4 grudnia 2023 r., w wieku 90 lat, zmarł o. Antoni Koszorz SVD, jeden z prekursorów animacji misyjnej w Polsce po II wojnie światowej.
Antoni Koszorz urodził się 18 stycznia 1933 r. w Czernicy. W 1948 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego i w 1957 roku w Pieniężnie przyjął święcenia kapłańskie.
W 1965 roku rozpoczął redakcję Biuletynu Misyjnego. W tym samym roku otrzymał nominację na sekretarza Papieskiej Unii Duchowieństwa, a w 1967 roku – na sekretarza Komisji Misyjnej przy Episkopacie Polski.
W 1966 roku zainicjował sympozja misyjne alumnów z całej Polski.
W 1968 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie powierzono mu funkcję kierownika Biura Misyjnego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Pełnił ją do 1982 roku. Przyczynił się do powstania i rejestracji czasopisma „Papieskie Intencje Misyjne” (obecne „Misje Dzisiaj”).
W 1974 roku został Delegatem ds. Księży Diecezjalnych Fidei Donum. W lipcu 1982 roku został mianowany dyrektorem Wydawnictwa Verbinum, którym kierował do 2005 roku.
Ojciec Antoni Koszorz SVD był założycielem i pierwszym kierownikiem Ośrodka Migranta Fu Shenfu w Warszawie oraz współzałożycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma, działającego na rzecz Kościoła w Chinach.
W czasie uroczystej Mszy św. z okazji 60-lecia święceń kapłańskich o. Antoniego Koszorza, która odbyła się 17 września 2018 r. w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, abp Henryk Hoser podkreślił, że o. Antoni Koszorz całe swoje życie poświęcił misjom, torując drogę kolejnym pokoleniom polskich misjonarzy. „Zawdzięczam mu m.in. zapalenie iskry mojego powołania misyjnego” – wyznał abp Hoser, wspominając sympozja misyjne kleryków, które współorganizował o. Koszorz.
Natomiast o. Eryk Koppa SVD, prowincjał Polskiej Prowincji SVD, powiedział na tej uroczystości jubileuszowej, że dorobek o. Koszorza starczyłby na kilka życiorysów. „On nie tylko pomnażał otrzymane od Boga talenty, służąc Kościołowi, ale również dostrzegał je u innych, pomagając w ich rozwoju poprzez swoją cierpliwą, mrówczą pracę” – wspominał o. Koppa.
Za zasługi dla dzieła misyjnego Kościoła został odznaczony Medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis”.
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności