„Żywy Różaniec w świecie mediów” to hasło XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2025 roku.
Do udziału w pielgrzymce zaproszeni są moderatorzy, zelatorzy oraz członkowie Żywego Różańca z całej Polski. Przybędą oni do duchowej stolicy kraju, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Tegoroczna pielgrzymka ma szczególny wymiar z racji trwającego Roku Jubileuszowego 2025, a także ze względu na to, że zapoczątkuje ona ostatni rok przed Jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. Pielgrzymka wprowadzi uczestników w bezpośrednie duchowe przygotowanie do obchodów rocznicy powstania Żywego Różańca. Pielgrzymi, którzy przybędą na Jasną Górę, będą mogli jeszcze głębiej przeżyć ten jubileusz oraz powrócić do korzeni Żywego Różańca, by w ich świetle odczytywać znaki czasu.
Pielgrzymka rozpocznie się 6 czerwca Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, po którym odbędzie się czuwanie modlitewne. O godz. 23.00 sprawowana będzie Eucharystia.
W sobotę 7 czerwca uczestnicy zgromadzą się przed szczytem jasnogórskim na wspólnej modlitwie. Od godz. 9.30 zaplanowano: Godzinki, konferencję o. Michała Legana OSPPE, świadectwo Przemysława Babiarza, medytację pierwszosobotnią, modlitwę różańcową oraz spotkania z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, redakcją miesięcznika „Różaniec” i wspólnotą Różańca Rodziców. Pielgrzymkę zakończy uroczysta Msza św. o godz. 12.00, której przewodniczyć będzie ks. abp Adrian Galbas SAC.
Żywy Różaniec to dzieło założone przez bł. Paulinę Jaricot, która pragnęła „uczynić różaniec modlitwą wszystkich”. Wspólnota składa się z 20-osobowych grup, w których każda osoba codziennie odmawia jeden dziesiątek różańca, rozważając przydzieloną jej tajemnicę. W ten sposób róża odmawia każdego dnia cały różaniec. Żywy Różaniec jest „żywy”, ponieważ kontemplacja tajemnic ma sprawić, by życie członków zostało przeniknięte duchem Ewangelii. Wspólnota ta, omadlając intencje wyznaczone przez papieża, posiada także nieodłączny wymiar apostolski, „odziedziczony” po bł. Paulinie, która dała również początek Papieskim Dziełom Misyjnym.
Zobacz nasze inne aktualności