Kiedy brakuje zasięgu i sieci internetowej, można się zgubić, bo nie da się wyszukać drogi, połączeń kolejowych ani autobusowych, nie da się sprawdzić, jak dotrzeć do celu. Podobnie w życiu duchowym. Kiedy traci się łączność z Panem Bogiem, bo nie czyta się i nie słucha Jego słów, to nie wiadomo, co robić i jak żyć. Łatwo się wtedy zagubić.
We wrześniu dziękujemy Panu Bogu za nowy rok szkolny i formacyjny. Cieszymy się, że znów jesteśmy razem i możemy się spotykać. Poznajemy temat tegorocznej formacji PDMD i odkurzamy nasze egzemplarze Pisma Świętego. Przypominamy sobie, czym są sigla biblijne i jak według nich wyszukuje się konkretne fragmenty Biblii. Szukamy „Bożej sieci”, łączności z Panem Bogiem w Jego słowie i „logujemy się” do niej, zobowiązując się do częstego czytania Pisma Świętego.
1. Powitanie, wprowadzenie – swobodna rozmowa z dziećmi.
Moi kochani, bardzo się cieszę, że znów was widzę po wakacjach i że znów się spotykamy! Witamy nowych kolegów i nowe koleżanki w naszym gronie. Opowiedzcie, jak spędziliście wakacje. Podziękujmy Panu Bogu za ten wolny czas i dobre rzeczy, które się wam przydarzyły, spotkane osoby… Dzieci wymieniają, za co chcą podziękować i razem odpowiadamy: DZIĘKUJEMY, PANIE JEZU!
A czy kontaktowaliście się ze sobą w czasie wakacji? Dzwoniliście do siebie? Pisaliście? Jak pisaliście? Maile? Wiadomości na WhatsAppie? Messengerze? Czy łatwo było wam korzystać w czasie wakacji z telefonów i smartfonów? A może ktoś miał z tym problem? Dlaczego nie zawsze udało się dodzwonić lub wysłać wiadomość? Co jest potrzebne, żeby się komunikować? (Swobodna chwila na wypowiedzi dzieci). Dokładnie tak! Potrzebny jest ZASIĘG, SIEĆ INTERNETOWA, najlepiej wi-fi.
Macie rację. Dzisiaj trudno cokolwiek załatwić bez zasięgu. Trudno sprawdzić rozkład jazdy pociągów czy autobusów, mapę w telefonie, trudno dotrzeć do celu. Kiedyś, kiedy nie było internetu (tak, kochani, były takie czasy J), pomagały nam książki: rozkłady jazdy, atlasy, informatory… Animator pokazuje dzieciom przyniesione książki, tłumaczy do czego służyły…
2. Każdy dzień naszego życia to też jest podróż, to też jest droga. Żeby się na tej drodze nie zgubić, potrzebujemy pomocy. I taką pomoc dostaliśmy od Pana Boga! Zobaczcie sami, co to takiego…
Oglądamy fragment filmiku Biblia – Niezwykła Księga (link do YouTube’a https://www.youtube.com/watch?v=Ik1WF2hUlH8), od 3. minuty do końca. Po obejrzeniu ciąg dalszy rozmowy z dziećmi: Jaką pomoc Pan Bóg dał nam na drodze życia? Tak, to Pismo Święte! A dokładnie słowa Pana Boga, które zostały spisane w Piśmie Świętym. Czasami mówmy: w Biblii. Słowo „Biblia” nie pochodzi z języka polskiego, tylko greckiego i oznacza zbór ksiąg, taką małą bibliotekę. Tak naprawdę Pismo Święte to nie jest jedna książka, ale zbiór ksiąg. Jest ich dokładnie… 73! Ale zanim je poznamy, dowiedzmy się, dlaczego te słowa Pana Boga są takie ważne… Będziemy je w tym roku poznawać, żeby stale mieć łączność z Panem Bogiem. Będziemy w tym roku łączyć się z BOŻYM WI–FI! Co jest potrzebne do takiego połączenia? Tak, potrzebne jest hasło!
