Na konferencji przypomniano, że Burkina Faso jest jednym z najbiedniejszych krajów afrykańskich. W ostatnich latach kraj ten jest celem ataków terrorystycznych ze strony dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim. Okupują oni 1/3 terytorium. Walki, które się toczą w sąsiednich krajach, spowodowały, że w Burkina Faso przebywa obecnie 1 mln 700 tysięcy uchodźców.
Kardynał Ouédraogo zwrócił uwagę, że oprócz dramatu spowodowanego przez terrorystów dochodzą w ostatnich czasach problemy związane ze wzmagającą się suszą. Także wojna w Ukrainie ma wpływ na kraje afrykańskie – zauważył kardynał, ponieważ Ukraina była dużym dostawcą zboża. Przejawia się to poprzez wzrost cen żywności, na przykład mąka podrożała o 1/3, zaczęło też brakować niektórych produktów żywnościowych, zwłaszcza oleju. Poza tym na stacjach benzynowych czasowo brakuje paliwa, a ceny ropy poszły w górę.
Nawiązując do tytułu konferencji, ks. Filipek podkreślił, że Kościół nie jest „bezradny”, ale raczej „zaradny”. Stara się świadczyć pomoc nie tylko duchową, ale i społeczną czy edukacyjną. Z kolei kard. Ouédraogo powiedział: „To, co robimy, to kropla w morzu potrzeb, ale jak powiedziała Matka Teresa z Kalkuty, te małe krople są potrzebne” i dodał: „Nie dajemy dlatego, że mamy, lecz dajemy dlatego, że kochamy. Nikt nie jest tak biedny, żeby nie mógł się dzielić”.
Ks. Stanisław Filipek SAC, misjonarz z prawie 40-letnim stażem pracy w Rwandzie, a obecnie posługujący w Burkina Faso, przedstawił inicjatywy ewangelizacyjne i społeczne misji pallotyńskiej. Przede wszystkim Kościół stara się organizować w Burkina Faso szkolnictwo, w sytuacji, gdy połowa mieszkańców kraju to analfabeci. Pallotyn zaznaczył, że mieszkańcy Burkina Faso doświadczają wielu dramatów, dlatego potrzebują nadziei, a taką nadzieję daje miłosierdzie Boże. Misjonarz przedstawił inicjatywę budowy na obrzeżach stolicy kraju Wagadugu, w Tanwaka, Centrum Miłosierdzia Bożego. Koncepcja układu sanktuarium oparta jest na obrazie Jezusa Miłosiernego. Będzie to miejsce, gdzie mieszkańcy Afryki będą mogli odzyskać nadzieję i siły do codziennego niesienia krzyża – zaznaczył ks. Filipek.
Do finansowego wsparcia budowy sanktuarium i misji pallotyńskiej zachęcił kard. Ouédraogo. Informacje o misji można znaleźć na stronie salvatti.pl/burkina-faso
Kardynał Philippe Ouédraogo obecnie piastuje funkcję przewodniczącego Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM). Nominację biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II w 1996 roku. Był krajowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych.
Konferencja, zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną, odbyła się 25 kwietnia 2022 r. w domu Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności