23 kwietnia br. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca czwartą edycję Konkursu „Aktywna Parafia” 2024. Finał konkursu odbędzie się 15 czerwca w Warszawie. Do 22 maja można nadsyłać zgłoszenia.
„To wspaniałe wydarzenie pokazujące, jak wiele dobra dzieje się w parafiach w Polsce” – powiedział red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, witając zebranych na konferencji prasowej, która zainaugurowała tegoroczny konkurs. Marcin Przeciszewski podkreślił, że parafia jest przestrzenią, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia religijne w ludzkim życiu – począwszy od chrztu, skończywszy na pogrzebie. Jak podkreślił, obok rodziny, to parafia jest najważniejszym miejscem kształtowania się naszej wiary. Zwrócił też uwagę, że w Polsce działalność duszpasterską prowadzi 10 357 parafii katolickich.
Obecny na konferencji bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, patron honorowy konkursu, podziękował Katolickiej Agencji Informacyjnej za organizację tego wydarzenia. Zaznaczył, że w dzisiejszych czasach, gdy w mediach chwytliwe są informacje bazujące na skandalach, gdzie tak mało mówi się o tym, co pozytywne, co promuje wartościowy styl życia, to właśnie ukazywanie parafii, jej różnorodnych aktywności sprzyjających całościowemu rozwojowi człowieka jest niezwykle cenne” – podkreślił bp Miziński. „Ten konkurs jest promocją tego co piękne, dobre i szlachetne. Jego celem jest wyszukiwanie parafii wyjątkowych ze względu na swoją działalność” – zaakcentował sekretarz generalny KEP i zachęcił wszystkie parafie do wzięcia udziału w czwartej edycji konkursu.
Dr Urszula Bejma, zastępca Dyrektora Caritas Polska i członkini jury konkursu, zaznaczyła, że działalność charytatywna Kościoła jest istotnym elementem jego wiarygodności, świadectwem życia zgodnie z przesłaniem Chrystusa: „Po uczynkach ich poznacie” (Mt 7,20). – „Przykładem realizacji tego orędzia jest działalność Caritas Polska oraz jednostek diecezjalnych – zaakcentowała.
Dr Bejma dodała również, że konkurs „Aktywna Parafia” budzi w człowieku wrażliwość na potrzebę innych, uczy empatii i kształtuje w człowieku wyobraźnię miłosierdzia, która w dzisiejszym świecie wydaje się bardzo potrzebna.
Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr Maciej Będziński wyjaśnił, że kolejnym istotnym aspektem, który musi być obecny w parafii, jest działalność misyjna.
Nawiązując do misyjnej natury Kościoły podkreślił, że działalność misyjna nie ogranicza się do jednodniowych misyjnych wydarzeń, którym jest Światowy Dzień Misyjny obchodzony w przedostatnią niedzielę października. „Papieskie Dzieła Misyjne istnieją po to, aby przez 365 dni Kościół był wspólnotą misyjną i mówił każdemu członkowi parafii, „i ty jesteś powołany do misji, z racji przyjęcia chrztu świętego jesteś misjonarzem. Jeśli więc nie będziemy wspólnotą misyjną, to nie będziemy wspólnotą kościelną, dlatego PDM robią wszystko, aby >>Aktywna Parafia<< była także parafią misyjną. Papieskie Dzieła Misyjne dbają o współpracę z lokalnymi proboszczami, pomagają w organizacji, np. akcji Kolędników Misyjnych, ognisk misyjnych czy aktywują już istniejące wspólnoty parafialne do wsparcia inicjatyw misyjnych” – mówił ks. Maciej Będziński, członek jury.
Zwycięzca ubiegłorocznego konkursu „Aktywna Parafia” ks. kanonik Jacek Andrzejczak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem w diec. kaliskiej na samym początku zwrócił się do proboszczów, aby nie bali się startować w konkursie. „Każda parafia jako wspólnota różnorodnych talentów na pewno znajdzie coś, czym się wyróżni” – zachęcał ks. Andrzejczak.
Na pytanie, co dało parafii uczestnictwo w konkursie proboszcz zwycięskiej parafii podkreślił duży wzrost zaangażowania świeckich w życie parafii: „z 50 do 130 osób wzrosła liczebnie grupa teatralna, która jest głównym instrumentem ewangelizacji w parafii, nastąpił też wzrost liczby ministrantów, lektorów, a róże różańcowe zaczęły powstawać w grupach dziecięcych i są odpowiedzią na pytania dzieci, jak mogą się zaangażować w życie parafii” – opowiadał proboszcz zwycięskiej parafii. Jak podkreślił, jego parafia opiera się na świeckich. O wiele spraw nie musi się już martwić. – I to jest właśnie piękne – stwierdził. Zwycięstwo w Konkursie „Aktywna Parafia” było więc prawdziwym wiatrem w żagle łodzi zwycięskiej parafii.
W tym roku po raz pierwszy w ramach konkursu oceniany będzie poziom cyfryzacji w parafiach. W jury zasiądzie Monika Grabowska z Fundacji Polska Bezgotówkowa. Fundacja jest głównym partnerem konkursu. Została powołana w celu zwiększenia infrastruktury płatniczej w Polsce, innymi słowy po to, by w jak największej ilości miejsc można było dokonywać płatności w wybrany przez siebie sposób. – „Od 2017 r. udało nam się zainstalować ponad 600 tys. terminali, w tym 1200 w parafiach” – powiedziała Monika Grabowska. Jak dodała, z badań przeprowadzanych przez fundację wynika, że Polacy są bardzo zainteresowani możliwością udzielania wsparcia działalności pomocowej i charytatywnej w sposób cyfrowy. „Chcemy zachęcić proboszczów, by otworzyli się na płatności cyfrowe” – dodała. Zapowiedziała też, że dla zachęty Fundacja Polska Bezgotówkowa w ramach konkursu ufunduje wybranym parafiom datkomaty i terminale.
To już czwarta edycja Konkursu „Aktywna Parafia”. Wydarzenie ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne.
Zgłoszenia parafii przyjmowane będą do 22 maja br. za pośrednictwem specjalnego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie ekai.pl/aktywnaparafia.
Analiza i ocena zgłoszeń oraz ogłoszenie listy 10 parafii zakwalifikowanych do finału Konkursu nastąpi 29 maja br.
Finał konkursu odbędzie się 15 czerwca w Warszawie. Poszczególne parafie będą miały za zadanie zaprezentować swoje wspólnoty (jej aktywności, specjały kulinarne, stroje regionalne). Drugim elementem finału będzie konkurs sprawnościowy, podczas którego zarówno młodsi, jak i starsi będą się mieli okazję rywalizować w takich dyscyplinach jak bieg na czas, rzut piłką lekarską czy rzut do kosza.
Zwycięzca Konkursu otrzyma bony na sprzęt sportowy oraz zostanie zaprezentowany na stronie internetowej ekai.pl. Przewidziana jest także nagroda specjalna Dyrektora Caritas Polska oraz nagroda dla najbardziej cyfrowej parafii.
Organizatorem Konkursu jest Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Fundacją na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym wydarzenia jest Caritas Polska. Konkurs odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej sekretarza generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego. Głównym Partnerem Konkursu jest Fundacja Polska Bezgotówkowa a sponsorem firma BYŚ.
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności