Do pielgrzymów zgromadzonych na placu przed sanktuarium NMP Królowej Różańca zwrócił się z pokrzepiającym słowem bp Marek Solarczyk: „W tym świętym miejscu i w tym wyjątkowym czasie, dzięki wstawiennictwu Maryi doświadczamy mocy Boga płynącej z Eucharystii, która umacnia w nas nadzieję – powiedział biskup. – Chcemy tak jak Maryja dziękować Bogu za to, czego doświadczamy. Dziękować za ten czas, za tę Eucharystię, za tę wspólnotę, za to niewyobrażalne dzieło, jakie płynie od każdego z Was poprzez modlitwę różańcową”.
Czternaste spotkanie rodziny różańcowej wypełnione było modlitwą i refleksją: godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, różaniec, katecheza, msza święta i koronka do Bożego Miłosierdzia. Tegoroczne rozważania różańcowe przygotowali Rycerze Kolumba, a konferencję wygłosił ks. dr Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej.
Ks. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium i diecezjalny moderator grup Żywego Różańca, przywołał postać nowego błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, który „wszystko postawił na Maryję” i w codziennej modlitwie różańcowej zawierzał Jej sprawy Kościoła i ojczyzny. „Maryja zawsze była i jest Matką Niezawodnej Nadziei” – powiedział ks. Kustosz.
O znaczeniu Żywego Różańca dla misyjnych dzieł Kościoła mówił ks. Michał Kacprzyk, nowy sekretarz krajowy PDRW i PDPA. Zachęcił wszystkich do pogłębiania misyjnej formacji oraz duchowego i materialnego wspierania misji. Przypomniał też o misyjnej żarliwości, która cechowała błogosławioną Paulinę Jaricot, założycielkę Żywego Różańca, a którą wkrótce – o co z ufnością i nadzieją się modlimy – Kościół wyniesie na ołtarze.
Głównym punktem uroczystości była msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Marka Solarczyka, ordynariusza diecezji radomskiej. W wygłoszonej homilii mówił on o doświadczeniu Bożej bliskości, która wypełnia serce i duszę tych, którzy modlą się na różańcu. Wezwał wszystkich do trwania na drodze „Bożego życia i Bożych dzieł”.
Na zakończenie mszy świętej z rąk ordynariusza diecezji gratulacje i dyplomy wdzięczności otrzymali tegoroczni jubilaci, którzy trwali nieprzerwanie w modlitwie i zaangażowaniu w Kołach Żywego Różańca przez 25 i 50 lat. Biskup podkreślił, że obdarzyli oni Kościół „wielką mocą modlitwy wstawienniczej”. Biskup wyznaczył też szczególną intencję modlitewną dla róż różańcowych na nadchodzący rok. Intencja ta została zaczerpnięta z treści Jasnogórskich Ślubów Narodu, sformułowanych przez Prymasa Tysiąclecia: „Przyrzekam żyć w stanie łaski uświęcającej bez grzechu ciężkiego”. „Starajmy się, by modlić się o wypełnienie tego ślubu, od którego wszystko się zaczyna, bo jest to fundament” – powiedział biskup. Następnie wszyscy pielgrzymi wspólnie ponowili śluby.
O muzyczną oprawę spotkania zatroszczyła się schola parafialna i zespół ludowy z Jedlni Kościelnej.
as/pdrw
Zobacz nasze inne aktualności