W środę, 23 października br. w godzinach wieczornych 37 osób z różnych diecezji i ruchów katolickich wzięło udział w spotkaniu formacyjnym on-line dla koordynatorów i wolontariuszy misyjnych.
Głównym tematem była misja i nowa ewangelizacja. Doświadczeniem w tym zakresie podzielili się Zuzanna i Dawid Szatkowscy z Lublina. Małżonkowie opowiedzieli o formacji i ewangelizacji we wspólnotach drogi katechumenalnej.
– Kościół jest katolicki, o ile jest misyjny – podkreślili na początku swojego świadectwa małżonkowie. – Kościół ma być światłem dla innych, dlatego musimy dotrzeć do ludzi, którzy do Kościoła nie chodzą – zauważyli. Zapytani o misyjne akcenty formacji w strukturach neokatechumenatu, opowiedzieli o seminarium Redemptoris Mater i praktyce posyłania na misje całych rodzin. Każdego roku papież posyła kilka rodzin razem z neoprezbiterem w konkretne miejsca świata, aby tam ewangelizowały. Także tam, gdzie wiara już wygasła i jest potrzebna reewangelizacja.
– Każdy z nas jest formowany, żyjąc we wspólnocie z innymi i poddając się prowadzeniu przez katechistów – powiedział Dawid Szatkowski. – We wspólnocie, gdzie są młodzi i starsi, małżonkowie i samotni, spotykamy się z innością drugiego, doświadczamy sympatii i antypatii, różnych trudności, ale także tego, że Chrystus daje jedność i miłość.
Ewangelizator podkreślił, że ludzi do wiary przyciągają dwie rzeczy. – Pierwsza to wzajemna miłość między uczniami – taka miłość, jaką pokazał Chrystus. A druga to trwanie w jedności. Po tym ludzie mogą rozpoznać w nas uczniów Chrystusa – powiedział Dawid.
Po świadectwie małżonków uczestnicy zadawali pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami. Ponieważ w spotkaniu brali udział misjonarze z różnych krajów i kontynentów, pojawiły się pytania o różnicowanie metod ewangelizacyjnych. Państwo Szatkowscy przyznali, że choć ich metody są zawsze te same, to reakcje ludzi odmienne. W Afryce czy Ameryce Południowej są one żywe i spontaniczne. Wiara jest czymś bardzo naturalnym. W Europie, gdzie zaszły głębokie procesy laicyzacyjne, reakcje są całkiem inne. Jednak po wielu latach działalności wspólnot neokatechumenalnych można zaobserwować pozytywne efekty, choćby w Austrii.
Podsumowując spotkanie, ks. dr Jarosław Tomaszewski przypomniał pojęcie misji i nowej ewangelizacji w nauczaniu Kościoła, szczególnie w dokumentach ostatnich trzech papieży. Nawiązując do świadectwa Dawida i Zuzanny, zauważył, że chrześcijaństwo zaczyna się od tajemnicy wcielenia. – Dlatego tak ważne jest, aby ewangelizacja zaczynała się od spotkania z człowiekiem w jego rzeczywistości. Nie możemy głosić odrealnionych perspektyw, tylko zejść do kondycji człowieka – powiedział kapłan. Podkreślił przy tym, że sakramenty są wielkim dobrem Kościoła, jednak trzeba wiedzieć, kiedy i komu je proponować, biorąc pod uwagę, na jakim etapie życia jest dany człowiek. – Może być potknięciem w działalności ewangelizacyjnej Kościoła, gdy proponujemy ludziom, którzy mają trudności z wiarą, głębokie zaangażowanie w życie sakramentalne czy duchowe. Możemy wszystko spalić na samym początku – zauważył.
Prowadzący zapowiedział już kolejne spotkanie formacyjne, które odbędzie się 27 listopada br.
Zobacz nasze inne aktualności