Kościół wkrótce zyska trzech nowych świętych. 31 marca br. papież Franciszek podpisał dekrety dotyczących kilku procesów kanonizacyjnych.
Papież Franciszek zatwierdził dekrety dotyczące kanonizacji świeckiego męczennika Piotra To Rot z Papui-Nowej Gwinei, abpa Ignacego Maloyana, zamordowanego podczas ludobójstwa Ormian, oraz wenezuelskiej założycielki zakonu matki Marii del Monte Carmelo.
Pierwszy święty z Papui-Nowej Gwinei
Błogosławiony Piotr To Rot, świecki męczennik, urodził się 5 marca 1912 roku. Wychowany w wierze chrześcijańskiej, został katechetą, a jego życie wyróżniały miłość bliźniego, pokora i oddanie ubogim oraz sierotom.
Podczas japońskiej okupacji Papui-Nowej Gwinei w czasie II wojny światowej bł. Piotr nadal przygotowywał pary do sakramentu małżeństwa, mimo że misjonarze zostali uwięzieni. Gdy władze zabroniły mu działalności duszpasterskiej, kontynuował swoją misję w tajemnicy, świadomy grożącego mu niebezpieczeństwa.
Zdecydowanie bronił świętości małżeństwa i sprzeciwiał się poligamii, nawet w konfrontacji z własnym starszym bratem, który poślubił drugą żonę. Ten doniósł na niego na policję, co doprowadziło do jego aresztowania. Piotr To Rot został skazany na dwa miesiące więzienia, gdzie zmarł otruty w lipcu 1945 roku.
Papież św. Jan Paweł II beatyfikował go 17 stycznia 1995 roku w Port Moresby.
Męczeństwo ormiańskiego arcybiskupa
Papież zatwierdził również kanonizację bł. Ignacego Maloyana, urodzonego w 1869 roku w mieście Mardin, na terenie dzisiejszej Turcji.
Choukrallah Maloyan przyjął święcenia kapłańskie w 1883 roku w Libanie i wybrał imię Ignacy. Zyskał reputację wybitnego kaznodziei, głosząc homilie w języku arabskim i tureckim. Poświęcił się duszpasterstwu i badaniu tekstów świętych w Aleksandrii (Egipt).
W 1911 roku papież Pius X mianował go arcybiskupem Mardinu podczas synodu biskupów ormiańskich w Rzymie, który analizował sytuację chrześcijan w Turcji po dojściu do władzy ruchu Młodoturków.
Podczas I wojny światowej abp Maloyan został aresztowany wraz z 13 kapłanami i 600 innymi chrześcijanami, gdy nasilono prześladowania Ormian. 3 czerwca 1915 roku został rozstrzelany wraz ze swoimi towarzyszami, gdy odmówił wyrzeczenia się wiary. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 7 października 2001 roku.
Pierwsza święta pochodząca z Wenezueli
Papież uznał cud przypisywany wstawiennictwu bł. Marii del Monte Carmelo, urodzonej jako Carmen Elena Rendíles Martínez 11 sierpnia 1903 roku w Caracas.
W 1927 roku wstąpiła do Zgromadzenia Służebnic Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a w 1946 roku założyła nową wspólnotę zakonną – Zgromadzenie Służebnic Jezusa.
W ostatnich latach życia, po wypadku samochodowym w 1974 roku, poruszała się na wózku inwalidzkim. Zmarła 9 maja 1977 roku.
Cud przypisywany jej wstawiennictwu dotyczy uzdrowienia w 2015 roku młodej kobiety z Caracas, która cierpiała na poważną chorobę serca.
Cud włoskiego kapłana
Papież Franciszek uznał również cud przypisywany o. Carmelo De Palma, włoskiemu kapłanowi z Bari, urodzonemu 27 stycznia 1876 roku.
Zainspirowany duchowością benedyktyńską, De Palma poświęcił się kierownictwu duchowemu kapłanów, sióstr zakonnych i kleryków, zyskując przydomek „bohatera konfesjonału”.
Cud dotyczył uzdrowienia w 2013 roku z wyniszczającej choroby zwyrodnieniowej benedyktyńskiej siostry zakonnej.
Heroiczne cnoty brazylijskiego księdza
W poniedziałek papież ogłosił także heroiczność cnót sługi Bożego José Antônio de Maria Ibiapina, XIX-wiecznego brazylijskiego polityka, który został kapłanem.
www.vaticannews.va
Zobacz nasze inne aktualności