Zakończył się Wakacyjny Zjazd Misjonarzy, który odbywał się w dniach 19-22 czerwca w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Wzięło w nim udział 60 osób, zarówno duchownych, jak i świeckich. Wśród nich byli biskupi z terenów misyjnych: z Papui-Nowej Gwinei przybył bp Józef Roszyński SVD, pasterz diecezji Wewak, a z Brazylii – bp Romuald Kujawski, biskup senior w diec. Porto Nacional.
Misjonarze zapoznali się z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce oraz możliwościami otrzymania wspfotarcia.
„Jest to dla nas przede wszystkim czas spotkania się po prawie trzyletniej przerwie i wymiany doświadczeń. Niekiedy, pracując nawet w tym samym kraju, nie mamy okazji spotkać się na miejscu i bliżej poznać. Poza tym czas dzielenia się to też okazja do poznania różnych metod ewangelizacji czy sposobów radzenia sobie w odmiennej kulturze i szukania sposobów realizacji różnego rodzaju projektów formacyjnych czy socjalnych” – mówili misjonarze.
Dla tych, którzy przeszli przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej, był to również powrót do przeszłości i okazja spotkania z tymi, z którymi przez dziewięć miesięcy żyli pod jednym dachem, wspólnie modląc się i ucząc. „To zawsze rodzi głębokie więzi, które mimo dzielących nas odległości staramy się podtrzymywać, a spotkania w ojczyźnie jeszcze to umacniają” – podkreślali misjonarze.
Pierwszego dnia zjazdu Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji ds. Misji. W homilii powiedział, że miłość do Chrystusa jest najgłębszym motywem posługi misyjnej. Najdoskonalszymi świadkami Jego miłości są męczennicy, bo dotarłszy do źródła i poznawszy prawdę o sobie, już nigdy się nie cofają, nawet kiedy na horyzoncie pojawia się prześladowanie, tortury, a nawet śmierć. Nie ma wątpliwości co do jakości ich posługi – mówił bp Piotrowski, cytując Jana Pawła II z encykliki Fides et ratio.
Na spotkaniu po Mszy św. bp Piotrowski podsumował udział polskich misjonarzy w działalności misyjnej Kościoła – od wyjazdu pod koniec lat sześćdziesiątych pierwszego księdza diecezjalnego, którym był ks. January Liberski z archidiec. katowickiej, aż po czasy współczesne, kiedy to zauważalny jest spadek powołań misyjnych, co jest też wynikiem niżu demograficznego w Polsce. Zauważył też, że spośród polskich misjonarzy 26 zostało nominowanych do posługi biskupiej w krajach misyjnych, co świadczy o dojrzałości misyjnej działalności Kościoła w Polsce.
Misjonarze wysłuchali także wykładu pt. Wierzę w Kościół Chrystusowy ks. dr. hab. Roberta Skrzypczaka, teologa i psychologa, wykładowcy w Akademii Teologii Katolickiej i Instytucie Teologicznym Marcianum w Wenecji. Prelegent zauważył, że „dziś Kościół boryka się nie tylko z laicyzacją i sekularyzacją, wyrzucaniem Boga z przestrzeni publicznej i prywatnej oraz rozszerzającą się «cichą apostazją». Do tych starych wyzwań doszły nowe, których źródło nie leży na zewnątrz, ale w centrum Kościoła. Pokusa postępu i dostosowywanie nauczania Kościoła do współcześnie przyjętych standardów sprawiły, że wielu pasterzy przestało prowadzić swoje owce. Zamiast tego podążają za ich głosem, słuchając ich pragnień i oczekiwań, często niezgodnych z nauczaniem Chrystusa. Jak inaczej rozumieć niemiecką drogę synodalną czy wiele rewolucyjnych postulatów rodzących się w trakcie synodu o synodalności? Można śmiało za papieżem Piusem XII powiedzieć: «Nadejdzie czas, w którym cywilizowany świat odrzuci swego Boga, a Kościół zwątpi, podobnie jak zwątpił Piotr. Będzie kuszony, by uwierzyć, że człowiek stał się bogiem. W naszych kościołach chrześcijanie na próżno będą szukać czerwonej lampki, gdzie Bóg na nich czeka. I jak Maria Magdalena, płacząca nad pustym grobem, będą pytać: «Gdzie Go położono?»”.
Ks. Skrzypczak jest propagatorem duchowości włoskiego księdza Dolindo Ruotolo, który prorokował, że po czasie oczyszczenia i miłosierdzia, które nie będzie pobłażaniem, lecz bolesną leczącą operacją, przyjdzie czas wylania na Kościół ogromu łask i że będzie to czas miłosierdzia eucharystycznego, ale nie wyjaśnił, na czym to będzie polegać.
Następnie ks. dr hab. Tomasz Szyszka SVD przedstawił historię istnienia Centrum Formacji Misyjnej, które w przyszłym roku będzie świętować 40 lat działalności. W ciągu czterech dekad CFM przygotowało do wyjazdu na misje 1064 osoby (510 fideidonistów, 122 księży zakonnych, 326 sióstr zakonnych, 106 osób świeckich) do 95 krajów świata. Oprócz nauki języka i wiedzy misjologicznej CFM uczy też budowania wspólnoty braterskiej – umiejętności niezbędnej na misjach – podkreślił wykładowca UKSW.
Misjonarze usłyszeli o wkładzie Światowych Dni Młodzieży w misje. Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk przedstawił Fundusz solidarnościowy dla młodzieży z krajów ubogich, dzięki któremu zorganizowano pomoc w zakupie biletów i pokryciu kosztów uczestnictwa w ŚDM. Omówił projekty, które pomogły zbliżyć się młodzieży polskiej z młodzieżą z Boliwii i Czadu oraz z krajów za wschodnią granicą Polski. Biuro ŚDM prowadzi także minibazarek misyjny, który rozprowadza różnego rodzaju produkty pochodzące z krajów misyjnych. Młodzież ŚDM w Polsce, aby łączyć się duchowo z rówieśnikami z krajów misyjnych i młodzieżą polonijną, prowadzi różaniec misyjny. ŚDM są szansą doprowadzenia młodych ludzi do Boga i umocnienia ich wiary – powiedział ks. Koprianiuk, prosząc misjonarzy, aby zachęcali młodzież w krajach swojej posługi do uczestnictwa w ŚDM.
Misjonarze zapoznali się również z działalnością trzech agend Komisji Misyjnej (Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska i Dzieło Pomocy Ad Gentes) i aktualnymi możliwości uzyskania pomocy, łącznie z tym, jak powinni się zachowywać się wobec zagrożeń i niebezpieczeństw na misjach. Specjalne szkolenia przeprowadzili dla nich funkcjonariusze GROM-u.
Drugiego dnia z misjonarzami spotkał się bp Romuald Kujawski, biskup senior diec. Porto Nacional w Brazylii, który podzielił się doświadczeniem misyjnym w kraju, do którego wyjechał jako kapłan archidiec. poznańskiej w 1988 roku. „Za cel swojej posługi postawiłem sobie umacnianie w dobrym innych i traktowanie ich z szacunkiem i zrozumieniem”. Swoją posługę zaczynał jako rektor seminarium duchownego w dwóch brazylijskich diecezjach, był też pracownikiem kurialnym. W 2008 r. otrzymał święcenia biskupie, a w 2009 r. przyjął urząd biskupa diec. Porto Nacional. Podczas posługi pasterskiej wyświęcił 44 kapłanów. W 2022 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego. Nawiązując do Synodu dla Amazonii i incydentu z figurą Pachamamy, poinformował, że nigdzie w Amazonii nie widział świątyni Pachamamy. Zauważył, wymiar pastoralny synodu sprzyja rozwojowi duszpasterstwa, a ekologiczny – jest płaszczyzną dialogu z agnostykami.
Kolejnym gościem tego dnia był ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas w Charkowie na Ukrainie, kapłan archidiec. lubelskiej, który od 16 lat posługuje w diec. charkowsko-zaporoskiej (obejmującej siedem województw). Ksiądz Stasiewicz przybliżył zebranym dramatyczną sytuację na Ukrainie spowodowaną skutkami wojny, której końca nie da się przewidzieć. „Ukraina broni się tylko dzięki opatrzności Bożej, bo przy tak wielkiej nierównowadze sił, dawno powinna się poddać” – stwierdził ks. Stasiewicz i prosił o modlitwę o sprawiedliwy pokój w tym kraju bestialsko niszczonym przez Rosję.
