Papież Franciszek przypomina też, że: „Pismo Święte jest źródłem ewangelizacji. Kościół nie ewangelizuje, jeśli nie pozwala się ewangelizować. Jest rzeczą nieodzowną, aby Słowo Boże «stawało się coraz bardziej sercem wszelkiej działalności kościelnej»” (EG 174). Bowiem Kolejnym krokiem jest przekazywanie tego, co się usłyszało i przepracowało.
Idąc za tym niezwykle ważnym przypomnieniem Ojca Świętego, pragniemy uczynić słowo Boże sercem tegorocznej formacji. Dlatego też głównym celem tego roku jest „zaprzyjaźnienie się” dzieci z Pismem Świętym. Zawsze oczywiście w odniesieniu do misji, a dokładnie duchowości misyjnej, czyli do faktu bycia ochrzczonymi i posłanymi. Zadaniem Kościoła jest kontynuacja Bożego posłania, budowanie i umacnianie Kościoła. Kościoła, który jest powszechny. Bożym pragnieniem jest to, aby Dobra Nowina dotarła do każdego człowieka wszystkich czasów.
Słowo Pana, które zostało nam ogłoszone i które trwa na wieki (por. 1 P 1,25), jest „żywe, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny” (Hbr 4,12). Pragniemy pokazać dzieciom, młodzieży i animatorom, że Boże Słowo to nie pożółkłe, mało rozumiane księgi, ale żywy i prawdziwy Bóg, który do nas mówi. Dlatego tez postanowiliśmy odwołać się w poznawaniu Pisma Świętego do obrazu sieci internetowej. Jest ona dzisiaj bardzo popularna wśród młodych ludzi, co więcej, nie wyobrażają sobie, żeby być poza jej zasięgiem! Dostęp do wi-fi uznawany jest obecnie za jedną z podstawowych potrzeb, niemal tak ważnych jak jedzenie czy picie.
Przygotowaliśmy do wykorzystania zestaw 10 konspektów zajęć (po jednym na każdy miesiąc roku szkolnego 2024/2025). Jak zwykle każdy konspekt został wzbogacony kartami pracy do wydruku, filmami, piosenkami i wszelkimi innymi pomocami, które mają na celu zaangażować dzieciaki i sprawić, żeby zdobywanie wiedzy i formacja duchowa były jednocześnie wspaniałą zabawą.
– tytuł i podtytuł miesiąca – kieruje nas bezpośrednio do tematu miesiąca;
– skrót miesiąca – w kilku zdaniach zapowiadamy, o czym będzie mowa w danym miesiącu, co chcemy podkreślić, na co zwrócić szczególną uwagę;
– Co trzeba przygotować – ten punkt jest dla animatora „check listą”, „must have”. Spisane zostało wszystko, co potrzebne jest do przeprowadzenia spotkania.
– ZNAJDŹ SYGNAŁ
To wprowadzenie do spotkania. Zanim połączmy się z siecią wi-fi, trzeba znaleźć dobry sygnał w naszej okolicy. W tej części spotkania „szukamy” wraz z uczestnikami sygnału tego miesiąca. Wyjaśniamy temat i „akcję” Papieskich Dzieł Misyjnych, którą będziemy w danym miesiącu przygotowywać.
– HASŁO DO WI–FI
Hasłem naszego „Bożego wi-fi” są sigla fragmentu biblijnego na dany miesiąc. W tej części spotkania poznajemy konkretny fragment Pisma Świętego.
– STORYTELLING
To główna część spotkania, stricte formacyjna. Pracujemy z konkretnym tematem na podstawie Pisma Świętego oraz w odniesieniu do pism papieża Franciszka i do akcji PDM.
– PRZEŚLIJ DALEJ!
Kiedy podoba nam się jakaś treść internetowa, chcemy się nią podzielić. Udostępniamy, przesyłamy. Podobnie powinno być z naszą formacją. Formujemy się do misyjnego działania. Zatem część formacyjna musi przerodzić się w konkretne działanie. Przygotowujemy wspólnie misyjne „akcje” w parafii czy szkole. Budzimy siebie i innych do misyjnego działania!
– DLA DOCIEKLIWYCH – w tym miejscu podajemy dłuższe fragmenty pism papieża Franciszka, z których wybrane zostały krótsze cytaty do pracy formacyjnej danego miesiąca.
– ROLECZKA NA DODATEK – krótkie filmowe wyjaśnienie tematu. Kilka minut wideo z różnych części świata.
Do materiałów dołączony jest kod QR oraz link do załączników ze wszystkimi potrzebnymi w tym roku pomocami (kartami pracy do wydruku, zdjęciami, banerami, filmami itp.).
Zachęcamy do korzystania z naszych materiałów i połączenia się z „Bożym wi-fi”, żeby nie tracić łączności z Tym, który jest naszym życiem i fundamentem całego naszego misyjnego działania.
W imieniu zespołu redakcyjnego
s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD
Zobacz nasze inne aktualności