Módlmy się, abyśmy wszyscy odważnie wybierali prosty i zrównoważony ekologicznie styl życia, doceniając młodych ludzi, którzy się w to mądrze angażują.
O prosty i zrównoważony ekologicznie styl życia
PROTEST ZIEMI
Ziemia „protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił – napisał papież Franciszek w encyklice Laudato si’. – Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych. Z tego względu wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych znajduje się nasza uciskana i zdewastowana ziemia” (1).
EKOLOGICZNE NAWRÓCENIE
Ta gorzka refleksja papieża Franciszka nie jest nowa ani obca dla katolików. Podobną myśl znajdziemy w pierwszej encyklice Jana Pawła II pt. Redemptor hominis: „Człowiek zdaje się często nie dostrzegać innych znaczeń swego naturalnego środowiska, jak tylko te, które służą celom doraźnego użycia i zużycia”. Papież nawoływał nas do globalnego „nawrócenia ekologicznego” już 40 lat temu.
Wciąż mamy czas, aby zjednoczyć się we wspólnych wysiłkach i zmienić styl życia, modele produkcji i konsumpcji oraz struktury władzy, na których dziś opierają się społeczeństwa. Z nadzieją obserwujemy młodych, którzy radyklanie ograniczają swoje potrzeby, podejmują życie przyjazne środowisku i angażują się w działalność na rzecz jego ochrony. Ale owoce ich wysiłków zależą też od każdego z nas i naszych codziennych wyborów.
Módlmy się, abyśmy wszyscy odważnie wybierali prosty i zrównoważony ekologicznie styl życia, doceniając młodych ludzi, którzy się w to mądrze angażują.
Anna Sobiech, PDM
Zobacz nasze inne aktualności