Tegoroczna Rada Krajowa PDM rozpoczęła się w poniedziałek 29 stycznia uroczystą Mszą św. z nieszporami, której przewodniczył bp Jan Piotrowski. Ordynariusz kielecki, misjonarz i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas celebracji wygłosił kazanie, w którym podkreślił konieczność ponownego skoncentrowania misji Kościoła na osobie Chrystusa – tylko wówczas jest to misja nieomylna, pożyteczna i skuteczna w każdej ze swoich form.
Głównym dniem spotkania był wtorek 30 stycznia. Na Radę Krajową PDM do Płocka dotarło ponad trzydziestu uczestników z różnych diecezji polskich. Od rana wszyscy mogli zapoznać się z bogatą historią gościnnego Płocka. Niezawodnym przewodnikiem po mieście został ks. Stefan Cegłowski, proboszcz płockiej katedry i znakomity historyk. Uczestnicy spotkania poznali tajemnicę bazyliki mniejszej w Płocku, mistykę drzwi płockich, skradzionych i do dziś przetrzymywanych przez Rosjan w Nowogrodzie, zwiedzili płockie muzeum diecezjalne oraz jeden z najstarszych kościołów diecezji – płocką farę. Prawdziwą ciekawostką dnia była wizyta w kościele Mariawitów, żywo związanych z historią płockiego Mazowsza.
Bardzo udanym momentem było również spotkanie z prezydentem Płocka, panem Andrzejem Nowakowskim, który przybliżył uczestnikom Rady Krajowej PDM życie i wyzwania, jakie stoją przed współczesnym pokoleniem mieszkańców. Ciekawy program dnia zwieńczyła Msza św. w pobliskim Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, której przewodniczył bp Szymon Stułkowski. Bez wątpienia płocka uczelnia duchowna, powstała jako jedna z pierwszych w Polsce, ma swój ogromny wkład w dzieło misyjne Kościoła. Od lat działa tutaj skutecznie i z rozmachem Kleryckie Koło Misyjne, które wydaje osobny periodyk formacyjny pod tytułem „Na Misyjnym Szlaku”. Wielu księży płockich w murach tego właśnie domu formacyjnego podejmowało decyzję o wyjeździe na misje. Przed błogosławieństwem bp Szymon poświęcił wodę, w specjalnie ozdobionych przez jego rodzoną siostrę butelkach, które następnie zostały rozdane wszystkim uczestnikom celebracji. Biskup Szymon pragnął, aby znak wody święconej – złożony w kropielnicy domowej, przy drzwiach albo przy lampce nocnej – przypominał wszystkim o przyjętym sakramencie chrztu św. i konieczności osobistego dążenia do świętości.
Należy ufać, że spotkanie Rady Krajowej w Płocku wyda dobre owoce. W cieniu konferencji, rozmów i obrad pozostawały wybitne postaci dwóch płockich biskupów męczenników, mocno związanych z działalnością misyjną Kościoła nad Wisłą. Jak podkreślił to w wieczornym wtorkowym wykładzie ks. Grzegorz Adamiak, abp Antoni Julian Nowowiejski był wielkim wizjonerem dzieła misyjnego w Polsce. Dzięki jego inicjatywie w początkach XX wieku nad Wisłą rozpoczął działalność Związek Misyjny Duchowieństwa, dziś znany jako Papieska Unia Misyjna. Członkowie Rady Krajowej PDM obejrzeli ponadto film o życiu i dziele biskupów męczenników z Płocka oraz spotkali się z reprezentantami księży misjonarzy pochodzących z terenu diecezji płockiej.
Bogu dzięki za dobry klimat spotkania. Wielokrotnie wszyscy podkreślali, że w Płocku czuli się jak w domu. Regionalne zebrania Rady Krajowej PDM, które realizowane są co roku w różnych diecezjach polskiego Kościoła, mają za cel nie tylko uzgodnienie i podjęcie głównych kierunków animacji misyjnej dla całego kraju, ale służą również promocji lokalnej diecezjalnej działalności dyrekcji Papieskich Dzieł Misyjnych. Następnie ukazują piękno wielu zakątków Polski, które wciąż warto odkrywać i promować. Dobra atmosfera, wspólna modlitwa, dialog, integracja środowiska, warsztaty, formacja muszą poprzedzać solidną pracę misyjną i animacyjną w ciągu całego roku.
Dyrekcja krajowa PDM w Polsce
Zobacz nasze inne aktualności