W roku 1935 r., za aprobatą papieża Piusa XI, Rada Naczelna Papieskich Dzieł Misyjnych uchwaliła, że Dzień Cierpienia w Intencji Misji obchodzony będzie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Jest to szczególny dzień dla Kościoła. To wtedy Apostołowie, napełnieni Duchem Świętym, wyszli z Wieczernika, aby z odwagą i mocą mówić o Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, aby nas zbawić. Głosili Dobrą Nowinę o miłości Boga do każdego człowieka. Dziś misjonarze na całym świecie kontynuują tę misję. Również każdy ochrzczony jest zaproszony do uczestnictwa w tym dziele.
Szczególne zaproszenie jest skierowane do osób chorych i cierpiących, które mogą ofiarować Kościołowi dar swojego cierpienia. Mogą to czynić, włączając się w Misyjne Apostolstwo Chorych. W ten sposób wspierają misjonarzy w ich posłudze i przyczyniają się do zbawienia tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa.
„Drodzy bracia i siostry, wstawiennictwu Maryi, Uzdrowienia Chorych, zawierzam wszystkich chorych i ich rodziny. Zjednoczeni z Chrystusem, który bierze na siebie ból świata, niech odnajdą sens, pocieszenie i ufność” – napisał Ojciec Święty Franciszek w orędziu na XXX Światowy Dzień Chorego.
Dzień Pięćdziesiątnicy jest szczególnym dniem dla wszystkich chorych, którzy chociaż nie są w stanie wyjść do świata i głosić Dobrej Nowiny, to mogą swoje cierpienie ofiarować w intencji misji. Swój krzyż mogą ofiarować za tych, którzy z krzyżem misyjnym idą i głoszą – misjonarzy, jak również w intencji tych, którzy słuchają, aby otwarli się na działanie Ducha Świętego i przyjęli prawdę o jedynym Zbawicielu świata – Jezusie Chrystusie.
Idea zaangażowania chorych w misyjne dzieło Kościoła zrodziła się w Bloemendaal w Holandii, a jej inicjatorem był ks. Jakub Willenborg. Kiedy w roku 1925 kanonizowano św. Teresę od Dzieciątka Jezus, patronkę misji, zorganizował dla swoich chorych parafian dzień poświęcony misjom. Chorzy zapragnęli włączyć swoje ludzkie cierpienia w zbawcze misterium Chrystusa, ofiarując je za misje i misjonarzy. W tym samym roku odbywał się w Rzymie Kongres Misyjny. Postanowiono wówczas, by również ludziom chorym zaproponować wspieranie misji. Wkrótce we Włoszech powstało Misyjne Apostolstwo Chorych.
W roku 1931, z inicjatywy Unii Misyjnej Duchowieństwa, z okazji Zielonych Świąt zorganizowano w Rzymie Dzień Chorych dla Misji Katolickich. Cztery lata później, za aprobatą papieża Piusa XI, Rada Naczelna Papieskich Dzieł Misyjnych uchwaliła, że w dniu Zielonych Świąt obchodzony będzie Dzień Cierpienia w Intencji Misji.
Zesłanie Ducha Świętego rozpoczyna misyjną działalność Kościoła. Apostołowie umocnieni Duchem Świętym opuszczają Wieczernik i głoszą Słowo Boże. Wypełniają w ten sposób słowa Pana: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28, 19). Misjonarze wciąż przemierzają świat, by siać ziarno Chrystusowej Dobrej Nowiny. Także chorzy są zaproszeni do wspierania misyjnego dzieła Kościoła „mocą swej ludzkiej niemocy”.
ep/pdm
Zobacz nasze inne aktualności