W intencji pokoju dzieci świata po raz 19. połączyły się w modlitwie przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie.
W tym roku uczyniły to 13 października.
Jeden dzień, jedna godzina, miliony modlących się dzieci…
Dzieci gromadzą się w pierwszy piątek października w katedrach, kościołach parafialnych, kaplicach, a jeśli nie mają takiej możliwości, to przed figurą Matki Bożej lub krzyżem w domu. To ich godzina! To ich misja modlitewna: Światowa Godzina Święta! Czynią tak od 19 lat! Zwykle ta kampania modlitewna odbywa się w pierwszy piątek października, wyjątkowo tego roku dzieci całego świata prosiły o pokój w rodzinach, swoich ojczyznach, o pokój na świecie i w każdym sercu 13 października. Będą się modlić za rówieśników, za chorych, za przywódców, za duchowych przewodników i za papieża. Towarzyszyć im będą biskupi, duszpasterze, katecheci, animatorzy i rodzice. A wszystko po to, by kontynuować misję Świętych Dzieci z Fatimy i z entuzjazmem odpowiedzieć na wezwanie Anioła Pokoju i pełną zatroskania o świat prośbę Matki Bożej.
Ich solidarność porusza Serce Boga…
Istotą tej modlitwy jest proste trwanie przed Jezusem. Bycie z Nim i dla Niego, z uwagą i miłością, tak jak dziecko. Jezus, naprawdę obecny, widzi dzieci zgromadzone w jedności na modlitwie. On jest „Pierwszym Misjonarzem”, który zna cierpienia całego świata lepiej niż najznakomitszy specjalista. Za sprawą modlących się serc i zapatrzonych w Niego oczu może i chce uzdrawiać świat. Ma lekarstwo na wszystkie jego rany. Tej modlitwie towarzyszy oczywiście Maryja, Najlepsza Mama. Tam, gdzie jest to możliwe, w fatimskim wizerunku.
Projekt Królowej Niebios…
Do istoty tego dnia należy trwanie w obecności Pana Jezusa wraz z innymi dziećmi i ich opiekunami. Do tej inicjatywy przypisane są dwie szczególne modlitwy: modlitwa Anioła Pokoju oraz zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Sensem tej Godziny jest również odmówienie wspólnie różańca misyjnego za rodziny i o pokój na świecie. Tradycją jest też procesja z figurą Matki Bożej i różańcem oraz wykonanie korony lub girlandy dla Maryi. W uroczystej procesji, a także w całej modlitwie zwykle uczestniczy trójka dzieci przebrana za pastuszków z Fatimy oraz dzieci w strojach regionalnych i w strojach reprezentujących pięć kontynentów poświęconych Niepokalanemu Sercu Maryi. Zwyczajem tej szczególnej Godziny stał się również dialog przewodniczącego celebracji z dziećmi (odpowiada na ich wcześniej przygotowane pytania), a także przesłanie skierowane do najmłodszych oraz złożone przez nie prośby przed obliczem Jezusa i Jego Matki (prośby mogą być odczytywane i wplecione w modlitwę różańcową). Wszystko zależy od inicjatywy osób przygotowujących i odpowiedzialnych za to wydarzenie.
Rozpal ognisko od Ognia…
Dzięki zaangażowaniu katechetów, animatorów i rodziców modlitwa tego dnia może połączyć również dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego, które przez cały rok z wielką troską modlą się za świat. U początku nowego roku formacyjnego daje się im bowiem doświadczyć, skąd bije źródło wszelkiej aktywności misyjnej. Wszystko zaczyna się od osobistego spotkania z Jezusem i spotkania z Kościołem – wspólnotą, która jest apostolska i powszechna. Jest to także odpowiedni czas, by przypomnieć dzieciom zaangażowanym w PDMD o Światowym Funduszu Solidarności, na który składają się ich ofiary z wyrzeczeń. Rozporządza nim papież, by przez Papieskie Dzieła Misyjne przyjść z pomocą najbardziej potrzebującym dzieciom świata.
Tak było w ubiegłych latach: Stargard Szczeciński, parafia pw. św. Józefa; Sułkowice, Szkoła Podstawowa; Szamocin, parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych.
Jak żyć przesłaniem z Fatimy? Jedna Obietnica, pięć kroków (propozycja dla rodzin)…
Jest to inicjatywa formacyjna Światowej Dziecięcej Godziny Świętej skierowana do rodziców i wychowawców, a jej celem jest zachowanie wiary katolickiej w sercach dzieci.
Krok 1: Ofiarowanie
O Jezu, czynię to z miłości do Ciebie, w intencji nawrócenia grzeszników oraz jako zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.
Krok 2: Złóż wizytę Jezusowi
Wychowywanie dzieci do praktyki spotkania z Jezusem obecnym w tabernakulum (w różnych okolicznościach dnia) i adoracji.
Krok 3: Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi
To pomoc dziecku w zrozumieniu, że zawierzając Sercu Maryi swoje młode życie, okazuje Jej zaufanie i oddaje się pod Jej czułą opiekę.
Modlitwa zawierzenia: Najświętsza Dziewico Maryjo, moja Matko, oddaję Twojemu Niepokalanemu Sercu moje ciało, moją duszę i wszystkie moje uczynki. Chcę być dokładnie takim, jakim Ty chcesz, żebym był, i robić to, co Ty chcesz, bym robił. Nie lękam się, bo zawsze jesteś przy mnie. Pomóż mi kochać Twojego Syna, Jezusa, całym moim sercem, ponad wszystko. Weź mnie za rękę, bym zawsze mógł być z Tobą.
Krok 4: Noś znak zawierzenia
Pięknym zwyczajem jest nałożenie dziecku poświęconego medalika Niepokalanej lub wizerunku Pani Szkaplerznej (Matki Bożej z Góry Karmel). Powinno się to odbyć w kościele, na przykład przy okazji święta maryjnego lub pierwszej soboty miesiąca czy Dziecięcej Godziny Świętej.
Krok 5: Odmawiajcie różaniec!
Modlitwa płynie z Szamocina (parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie, archidiecezja gnieźnieńska)
PDMD Szamocin po raz piąty włączyło się w modlitwę z dziećmi całego świata w intencji pokoju na świecie. „Wraz z Dziećmi Fatimskimi i reprezentantami Azji, Afryki, Ameryk, Oceanii i Europy w odpowiedzi na wezwanie Maryi z Fatimy odmówiliśmy różaniec, modlitwę Anioła Pokoju oraz zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi” – opowiadają młodzi misjonarze. Dziękujemy !
Sekretariat Krajowy PDMD prosi o przesłanie informacji o zaangażowaniu w tę wyjątkową inicjatywę łączącą dzieci świata w modlitwie (zdjęcia i relacje z tego wydarzenia). Istnieje możliwość zgłoszenia uczestnictwa dzieci z parafii, szkoły, ogniska misyjnego w tzw. duchowym bukiecie dla Maryi na stronie:
Zobacz nasze inne aktualności