Nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek ukazała się książka pt. „Ciasna brama”. Jej akcja rozpoczyna się w chwili, gdy Paulina choruje na niewydolność układu krążenia i nie ma dobrych rokowań na przyszłość. Lekarz nie widzi szans na wyzdrowienie. Wówczas też Paulina dowiaduje się o św. Filomenie i o uzdrowieniach za jej przyczyną. Postanawia udać się do grobu św. Filomeny we Włoszech, chociaż wszyscy jej to odradzają i mówią, że to będzie jej ostatnia podróż.
Potem poznajemy dalsze losy i zmagania Pauliny z chorobą i nie tylko. Mamy również powroty do najważniejszych momentów z wcześniejszych lat – dzieciństwa, młodości, gdy dowiadujemy się więcej o jej rodzicach, rodzeństwie i przyjaciołach.
Patrzymy na całe życie Pauliny, aż do ostatnich słów, które wypowiada w obliczu przejścia do domu Ojca: „Maryjo! Matko moja! Cała jestem Twoja”.
„Ciasna brama jest powieścią historyczną. Jej celem było ukazanie drogi życiowej Pauliny Jaricot w takim kształcie, w jakim rzeczywiście miała ona miejsce. Wszyscy bohaterowie powieści są postaciami historycznymi, a jeśli wkładam w ich usta słowa, których nie wypowiedzieli, to z całą pewnością wypowiedzieć je mogli. Pisząc powieść, korzystałam z obfitości listów, okólników i wspomnień, które Paulina po sobie zostawiła. Jest zatem Ciasna brama spojrzeniem na jej życie, które niekoniecznie musi się zgadzać z wiedzą historyków zmagających się od półtora z górą wieku ze źródłami historycznymi, by jak najwierniej odwzorować postać założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary” – napisała o swojej powieści autorka Dorota Krawczyk.
Zobacz nasze inne aktualności