AdoMiS – co to takiego?
Akcję AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapoczątkowały 1 października 2013 roku. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Jest ona wyrazem troski o powołania w tych krajach. W akcję tę można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej. Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy.
Dlaczego zajmujemy się klerykami na misjach?
Dzieło św. Piotra Apostoła (obecnie jedno z Papieskich Dzieł Misyjnych) zostało założone w XIX w. przez francuską arystokratkę Joannę Bigard, która odkryła potrzebę wspierania rodzimych powołań w krajach misyjnych. Przeznaczając na ten cel swój majątek, rozpoczęła wówczas wielki projekt pomocy klerykom w Afryce i Indiach.
Kogo wspiera AdoMiS?
Program AdoMiS polega na wspieraniu całego seminarium. W skład seminarium wchodzą: klerycy, wychowawcy i ojcowie duchowni.
Obecnie na świecie jest 80 tys. kleryków.
Liczba seminariów i formatorów w świecie:
Niższe seminaria – 46 280
Seminaria propedeutyczne – 3970
Wyższe seminaria – 25 115
Formatorzy seminarzystów – 2201
Kwota zebrana przez Sekretariat Generalny PDPA w 2020 r. i przekazana na wsparcie Kościoła w 2021 r. – 19 690 000 USD.
Poszczególne kontynenty otrzymały:
Afryka – 12 mln USD
Azja – 5 700 000 USD
Ameryka – 141 000 USD
Oceania – 75 000 USD
Pomoc roczna na jednego kleryka przekazywana z Rzymu to 480 USD.
Jak na tym tle wygląda polska pomoc?
Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce do tej pory na stałe utrzymywały dwa seminaria duchowne (Madagaskar i Peru), a od 9 edycji dołącza seminarium propedeutyczne św. Jana Vianneya w Chabua, obejmujące 15 diecezji w północnych Indiach. To pokazuje, że PDPA w Polsce finansuje seminaria na trzech kontynentach.
Moramanga (Madagaskar) – 100 kleryków, 6 formatorów
Iquitos (Peru) – 20 kleryków, 2 formatorów
Chabua (Indie) – 20 kleryków, 3 formatorów
W ostatnich latach z Polski przekazano do Sekretariatu Generalnego PDPA kwotę (w dolarach):
74 323,00 USD – 2021
76 603,69 USD – 2020
78 903,90 USD – 2019
76 506,39 USD – 2018
57 852,12 USD – 2017
60 988,76 USD – 2016
W Polsce fundusz dla seminarzystów misyjnych tworzą ofiary z następujących inicjatyw (rok 2020):
– Adoptuj Misyjnych Seminarzystów – 250 tys. zł
– Misyjny Bukiet (ofiary od neoprezbiterów, księży i nowożeńców) – 10 tys. zł
– od bierzmowanych – 2,5 tys. zł
– inne wpłaty wraz z intencjami Mszy św. (ofiary przekazywane od parafii i osób indywidualnych) – 40 tys. zł
Kwota zebrana w 2020 r. i wpłacona do Sekretariatu Generalnego PDPA w 2021 r. – 393 454,34 zł (76 603,69 USD).
Świadectwa kleryków z seminariów wspieranych przez PDM w Polsce
Wszystko zaczęło się, kiedy miałem dziewięć lat i zacząłem mieszkać przy parafii w Santa Clara w Iquitos (absolutnie nie myślałem wtedy, aby być kapłanem), aby kontynuować naukę: szkołę podstawową, średnią oraz wyższą. Kiedy ukończyłem studia, postanowiłem wrócić do mojego rodzinnego miasta, gdzie miałem pracę mechanika samochodowego, bez zamiaru wracania kiedykolwiek do Iquitos. Przed wyjazdem, przy pożegnaniu, ksiądz proboszcz zapytał mnie: „Synu, nigdy nie myślałeś o tym, aby zostać kapłanem?”. Odpowiedziałem mu: „Nie, księże, naprawdę nigdy nie przyszło mi to do głowy”. I pamiętam bardzo dobrze to, co wtedy mi powiedział: „Jeśli nie zaryzykujesz, nigdy nie dowiesz się, co straciłeś i jeśli któregoś dnia poczujesz pragnienie zostania księdzem, to śmiało. Już nie będziesz naprawiał samochodów, ale będziesz naprawiał dusze ludzi”. I tak porzuciłem zawód mechanika samochodowego i wstąpiłem do seminarium duchownego.
Juan Carlos Mego Alvarado, Wyższe Seminarium Duchowne w Iquitos, Peru
Jestem na piątym roku w seminarium. Życie tu ma cztery wymiary: duchowy, społeczny, intelektualny i duszpasterski. Jako seminarzysta diecezji Ambatondrazaka jestem wspierany przez diecezję za pośrednictwem seminarium w wymiarze materialnym koniecznym dla formacji – mamy opłacone zeszyty do nauki, mieszkanie, koszty nauki… Każda diecezja robi tak samo.
Problemem, który dotyka seminarium, są fundusze, dzięki którym wychowawcy mogliby organizować lepsze życie naukowo-dydaktyczne. Niedostateczne środki pociągają za sobą brak materiałów związanych ze studiami i życiem w seminarium.
Fabrice Rabearisoa Solohery, seminarzysta trzeciego roku w Wyższym Seminarium Duchownym św. Jana Marii Vianneya w Moramanga na Madagaskarze
Wydarzenia związane z PDPA w Polsce
– 5 października 2021 r. sekretarz generalny Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła ks. Guy Bognon PSS złożył wizytę w Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Na spotkaniu z pracownikami PDM mówił o priorytetach PDPA, akcentując potrzebę formacji seminarzystów w krajach misyjnych, których obecnie jest w świecie ok. 80 tysięcy. „Mówimy, że Kościół przechodzi kryzys, na szczęście panorama światowych powołań pokazuje, że w Afryce i Azji powołania kwitną. Liczby są imponujące, dlatego na tych terenach powstają kolejne seminaria. Otrzymujemy w Sekretariacie Generalnym PDPA w Rzymie bardzo wiele próśb o pomoc przy ich zakładaniu. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za pomoc z Polski” – zachęcał do dalszego wspierania misyjnych seminarzystów gość z Rzymu. Z powodu pandemii za rok 2020 do Sekretariatu Generalnego PDPA wpłynęło o 5 mln dolarów mniej niż w poprzednim roku – podał ks. Bagnon.
– Nową inicjatywą podjętą przez PDPA w Polsce w 2021 r. jest akcja „Powołanie utkane na miarę”. Jest to wspólny projekt Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Siostry będą przekazywać 1% zysku ze sprzedaży koszul kapłańskich i komeż na formację misyjnych kleryków. Akcja, która została zainicjowana w Niedzielę Dobrego Pasterza (Światowy Dzień Modlitw o Powołania), będzie trwała przez rok.
– W 2022 r. Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła będzie obchodzić jubileusz stulecia nadania mu papieskiego statusu.
Ofiary można składać przez zakładkę ‘wspieraj’ na stronie https://missio.org.pl/wspieraj/.
Adres do korespondencji:
Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła
Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa
tel. 22 536 90 30
Konto bankowe: PKO BP SA I/0 Warszawa 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności