W środę, 12 marca 2025 r., animatorzy misyjni i wolontariusze Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary już drugi raz w tym roku spotkali się on-line. Spotkanie formacyjne poprowadził ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA.
Tym razem prowadzący podzielił się z uczestnikami ciekawymi refleksjami o Wielkim Poście i jego misyjnym znaczeniu. Zwrócił uwagę m.in. na czas i kontekst jego powstania. Kluczowym momentem jest ustanowienie edyktu mediolańskiego i postawa cesarza Konstantyna Wielkiego, który w świecie toczonym przez korupcję postawił na chrześcijan niezawodnych w prawości. Dla Kościoła edykt oznaczał wolność od prześladowań, jednak w tym samym momencie bycie chrześcijaninem stało się w Cesarstwie Rzymskim „opłacalne” – zauważył gorzko prelegent. Chrześcijanie, którzy to widzieli, podjęli pokutę, domagali się oczyszczenia motywacji i przywrócenia tego, co było u początku Kościoła – radykalnego wyboru Chrystusa. Stąd wziął się Wielki Post. Stąd też niedzielne Ewangelie w Wielkim Poście nawiązują do katechumenatu, do katechez przygotowujących dorosłych do chrztu świętego – podkreślił.
Ks. Tomaszewski sięgnął również do swojego misyjnego doświadczenia w Urugwaju, gdzie chrztu świętego udziela się osobom dorosłym, a czas przygotowania trwa rok lub więcej lat i ma swój finał w liturgii Wielkiej Soboty. Jego zdaniem głębsza wiedza o katechumenacie pozwala spojrzeć na obecną sytuację Kościoła i wyzwania, z jakimi mierzą się katecheci i animatorzy, z większym zaufaniem w Bożą Opatrzność.
W dyskusji, która wywiązała się po prelekcji, padły ważne pytania: Jakie wymagania stawiać dzieciom komunijnym lub rodzicom proszącym o chrzest swoich dzieci? Jak towarzyszyć w osiąganiu dojrzałości w wierze osobom, które nie przeżyły okresu katechumenatu – etapu tak fundamentalnego w Kościele pierwotnym?
Misjonarz zakończył spotkanie, dodając wszystkim otuchy i wyrażając wdzięczność za troskę o tych, którzy stoją daleko od bram Kościoła.
as/pdm
Zobacz nasze inne aktualności