fot. Ashenafi Abebe IMC
Chciałbym także przypomnieć, że dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Jest to święto dzieci, które przeżywają z radością dar wiary i modlą się, aby światło Jezusa dotarło do wszystkich ich rówieśników na świecie. Zachęcam wychowawców do pielęgnowania ducha misyjnego w dzieciach tak, aby pośród nich zrodzili się świadkowie czułości Boga i głosiciele Jego miłości (Franciszek, Anioł Pański, 6 stycznia 2015 r.).
fot. arch. Missio RC
W uroczystość Trzech Króli mali misjonarze z Papieskiego Dzieła Misyjnego świętują Misyjny Dzień Dzieci. To ich patronalne święto obchodzone jest w katolickich parafiach na całym świecie. Światowy Dzień Misyjny Dzieci ustanowił w roku 1950 papież Pius XII. Wybrał dla niego uroczystość Objawienia Pańskiego lub najbliższą niedzielę po święcie Trzech Króli. W Polsce po raz pierwszy dzieci świętowały go w 1984 r.
To święto dzieci, które przez uczestnictwo w Papieskim Dziele Misyjnym dzielą się „wiarą i chlebem”, stając się misjonarzami i świadkami braterstwa. Pomagają swoim najbardziej potrzebującym rówieśnikom z całego świata przez modlitwę (codzienne choćby jedno „Zdrowaś Mario”) i ofiarę (comiesięczne dobrowolne wyrzeczenie składane do misyjnej skarbonki). Z myślą o dzieciach w potrzebie podejmują, w grupie rówieśników i przy wsparciu swoich rodzin, wiele inicjatyw. To dziecięce Dzieło istnieje w ponad 160. krajach i staje w obronie bezbronnych – wspiera projekty zapewniające najmłodszym na terenach misyjnych schronienie, opiekę, żywność, odzież i wykształcenie.
W Polsce tego dnia możemy zobaczyć dzieci przebrane w koszulki z logiem PDMD bądź w stroje regionalne z różnych krajów świata. To najmłodsi przyjaciele Ojca Świętego, którzy odmieniają oblicze świata nie tylko wokół siebie, bo ich działanie sięga „aż po krańce Ziemi”. Oni naprawdę zmieniają sytuację rówieśników, którzy cierpią z powodu głodu, chorób, wojen i prześladowań, pomagają im odnaleźć dom i schronienie, opiekę i miłość Jezusa.
6 stycznia katolickie dzieci zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym na całym świecie modlą się w parafiach za rówieśników w potrzebie. Na znak solidarności z nimi przebierają się w stroje symbolizujące 5 kontynentów, przygotowują liturgię Mszy św., przedstawiają jasełka, prowadzą nabożeństwo misyjne przy żłóbku, a nowi członkowie uroczyście składają przyrzeczenia.
Misyjny Dzień Dzieci wiąże się również z akcją Kolędników Misyjnych, która w większości polskich parafii tego dnia ma swoje uroczyste zakończenie i podsumowanie. Kolędnicy misyjni mogą jednak nawiedzić nasze domy jeszcze po 6 stycznia.
Dzień dziękczynienia za misyjne kolędowanie jest również dniem Diecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych, które odbywają siew różnym czasie, w zależności od diecezji. W tym roku po raz pierwszy takie spotkanie będą przeżywać dzieci w diecezji toruńskiej (7 stycznia) i w diecezji kieleckiej (28 stycznia).
Od kilku lat 6 stycznia dzieci z PDMD można zobaczyć także w Orszaku Trzech Króli.
W Polsce tego dnia przypada również Dzień modlitwy za polskich misjonarzy.
Kościół powierza dziś w sposób szczególny zadanie ewangelizacji dzieciom. Taki ma sens Światowy Dzień Misyjny Dzieci, który zobowiązuje „dziecięcych misjonarzy” do niesienia światła solidarności szczególnie tam, gdzie wyjątkowo gęste są ciemności ubóstwa, cierpienia i wojny (Jan Paweł II, Modlitwa Anioł Pański, Plac Świętego Piotra, Rzym, 6 stycznia 2002 r.).
W wielu krajach Objawienie Pańskie jest szczególnym świętem dzieci. Myślę tu zwłaszcza o tych wszystkich dzieciach, które są skarbem i błogosławieństwem dla świata, a także tych, którym one pomagają: ich rówieśnikach pozbawionych dzieciństwa (Benedykt XVI, Anioł Pański, 6 stycznia 2009 r.).
Obrzęd przyjęcia nowych członków do Dzieła. Fot. Parafia Wniebowzięcia NMP w Kościanie, Polska
Kolędnicy Misyjni w Niemczech to „Sternsiner” czyli „śpiewające gwiazdki”. Fot Sternsinger.de
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w Kenii. fot. PMS/KENYA
Zobacz nasze inne aktualności