Ks. dr Wojciech Lechów, doświadczony katechetyk i dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej, omawia, w jaki sposób „Misyjne Materiały Formacyjne dla Dzieci” przyczyniają się do ożywiania zapału misyjnego wśród dzieci i młodzieży. Podkreśla znaczenie nowoczesnych metod nauczania i adaptacji treści biblijnych do współczesnych realiów młodych ludzi.
Przeczytaj pełną recenzję i dowiedz się, jak „Boże wi-fi” może zainspirować młode pokolenia w lokalnej wspólnocie.
Kościół ze swej natury jest misyjny. Do wypełnienia tej posługi potrzebuje misjonarzy, którzy pełni zapału i entuzjazmu wychodzą do ludzi z dobrą nowiną o Jezusie. Aby mogli to czynić, potrzebują stałej formacji. Od lat formacją misyjną dzieci zajmuje się Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Przygotowywane zostały materiały na kolejny rok formacji z dziećmi w parafiach i szkołach. W tym roku cykl spotkań nosi tytuł Boże Wi-Fi i bazuje na słowach papieża Franciszka: „Trzeba się stale formować do słuchania Słowa”. Zaproponowany temat ma na celu przypomnienie, że Pismo Święte jest źródłem ewangelizacji, i zaprzyjaźnienie z nim dzieci.
Opracowane scenariusze przewidują 10 spotkań po jednym na każdy miesiąc. Wszystkie bazują na Piśmie Świętym i nauczaniu papieża Franciszka odnoszącym się do wartości słowa Bożego. Adresatami przygotowanych materiałów są przede wszystkim dzieci i młodzież formujące się w Ogniskach Misyjnych w szkołach i w parafiach. Współczesny młody człowiek żyje w świecie realnym „offline”, ale także w świecie wirtualnym „online”. Współczesna katecheza musi dostosować się tych wymagań swoich adresatów. Autorzy „Misyjnych Materiałów Formacyjnych” PDMD doskonale rozumieją te dwa światy młodych ludzi. Dlatego w opracowanym materiale odwołują się do terminologii IT, wykorzystując ją do przekazu Bożych prawd. Umiejętnie przenoszą pojęcia informatyczne (np. „Boże Wi-Fi” czy „znajdź sieć”), znane młodym, do języka katechetycznego. To sprawia, że prawdy biblijne przekazywane są w sposób nowoczesny, dostosowany do percepcji współczesnego człowieka. Wszystko to wzbogacone jest kartami pracy do wydruku, filmami, piosenkami i pomocami, które mają na celu zaangażować odbiorców, żeby przekazywana wiedza była równocześnie zabawą.
Przygotowany materiał zarówno od strony merytorycznej, jak i metodycznej to również doskonała pomoc dla animatorów, którzy będą się nim posługiwać. Jest w swej strukturze zwarty i przejrzysty. Daje możliwość szerokiego dostosowania do możliwości osobowych i dydaktycznych prowadzącego.
Wyrażam przekonanie, że przygotowane „Misyjne Materiały Formacyjne” przyczynią się do ożywienia zapału misyjnego wśród najmłodszych uczestników formacji misyjnej.
Ks. dr Wojciech Lechów – w 2000 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako wikariusz w Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach. W 2006 r. uzyskał stopień doktora teologii na Wydziale Teologicznym KUL w Lublinie (katechetyka). Obecnie dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego – Katedra Katechetyki, wykładowca akademicki, rzeczoznawca ds. oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych (w imieniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski).
Materiały są do nabycia w sklepie MISSIO w wersji elektronicznej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1630–pdf-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20242025.html lub papierowej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1633-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20242025.html.
Zobacz nasze inne aktualności