W tym szczególnym okresie liturgicznym rozważamy i patrzymy na cierpienie Pana Jezusa, modląc się nabożeństwami: drogą krzyżową i gorzkimi żalami. Pomagają nam one zrozumieć, jak bardzo Pan Bóg ukochał człowieka i nadal robi wszystko, aby go przyprowadzić do siebie. Widząc cierpienie Jezusa, rozumiemy też lepiej, że jesteśmy grzesznikami, oraz to, jak wiele Pan Jezus uczynił dla nas i naszego zbawienia. Dlatego chcemy Go jeszcze bardziej kochać i być Jego przyjaciółmi, między innymi uczestnicząc w wielkopostnych nabożeństwach.
Swoją więź z Panem Bogiem w okresie Wielkiego Postu możemy też pogłębiać dzięki rekolekcjom. W tym czasie skupienia budujemy naszą relację z Jezusem poprzez słuchanie słowa Bożego. Zachęcam was w tym czasie do codziennej lektury i medytacji nad Ewangelią i czytaniami z dnia, które we wszystkich kościołach na całym świecie są takie same. W ten sposób jeszcze bardziej czujemy się wielką rodziną dzieci Bożych. Pomyślcie o tym, że w tym samym czasie to samo słowo Boże czyta Ojciec Święty, misjonarz na Kubie, siostra zakonna w Demokratycznej Republice Konga albo dziecko na Sri Lance. Wszyscy razem słuchamy tego, co mówi do nas Pan Bóg.
W Wielkim Poście staramy się też praktykować dobre uczynki chrześcijańskie, które zbliżają nas do Boga i drugiego człowieka: modlitwę, post i jałmużnę. Modlitwa jest rozmową z Bogiem Ojcem, czyli nie tylko mówieniem czy odmawianiem znanych nam modlitw, ale także milczeniem, podczas którego staramy się wyciszyć i usłyszeć w sercu głos Boga. Post pomaga nam w nawróceniu oraz przypomina o tym, że powinniśmy we wszystkim zachować umiar i pamiętać o ubogich i potrzebujących. Jałmużna to prosty gest odmówienia sobie czegoś, co lubimy albo co chcemy mieć, aby z zaoszczędzonych pieniędzy wspomóc ubogich lub jedno z dzieł wspólnoty Kościoła. Poprzez dobre uczynki możemy powiedzieć Jezusowi: „Dziękuję za wszystko, co dla nas zrobiłeś. Chcemy tak jak Ty, Jezu, czynić dobro dla innych ludzi”.
Szczególną formą dobrych uczynków jest wspieranie misji i misjonarzy. Jako wielka misyjna rodzina jesteśmy zaproszeni do wielkopostnej akcji Misjonarz na Post. Na świecie pracuje obecnie 1662 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy bardzo potrzebują naszej modlitwy i duchowego wsparcia. Wielkopostne dzieło duchowej adopcji misjonarza polega na wylosowaniu konkretnego misjonarza, którego będziemy wspierać duchowo wybraną przez nas codzienną modlitwą, dobrym uczynkiem czy umartwieniem. Aby to uczynić, należy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wpisać swoje imię oraz adres e-mailowy. W ten sposób wylosujemy misjonarza lub misjonarkę, za którego (którą) będziemy się modlić aż do Wielkanocy. Zachęcam, aby w ten prosty sposób wspierać dzieła misyjne. Modlitwa ma naprawdę wielką moc i czyni cuda!
Wszystkie nasze duchowe przygotowania niech będą nam pomocne w owocnym przeżyciu Niedzieli Męki Pańskiej, czyli Niedzieli Palmowej, kiedy to upamiętniamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia święcimy też palmy na pamiątkę tego wydarzenia oraz idziemy w procesji, aby wyrazić wdzięczność Jezusowi za Jego mękę i zbawienie.
Triduum Paschalne to szczególny czas w Kościele. W Wielki Czwartek wspominamy ostatnią wieczerzę, którą spożył Jezus z Apostołami. Na pamiątkę tego wydarzenia kapłan obmywa nogi 12 osobom, aby zachęcić wszystkich do służby innym, tak jak to uczynił Jezus. Jest to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa oraz przykazania wzajemnej miłości.
W Wielki Piątek wspominamy mękę oraz śmierć Pana Jezusa na wzgórzu Golgoty. W Wielką Sobotę zaś patrzymy na Chrystusa złożonego do grobu oraz święcimy pokarmy na stół wielkanocny, by wieczorem uczestniczyć w uroczystej Wigilii Paschalnej, ciesząc się ze zmartwychwstania.
Ks. Adam Wiński
Zobacz nasze inne aktualności