Katechizmy, katechiści i katecheza w misji ad Gentes – pod takim tytułem ukazał się 181. numer „Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne”.
Być nauczycielem o prawdach wiary czy świadkiem wiary, którego nazywać będą prawdziwym nauczycielem? Każdy, kto w swoim posłannictwie, apostolstwie czy nawet zawodzie znajduje się na pograniczu życia osobistego i przekazywania prawd wiary, spotkał się z taką lub podobną myślą. Kim jest w posłannictwie Kościoła? Nauczycielem? Świadkiem? Stróżem treści katechizmu? Dlatego właśnie prezentujemy w tym numerze naszego półrocznika naukowe rozważania nad kształtującą się myślą o katechizacji w procesie ewangelizacji oraz chcemy uwypuklić misyjny charakter przepowiadania w katechezie – wyjaśnia we wprowadzeniu do najnowszego numeru ks. Maciej Będziński, zastępca red. naczelnego półrocznika „Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne”.
„Sercem misterium zbawienia jest kerygmat. Jest on Osobą, chodzi o Jezusa Chrystusa. Katecheza stanowi uprzywilejowaną przestrzeń pozwalającą na osobiste spotkanie z Nim. Dlatego jest ona utkana z osobistych spotkań. Nie istnieje prawdziwa katecheza bez świadectwa konkretnych kobiet i mężczyzn. Katecheta jest osobą, która strzeże i ożywia pamięć o Bogu; strzeże jej w sobie i budzi ją w innych, oddaje tę pamięć na służbę orędzia, aby komunikować nie siebie, ale mówić o Bogu, o Jego miłości i wierności. Ewangelizatora powinna charakteryzować bliskość, otwartość na dialog, cierpliwość, serdecznie przyjęcie”.
(Papież Franciszek do sekcji katechetycznej Episkopatu Włoch, 30 stycznia 2021).
Być katechistą, katechetą, teologiem czy moderatorem działań duszpasterskich to – jak wskazuje Ojciec Święty Franciszek – być zawsze przy Jezusie i mieć otwarte serce. Potrzeba właśnie takiego zaangażowania, takiej wrażliwości, aby prowadzić innych do Jezusa. Na przestrzeni historii Kościół wypracowywał różne formy katechizacji oraz formacji katechetów i katechistów. Warto też wspomnieć o specyfice posługiwania misyjnego, które uwzględnia kontekst kulturowy, percepcję odbiorcy, nie tracąc nic z kerygmatu.
Niech ten numer naszego czasopisma umocni w nas przekonanie o potrzebie świadków w procesie katechizacji. Niech te wyszlifowane naukowo zdania, tezy, wnioski i przemyślenia obudzą w nas chęć oddania wszystkich osobistych zdolności na służbę Kościołowi, który naucza o Miłości, Miłość Bożą praktykuje oraz nieustannie o niej świadczy.
Wprowadzenie, Ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, zastępca red. naczelnego
ROZPRAWY I ARTYKUŁY
Eugeniusz Sakowicz, Obszary misji ad gentes według nowego Dyrektorium o katechizacji
Aneta Rayzacher-Majewska, Katecheza a kultura według nowego Dyrektorium o katechizacji
Tomasz Szyszka SVD, Katechizmy z początków ewangelizacji Nowego Świata
Wojciech Kluj OMI, Wietnamski Katechizm de Rhodesa i pierwsze katechizmy misyjne dalekiej Azji
Wojciech Kluj OMI, Wykaz katechizmów i modlitewników w językach Indian Ameryki Północnej
DOKUMENTACJE
Bogumił Gacka MIC, Rola katechisty w posłudze Drogi Neokatechumenalnej
Monika Juszka RMI, Ojciec Paweł Manna i katechiści
Tadeusz Nowak OMI, Rola i znaczenie PDM w Kościele powszechnym
RECENZJE
Tomasz Szyszka SVD, Jarosław Różański OMI (red.), Misjologia i religioznawstwo na ATK/UKSW (1969-2019)
ŻYCIE DLA MISJI
Krzysztof Czermak, Ksiądz Stanisław Pawłowski
Mariola Krystecka, Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” 2021
KONFERENCJE I SYMPOZJA
Mariola Krystecka, Jesienne zebranie PDM i innych środowisk misyjnych
Krzysztof Błażyca, Sympozjum naukowe „Kościół w Amazonii okresu synodalnego”
Michał Jóźwiak, Międzynarodowa konferencja misjologiczna „Rodzina w Afryce wczoraj i dziś”
Anna Sobiech, Sesja misjologiczna i czuwanie PUM „Posłani w pokoju Chrystusa”
Michał Jóźwiak, Konferencja misjologiczna „Droga synodalna w Kościołach pozaeuropejskich”
Zobacz nasze inne aktualności