12 czerwca 2023 r. odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej ks. mgr. lic. Shi Xiaowang, duszpasterza chińskich katolików w Polsce.
Praca na temat „Duszpasterstwo imigrantów chińskich w Polsce w latach 2000-2020” została napisana w Katedrze Misjologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pod kierunkiem ks. prof. UKSW dr. hab. Wojciech Kluja OMI (promotor) i ks. dr. Mariusza Boguszewskiego (promotor pomocniczy). Recenzentami byli ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki z Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Opolskiego, ks. prof. zw. dr hab. Kazimierz Lubowicki OMI z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i dr hab. Lech Gruszecki z KUL.
Praca doktorska analizuje doświadczenia tworzenia się duszpasterstwa imigrantów chińskich w Polsce na przestrzeni 20 lat. „To duszpasterstwo stawia dopiero pierwsze kroki, ale warto już przeanalizować jego pierwsze doświadczenia. Praca ta pisana jest w nadziei na to, że posłuży tej rodzącej się wspólnocie w kroczeniu drogą, którą jest Jezus Chrystus, otwierając się na działanie Ducha Świętego, który działa również poprzez mądrość obecną w kulturze chińskiej” – wyraził swoje nadzieje autor.
Podsumowując swoją pracę, autor zauważa, że emigracja Chińczyków do Polski rośnie, warto więc w przyszłości więcej uwagi poświęcić badaniom teologicznym nad duszpasterstwem chińskich katolików w Polsce.
Komisja egzaminacyjna uznała problem tworzenia się chińskiego duszpasterstwa w Polsce za zagadnienie nowe, a wydobycie tego problemu z rzeczywistości Kościoła w Polsce za nowatorski rys tej pracy.
Ks. Jan Shi Xiaowang urodził się 3 maja 1978 r. w wiosce Xisunzhuang (gmina Shangbi, okręg Handan, prowincja Hebei).
We wrześniu 2000 r. wstąpił do diecezjalnego seminarium przygotowawczego. We wrześniu 2003 r. rozpoczął studia filozofii w wyższym seminarium duchownym w prowincji Hebei. W okresie od września 2005 r. do lipca 2006 r. odbywał roczną praktykę w katolickiej instytucji charytatywnej Beifang Jinde.
Od września 2006 r. do lipca 2010 r. studiował teologię w wyższym seminarium duchownym w prowincji Hebei. W tym czasie uzyskał także w ramach niezależnych studiów dyplom z prawa na uczelni państwowej.
Po ukończeniu seminarium od lipca do listopada 2010 r. pracował w kancelarii diecezjalnej diecezji Handan. Od stycznia do października 2011 r. pełnił posługę w parafii Gongming w Shenzhen. Od października 2011 r. do maja 2012 r. ponownie pracował w kancelarii diecezjalnej diecezji Handan. Od czerwca 2012 r. był prefektem i sekretarzem w wyższym seminarium duchownym w prowincji Hebei.
19 marca 2013 r. przyjął święcenia diakonatu, a 21 września 2013 r. święcenia kapłańskie.
W 2015 r. przybył do Polski, do Tarnowa, w ramach projektu diecezji tarnowskiej „Made for China”, jako duszpasterz chińskich studentów, którzy mieli studiować w Polsce.
Gdy ten projekt upadł, w roku 2017 rozpoczął studia specjalistyczne z teologii na UKSW, gdzie uzyskał stopień magistra, kończąc go pracą pod kierunkiem ks. prof. Józefa Łupińskiego The concept of Jesus Christ – Mediator in chosen documents of John Paul II. Następnie ukończył licencjat kanoniczny pracą The formation of laity in China after Reform and Opening. Case of Handan Diocese.
Tekst i fot. M. Krystecka
Zobacz nasze inne aktualności