
Wielki Post to czas nawrócenia, powrotu do Boga. Łatwiej się wraca, jeżeli nie odeszło się zbyt daleko. Powrót jest też łatwiejszy, kiedy ma się punkty orientacyjne na drodze. Takimi punktami dla nas są Boże przykazania i Jezusowe przykazanie miłości. To nie „przepisy prawne”, za pomocą których Pan Bóg chce wyegzekwować nasze dobre postępowanie. To pomoc na drodze do świętości, żeby się nie gubić i iść bezpiecznie.
Pan Bóg przede wszystkim kocha i pragnie szczęścia człowieka, a nie jego pognębienia. Idąc, dobrze jest znać siebie i swoje siły, umieć zauważyć łaski i dary, które pomagają w drodze. Warto iść powoli, małymi krokami. Najpierw dziękować, a później przepraszać. Dlatego tak ważna jest codzienna modlitwa w formie rachunku sumienia. Pomaga w tym pięć małych kroków, które według św. Ignacego z Loyoli rozpoczynamy od dziękczynienia. Ułatwiają one nie tylko dobrze przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania, ale też żyć na co dzień w postawie nawrócenia.
Czas Wielkiego Postu i nabożeństwa, które odprawiamy w tym czasie, także mogą nam w tym pomóc. Nabożeństwo drogi krzyżowej przypomina o wadze tych „małych wielkich” kroków, które Jezus zrobił dla zbawienia całego świata, każdego człowieka, każdej kultury i wszystkich czasów. Naszą wielkopostną modlitwą pragniemy otaczać cały świat, wspierać misjonarzy, dlatego też zachęcamy do włączenia się w akcję Misjonarz na Post.
Materiały formacyjne są do nabycia w sklepie Missio-Polonia:
w wersji elektronicznej – https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1671–pdf-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20252026.html
lub papierowej – https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1670-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20252026.html
Zobacz nasze inne aktualności