomijany szczegół – przypada stulecie pobytu i posługi w Polsce ks. Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI. Ksiądz Jarosław Tomaszewski stara się ukazać związek między spotkaniem młodego ks. Montiniego z kulturą i duchowością polską a późniejszym jego stylem pasterskiego kierowania misją Kościoła.
Aktualny numer zamykają, także ciekawe, omówienie treści konferencji o wyzwaniach rodziny w kulturach pozaeuropejskich, relacja z wakacyjnego spotkania polskich misjonarzy i recenzja naukowej pozycji o problemach pluralizmu religijnego.
Niniejsze wydawnictwo zdaje się mieć w zasadzie jeden cel i sens. Nie chodzi o to, by mnożyć teoretyczne zdania o Kościele, ale o to, by budzić zdrowego ducha formacji, który wyda potem zdrowe owoce życia wewnętrznego, moralnego i apostolatu. Do misji nie można podejść na zasadzie bezmyślnej przygody. Najpierw trzeba w sobie ułożyć refleksję, zrozumieć dobrze rzeczywistość, odróżniać stałe od zmiennego, by potem działać spójnie. Ufamy, że teksty proponowane w nowym numerze „Lumen Gentium” wniosą do wielkiego dzieła misyjnego dokładnie ten, a nie inny porządek. Serdecznie zapraszamy do lektury, do wymiany myśli, do współpracy.
Ks. Jarosław Tomaszewski, zastępca red. naczelnego
W NUMERZE:
ROZPRAWY I ARTYKUŁY
Jarosław Przytuła, Wymiar misyjny Kościoła synodalnego.
Wojciech Błaszczyk, Reforma Kurii Rzymskiej a misyjne perspektywy Kościoła.
Bogdan Michalski, Obraz Kościoła w działalności i pismach bł. Pauliny Jaricot i bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.
Jarosław Tomaszewski, Paweł VI i doświadczenie polskiego katolicyzmu w stulecie przybycia nad Wisłę ks. Giovanniego Montiniego.
DOKUMENTACJE
Monika Juszka RMI, Duchowość misyjna według bł. Pawła Manny w różnorodności powołań.
Gianni Colzani, Misja w Centrum Kościoła. Wkład teologiczny o. Pawła Manny [kontynuacja].
RECENZJE
Eugeniusz Sakowicz, Kazimierz Kondrat, Problemy pluralizmu religijnego.
ŻYCIE DLA MISJI
Mariola Krystecka, Spotkanie polskich misjonarzy.
KONFERENCJE I SYMPOZJA
Mariola Krystecka, Międzynarodowa konferencja naukowa „Wyzwania rodziny w kulturach pozaeuropejskich”.
Zobacz nasze inne aktualności