fot. Bartłomiej Kałużny, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW/Zdzieszowice
W pierwszą sobotę czerwca na Jasnej Górze zgromadziło się blisko 10 tysięcy osób z parafialnych i rodzinnych kół Żywego Różańca. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Pielgrzymi dziękowali Bogu za beatyfikację Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, oraz modlili się za Kościół, papieża, katolickie media, młodzież i rodziny.
Część pielgrzymów przybyła już w piątek, 2 czerwca, aby uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim i czuwaniu modlitewnym w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
„Im więcej się modlimy, tym bardziej Bóg jest obecny w naszym życiu. Im głębsze jest nasze rozważanie słowa Bożego, tym bliższy jest nam Bóg objawiający się w zdarzeniach dnia” – powiedział podczas Apelu ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca. Kapłan podkreślił, że modlitwa różańcowa daje nadzieję i siłę, zwłaszcza osobom starszym, chorym i cierpiącym. Przypomniał, że trwa Wielka Nowenna przed jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.
Nocne czuwanie zakończyła Msza Święta, której przewodniczył abp Wacław Depo, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywy Różaniec. W homilii arcybiskup przypomniał ideę i sens modlitwy różańcowej.
fot. Jasna Góra
Następnego dnia pielgrzymi zebrali się na wspólną modlitwę na placu przed szczytem Jasnej Góry. Konferencję duchową wygłosił ks. Wojciech Bartoszek, który podkreślił, że Różaniec jest lekarstwem na wszystkie współczesne choroby ludzkiej duszy.
O szczególnej roli, jaką w misyjnym dziele Kościoła odgrywają osoby chore i cierpiące, mówił ks. dr Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Piotra Apostoła. Przypomniał, że jedną z inicjatyw Dzieła założonego przez błogosławioną Paulinę Jaricot jest Misyjne Apostolstwo Chorych.
fot. Bartłomiej Kałużny, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW/Zdzieszowice
Spotkanie zakończyła Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Jana Glapiaka, moderatora Żywego Różańca w archidiecezji poznańskiej. Podczas niej przedstawiciele Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary złożyli w darach misyjne różańce. W symbolice tego gestu wyrazili uczestnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych z diecezji częstochowskiej, drohiczyńskiej, kieleckiej, radomskiej i wrocławskiej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Z tych diecezji 5 tysięcy misyjnych różańców trafi do rąk młodych uczestników spotkania z papieżem Franciszkiem.
„Różaniec jest lekarstwem na wszystkie choroby” – powiedział do wiernych bp Jan Glapiak na zakończenie spotkania. I udzielił zebranym błogosławieństwa relikwiami bł. Pauliny Jaricot.
fot. Bartłomiej Kałużny, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW/Zdzieszowice
W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych. W animacji wspierali ich wolontariusze i wolontariuszki z Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW z diecezji opolskiej pod opieką s. Gizeli Tatoj, służebniczki śląskiej, oraz s. Konsolata ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa.
as/pdm
Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW (diecezja opolska) podczas misyjnej animacji. Fot. B. Kałużny MWM PDRW/Zdzieszowice/PDM
Zobacz nasze inne aktualności