Trzynastu kleryków z trzech seminariów zakonnych (orionistów, pallotynów i paulistów) odwiedziło wczoraj (7.11.2023) dyrekcję krajową Papieskich Dzieł Misyjnych. Ich wizyta była częścią zajęć z misjologii, które w seminariach duchownych prowadzi ks. prof. Jarosław Różański OMI.
Wiedzę o działalności Papieskich Dzieł Misyjnych studenci mogli zaczerpnąć od dyrektora tej instytucji, ks. Macieja Będzińskiego. Nie było tematów tabu ani limitu pytań. Młodzi byli zainteresowani m.in. strukturami organizacyjnymi, procedurami składania i rozliczania projektów misyjnych czy tym, jak ofiarność polskich katolików wypada w rankingu międzynarodowym.
– Liczba katolików w kraju nie zawsze przekłada się na ich misyjne zaangażowanie, bo w ofiarności z Niedzieli Misyjnej Polskę prześciga np. Korea Południowa – powiedział ks. Będziński. Zaznaczył przy tym, że wspólnota Papieskich Dzieł Misyjnych, obecna w 150 krajach świata, utrzymuje blisko 80 tysięcy kleryków, dofinansowuje kilkaset tysięcy kościołów i kaplic, szpitali, szkół i ośrodków dla dzieci i młodzieży, formację katechistów, a nawet opłaca podatek obowiązujący katolików w kraju muzułmańskim. Beneficjentami PDM są także polscy misjonarze, którzy każdego roku składają do Rzymu ok. tysiąca projektów. „Żelazne” procedury wypracowane w PDM nie są zatem barierą, lecz skuteczną ochroną przed nadużyciami i błędami w rozdzielaniu pomocy.
Kapłan wyjaśnił, że celem PDM jest ożywić Kościół lokalny i włączyć w misyjną współpracę wszystkie wspólnoty parafialne, diecezjalne i zakonne. Podkreślił przy tym odpowiedzialność duszpasterzy, bo od nich w dużej mierze zależy rozwój głównych inicjatyw PDM jak „Kolędnicy Misyjni”, „Dzieci Komunijne Dzieciom Misji”, „AdoMiS” (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) czy „Bukiet Misyjny” (dla nowożeńców i prymicjantów). Na koniec zaapelował, by zachować właściwy charakter Niedzieli Misyjnej. – To jedyny dzień w roku, zarezerwowany przez papieża dla Papieskich Dzieł Misyjnych, aby był wyrazem współpracy i solidarności całego Kościoła – zaznaczył. Na koniec zachęcił seminarzystów, by mieli „misyjne serce” i zaprosił ich do udziału w sesji misjologicznej i czuwaniu modlitewnym 2 grudnia na Jasnej Górze.
Po wizycie w PDM studenci udali się do Centrum Formacji Misyjnej, by tam poznać bliżej agendy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Wyprawę zakończyli zwiedzaniem wystawy Kolekcji Sztuki Nubijskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz nasze inne aktualności