10 listopada br. siedzibę Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie odwiedził dyrektor krajowy PDM ze Sri Lanki ks. Padige Basil Rohan Fernando. Zapoznał się z działalnością PDM w Polsce oraz spotkał się z pracownikami.
Podczas spotkania przedstawił sytuację Kościoła na Sri Lance, gdzie katolicy stanowią tylko 6% społeczeństwa (1,2 mln z 22 mln mieszkańców), a administracyjnie Kościół jest podzielony na jedenaście diecezji. Wyraził wdzięczność za wsparcie udzielone przez PDM w Polsce wiernym Kościoła w jego ojczyźnie podczas ostatniego kryzysu polityczno-gospodarczego, który dotknął ten kraj wskutek konfliktów na tle społecznym i religijnym.
„Cieszymy się, że możemy umacniać więzi misyjne pomiędzy dyrekcjami PDM naszych krajów” – powiedział ks. Maciej Będziński na koniec spotkania.
Ksiądz Padige Basil Rohan Fernando, od siedmiu lat dyr. krajowego PDM, podczas tygodniowego pobytu w Polsce odwiedza miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, m.in. sanktuaria w Niepokalanowie, Licheniu, na Jasnej Górze oraz Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Pragnie także pozyskać relikwie św. Siostry Faustyny, a także nawiązać kontakt z Uniwersytetem Kardynała S. Wyszyńskiego, ponieważ archidiecezja Kolombo jest zainteresowana edukowaniem tam swoich kapłanów.
Na Sri Lance, podczas podróży do Japonii, zatrzymał się o. Maksymilian Kolbe. Poza tym w latach w 1890-1916 funkcję delegata apostolskiego w Indiach Wschodnich pełnił polski duchowny bp Władysław Michał Zaleski, oficjalnie rezydujący w Kandy, który założył archidiecezję Kolombo i trzy diecezje oraz Centralne Seminarium Duchowne w Kandy dla całego obszaru Indii.
Sri Lankę odwiedziło trzech papieży: Paweł VI spędził tam dwie godziny 4 grudnia 1970 r., Jan Paweł II 21 stycznia 1995 r. beatyfikował w Kolombo o. Józefa Vaza (1651-1711), a Franciszek kanonizował go w styczniu 2015 r. podczas swojej trzydniowej obecności na wyspie.
Sri Lanka (do 1972 r. Cejlon) nazywana jest „Łzą Indii” i „Perłą Oceanu Indyjskiego”.
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności