Nigdy nie jesteśmy sami. Obok mnie i ciebie jest zawsze wielki i dobry Ojciec.
Pan Bóg działa najpierw przez Kościół i w Kościele. To szczególne miejsce Jego obecności i działania. W Kościele Pan nie tylko troszczy się o nas, ale także nas prowadzi, wychowuje, obdarza łaskami i uświęca. Szczególnym sposobem działania Boga są sakramenty, które możemy porównać do rynny, przez którą spływa na nas jak deszcz łaska Pana Boga. Aby nasze serca nie stały się suche, potrzebujemy ciągle łaski Boga, na którą trzeba się otworzyć. Aby „zmoczyła” nas łaska Boga, trzeba złożyć parasol naszych grzechów i pozwolić Bogu działać. Szczególnie ważne są dwa sakramenty w naszej codziennej drodze do świętości – pokuta i pojednanie oraz Eucharystia.
W sakramencie pokuty i pojednania za pośrednictwem księdza (fioletowa stuła przypomina nam, że kapłan jest przedłużeniem ręki Boga na ziemi) dobry Bóg przebacza nam wszystkie grzechy i daje nam nowe życie, jak gdyby czystą kartkę, na której możemy na nowo pisać naszą piękną historię. Pomyślcie, jakie to piękne, że Bóg pisze z nami naszą historię, a kiedy coś nam nie wychodzi, to nie wypomina nam, nie obraża się, nie złości, ale swoim miłosierdziem wymazuje wszystko i szepcze nam do ucha: „Możesz zacząć od nowa, wszystko ci wybaczyłem i zapomniałem”. Podziękuj Bogu, że zawsze jest gotowy, aby ci przebaczyć i że przytula cię do swojego serca otwartego dla wszystkich.
Pan Bóg ma swój adres i wiemy, gdzie mieszka. Jego szczególną obecnością jest każda Msza Święta. W Komunii Świętej nie tylko nas prowadzi i wspiera, lecz także staje się dla nas pokarmem, abyśmy byli świętymi, jak On jest święty. Komunia to tęskniący za nami Bóg, który do końca daje nam siebie. Uciesz się każdą Eucharystią, bo to wszystko dla ciebie, abyś mógł, mogła być bliżej Jezusa.
Pismo Święte to list napisany przez Boga do każdego z nas. W Biblii zawarta jest historia zbawienia, czyli wszystko to, co uczynił dla nas dobry Bóg. Kiedy czytamy i rozważamy Pismo Święte, to mówi do nas sam Bóg i w ten sposób nas prowadzi, wychowuje i uświęca. Jako chrześcijanie jesteśmy zakochani w każdym słowie, które Ojciec do nas kieruje.
Pan Bóg dał nam najwspanialszy prezent, abyśmy mogli stawać się lepszymi i piękniejszymi – naszą rodzinę. W domu rodzinnym uczymy się, kim jest Bóg oraz jak Go kochać i być Mu wiernymi. Zobaczmy, jak wielkim skarbem jest rodzina, skoro nawet Jezus, Syn Boży, chciał przyjść na świat w rodzinie i mieć rodziców. W rodzinie jesteśmy sobie potrzebni i troszczymy się o siebie nawzajem. To prawda, że czasami nie jest łatwo żyć z innymi i słuchać starszych, ale przecież tak Bóg troszczy się o nas i nas wychowuje, i tak dokonuje się nasza historia zbawienia. Jak często dziękujesz Bogu za rodzinę, rodziców, rodzeństwo, babcię i dziadka?
Tak jak dorośli chodzą do pracy, tak dzieci chodzą do szkoły, aby nie tylko zdobywać wiedzę, ale także uczyć się dojrzałości, troski o siebie i odpowiedzialności. W szkole uczymy się także o Panu Bogu na lekcjach religii. To wyjątkowo piękny dar od dobrego Ojca, że możemy o Nim słuchać i poznawać Go w szkole. Jak mało widzielibyśmy o naszym najlepszym przyjacielu Jezusie, gdyby nie regularne lekcje religii! Podziękujcie Bogu za księży, siostry, katechetów i katechetki, bo oni są wyrazem troski Jezusa o was.
Drogi przyjacielu i przyjaciółko Jezusa, pomyśl przez chwilę, jak na wiele sposobów Pan Bóg codziennie troszczy się o ciebie i prowadzi cię do siebie i nieba. Pisz razem z Bogiem twoją osobistą historię zbawienia.
Ks. Adam Wiński
Tekst pochodzi z czasopisma “Świat Misyjny”, z numeru 4/2024. Całość do nabycia https://misyjny-sklep.missio.pl/swiat-misyjny/1629-swiat-misyjny-42024.html
Zobacz nasze inne aktualności