Jak robić dobre zdjęcia instruował misjonarzy ks. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji księży werbistów, szef Komisji Misyjnej KWPZM i prezes Stowarzyszenia Sinicum. Fotografik z zamiłowania przekonywał do przemyślanego robienia zdjęć smartfonem. W epoce audiowizualnej zdjęcia są nieraz kompletnym nośnikiem informacji, dlatego powinniśmy przywiązywać uwagę do ich jakości, bo skuteczna animacja misyjna zależy od atrakcyjnego obrazu, “dobre zdjęcie powinno się odznaczać wysoką rozdzielczością, prostotą i jednością tematu” – podkreślił znawca fotografii.
Ks. Maciej Będziński, dyr. krajowy PDM, przybliżył misjonarzom sposoby uzyskiwania pomocy z Papieskich Dzieł Misyjnych. Zaprezentował także nową inicjatywę misjomat.org. Jest to platforma do zbierania środków materialnych na misje w różnych kategoriach: pomoc medyczna, pomoc na wschodzie Europy, z polskim misjonarzem, pomoc w przygotowaniu duchownych, pomoc w formacji świeckich, dla wolontariuszy misyjnych, promocja współpracy misyjnej itd. „Platforma działa jako sieć przyjaciół. To nie jest konkurencja, to jest uzupełnienie innych sposobów organizowania pomocy misjom” – powiedział dyrektor PDM, zapraszając misjonarzy do korzystania z platformy.
Misjonarze mieli też możliwość spotkania się z przedstawicielami Fundacji „Redemptoris Missio”, organizującej pomoc medyczną dla krajów misyjnych. Prezes Fundacji Justyna Janiec-Palczewska zaprezentowała różnego rodzaju projekty medyczne zrealizowane dotychczas w placówkach misyjnych, gdzie pracują polscy misjonarze: począwszy od dostarczania sprzętu medycznego, skończywszy na wysyłaniu ekip medyków różnych specjalności, aby nieśli pomoc mieszkańcom Afryki, Oceanii czy Azji. „W ciągu 31 lat zorganizowaliśmy 313 wyjazdów do ponad 50 krajów świata” – podsumowała działalność Fundacji pani prezes.
Na koniec misjonarze zapoznali się z bieżącymi wydarzeniami Kościoła w Polsce, które zaprezentował rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. Wśród najważniejszych wydarzeń wymienił zamykanie etapu ogólnopolskiego Synodu o synodalności i przygotowanie sprawozdania do Rzymu nt. „Jaki Kościół chcemy mieć, a jaki Kościół zostawił nam Pan Jezus w Ewangelii”. „O ile możemy zmieniać formy funkcjonowania Kościoła, o tyle fundamenty wynikające z Ewangelii powinny być nietykalne, ale niestety nie wszyscy teologowie tak samo to rozumieją, czego przykładem są dyskusje w Kościele niemieckim, dlatego zbliżająca się debata w Rzymie na temat przyszłego kształtu Kościoła będzie stawiać wiele pytań” – powiedział ks. Gęsiak. Kolejnym ważnym wydarzeniem są obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i przywrócenie go Kościołowi. Następnym tematem była kwestia ataków na Jana Pawła II w jego Ojczyźnie z powodu oskarżeń o zaniedbania spraw pedofilii w czasie jego posługi pasterskiej w archidiec. krakowskiej. „Kościół obecnie jest jedyną instytucją w Polsce, która wprowadzając procedury chroniące dzieci przed pedofilią, najskuteczniej zabezpieczyła się, aby do tego typu przestępstw nie dochodziło. Próba rozliczenia się z tym bardzo bolesnym zjawiskiem została przez Kościół podjęta” – informował rzecznik KEP.
Kolejnym wydarzeniem, które dokona się w przestrzeni medialnej, będzie pojednanie polsko-ukraińskie. „W tym roku w lipcu przypada 80. rocznica tragedii wołyńskiej. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i arcybiskup większy Światosław Szewczuk 7 lipca w archikatedrze warszawskiej podpiszą wspólną deklarację o pojednaniu. Mamy nadzieję, że ten gest długo wypracowywany będzie początkiem prawdziwego pojednania” – wyraził nadzieję ks. Gęsiak.
Ostatnim wydarzeniem, niezwykle ważnym i wyjątkowym dla Kościoła, będzie beatyfikacja rodziny Ulmów 10 września w Markowej (archidiec. przemyska), podczas której zostanie wyniesiona na ołtarze cała rodzina z nienarodzonym dzieckiem.
Zjazd, zorganizowany przez Komisję Episkopatu ds. Misji, zakończył się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego z diec. siedleckiej.
Tekst i zdjęcia: M. Krystecka
Zobacz nasze inne aktualności