„W Kościele jesteśmy misjonarzami nie w pojedynkę, ale jako wspólnota, a to oznacza, że spoczywa na nas wszystkich odpowiedzialność za dzieło misyjne. I chociaż nie wszyscy mamy możliwość wyjazdu na placówki misyjne w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii, wszyscy możemy służyć misjom poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień i niedostatków życiowych w intencji misji, a także żywe zaangażowanie w zdobywanie środków finansowych i materialnych na misje” – zaznacza bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Obecnie na świecie posługuje 1690 polskich misjonarek i misjonarzy. Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 676, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 655, w Azji – 281, w Oceanii – 65, a w Ameryce Północnej – 13 (dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2023 r.).
Biskup Piotrowski podkreśla, że „misje ubogacają nas duchowo i są źródłem Bożego błogosławieństwa dla nas. Rodzą radość z tego, że jesteśmy użyteczni i możemy pomagać innym, że współpracując z misjonarzami uczestniczymy w dziele zbawienia świata”. „Ci, którym pomagamy na misjach, odwdzięczają się modlitwą i wypraszają nam potrzebne łaski” – zapewnia przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
„Polscy misjonarze są ambasadorami polskości, polskiej kultury, ale przede wszystkim są osobami, które głoszą Ewangelię” – mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, zachęcając do modlitwy i materialnego wsparcia polskich misjonarzy.
Od lat ofiary zbierane w II niedzielę Wielkiego Postu są przeznaczone na wsparcie polskich misji. Krajowy fundusz „Ad Gentes” przy KEP ds. Misji pomaga polskim misjonarzom w ich różnorodnych działaniach, obejmujących ewangelizację, pomoc medyczną, działalność charytatywną oraz edukację.
BP KEP/Dzieło pomocy Ad Gentes/KAI/PDM
Zobacz nasze inne aktualności