Krajowy duszpasterz powołań ks. prof. dr hab. Marek Tatar powiedział podczas spotkania: „Trzeba odzyskać rodzinę jako środowisko, w którym rozeznawane są powołania, także do kapłaństwa. Jeśli przyjrzymy się sytuacji małżeństwa i rodziny, ich stabilności i sakramentalności, to widzimy jak mocno zliberalizowało się rozumienie tych kwestii. Przecież każde powołanie bierze swój początek właśnie z tego podstawowego seminarium, podstawowego nowicjatu, jakim jest dom rodzinny”.
„Musimy mieć świadomość, że powołanie to obranie pewnego stylu życia, to również pewna tajemnica między człowiekiem a Bogiem. Ta tajemnica potrzebuje jednak pomocy – rozeznania. Dlatego zależy nam także na tym, aby profesjonalnie przygotować tych, którzy mają pomagać młodym ludziom, towarzysząc im w tym rozeznawaniu, czy to jest powołanie małżeńskie, kapłańskie, zakonne czy misyjne. Wszystkie te powołania są wobec siebie komplementarne – jedno bez drugiego naprawdę żyć i rozwijać się nie może” – kontynuował ks. prof. Tatar.
Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań chce w związku z tym podjąć próbę analizy fenomenu powołania, na wzór studiów, które prowadzone są np. na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Inicjatywa ta ma przybrać postać specjalistycznego kierunku studiów z zakresu teologii i pedagogiki powołań.
Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie, Zakonne i Misyjne, obchodzony co roku w czwartą niedzielę wielkanocną, to inicjatywa papieża Pawła VI. Po raz pierwszy był obchodzony 12 kwietnia 1964 roku.
Do wszystkich polskich diecezji trafiły specjalne materiały formacyjne (drukowane i elektroniczne) dotyczące Tygodnia Modlitw o Powołania. Są to m.in. propozycje homilii, katechez dla młodzieży i spotkań grup młodzieżowych w parafiach i różnego rodzaju ruchach katolickich.
13 maja na Jasnej Górze odbędzie się 24. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania.
Niedziela Dobrego Pasterza to też święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które w centrum swojej działalności stawia wspieranie powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych.
Podczas spotkania w sekretariacie KEP mówiono również o przypadającej 30 kwietnia Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców.
Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki zaznaczył, że w ubiegłym roku zanotowano najniższą od 30 lat liczbę wypadków drogowych (21 tys.) oraz liczbę ofiar śmiertelnych tych wypadków (1896). „Choć ta liczba jest najniższa, to wciąż jest ogromna. Dlatego już po raz 17. na początku intensywnego sezonu motoryzacyjnego, gdy na drogach obok samochodów pojawia się również wiele motocykli i rowerów, obchodzona będzie Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców” – mówił ks. Kraśnicki.
„Od lat jako duszpasterstwo oraz MIVA Polska modlimy się o mądrą koegzystencję na drogach, apelujemy do kierowców o rozwagę i życzliwość i prosimy, by modlitwa w tej intencji odbywała się w każdej parafii. Odpowiedzialni za bezpieczeństwo są nie tylko kierowcy samochodów, ale również rowerzyści i piesi. Za wszystkich użytkowników dróg trzeba się modlić” – zachęcał ks. Kraśnicki.
Dyrektor MIVA Polska zapowiedział też, że 13 maja br. odbędzie się 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę. Do uczestnictwa w niej zaproszeni są zwłaszcza ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach, przedstawiciele policji, instruktorzy jazdy itp. Obecni będą również misjonarze korzystający ze wsparcia MIVA Polska, misyjnego stowarzyszenia, którego celem jest pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu.
Kolejne wydarzenie przybliżył dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński, który omówił akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji. „Poprzez tę akcję dzieci pierwszokomunijne tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Wspierają papieża w ewangelizacji poprzez konkretną pomoc swoim rówieśnikom w krajach, gdzie dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju” – poinformował o celu akcji dyrektor krajowy PDM, dodając, że „istnieją dane historyczne, że św. Teresa z Lisieux swoją duchowość małej drogi i umiłowanie misji wzięła z włączenia się jako dziecko pierwszokomunijne w Dzieło Misyjne Dzieci we Francji”.
Wydarzenie Dzieci Komunijne Dzieciom Misji dotyczy jednego dnia w Białym Tygodniu, podczas którego dzieci ofiarowują modlitwę i ewentualnie drobną ofiarę na misje.
Ks. Będziński podkreślił też aspekt wychowawczy tego przedsięwzięcia, które uczy dzielenia się z najbardziej potrzebującymi i uświadamia, że wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi.
Spotkanie prowadził rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
Info. i fot. M. Krystecka/pdm
Zobacz nasze inne aktualności