1. Oto dzisiejsze hasło (animator pokazuje wydruk z załącznika 1 – pierwsza strona).
Czy wiecie, co to znaczy?
Gdyśmy chcieli ten fragment znaleźć w Piśmie Świętym, musimy najpierw odnaleźć wersję Ewangelii według św. Mateusza, później dużą cyfrę 7, czyli numer rozdziału, a w tym rozdziale małą cyfrę 24, czyli werset 24. Czytać będziemy wersety 24, 25, 26 i 27.
Animator odnajduje z dziećmi odpowiedni fragment z Ewangelii wg św. Mateusza 7, 24–27 i w modlitewnym skupieniu go odczytuje.
Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki.
1. Animator pokazuje dzieciom wydruk z załącznika 1 – druga strona i wiesza go w widocznym miejscu. Następnie krótko omawia.
Sam Pan Jezus powiedział nam, dlaczego słuchanie słów Bożych jest takie ważne. Jaka jest osoba, która słucha Boga? Tak, rozsądna. A jeśli ktoś nie chce słuchać? To niestety jest niemądry… To tak, jakby ktoś chciał wybudować dom na plaży, bez fundamentów… Co się stanie? Niestety się zawali… A jeśli chcemy mieć dom mocny i pewny? Trzeba wybudować fundament! Fundamentem naszego życia ma być słowo Boże, bo przecież my wszyscy jesteśmy rozsądni i mądrzy, prawda?
Ma to być fundament, bo to nie są tylko słowa, ale miłość i troska Pana Boga, który dobrze wie, co jest dla nas dobre. Słuchaliśmy dzisiaj piosenki, zaśpiewajmy jej refren!
2. Śpiewamy z dziećmi refren piosenki z wcześniej z filmiku Biblia – Niezwykła Księga (link do YouTube’a https://www.youtube.com/watch?v=Ik1WF2hUlH8).
To nie są tylko słowa, nie tylko papier druk,
To miłosny jest list, co z góry nam przysłał jedyny Bóg.
3. Animator pokazuje dzieciom wydruk pierwszej strony z załącznika 2 i rozsypuje cegiełki fundamentu wycięte ze strony drugiej (jeśli w grupie są starsze dzieci, to również ze strony trzeciej). Cały załącznik jest przygotowany w formacie A3. Można go w takim formacie wydrukować lub przerysować na duży arkusz papieru. Jeśli drukowany będzie w mniejszym formacie, to najlepiej, żeby każde dziecko (lub ewentualnie po dwie trzy osoby) miało swój materiał do pracy.
Zobaczcie, to jest dom naszego życia. Fundament jest jeszcze niegotowy… Cegły są puste… Na szczęście mam tutaj przygotowane porządne cegły do budowy. Są to nazwy części Pisma Świętego. Hmmm… Czy wiecie, jak je poukładać, żeby fundament się nie zawalił? To trudne zadanie. Pomogę wam z pierwszą częścią, czyli ze Starym Testamentem. To znaczy z tym wszystkim, co wydarzyło się PRZED narodzeniem Jezusa. Z Nowym Testamentem, czyli z tym, co wydarzył się PO narodzeniu Jezusa, mam nadzieję, że poradzicie sobie sami, kiedy weźmiecie do ręki Pismo Święte.
Dajemy dzieciom różne egzemplarze Nowego Testamentu, pokazujemy spis treści i zachęcamy, żeby z jego pomocą i oglądając księgi po kolei, dzieci ułożyły kolejno cegiełki fundamentu Nowego Testamentu. Na zakończenie pracy oglądamy, sprawdzamy, głośno odczytujemy. Jeśli w grupie są starsze dzieci, można w NT poukładać również skróty poszczególnych ksiąg w odpowiednich miejscach fundamentu.
4. Świetnie wam się udało! W nagrodę zaśpiewajmy poznaną dzisiaj piosenkę!
Śpiewamy sami refren lub odtwarzamy raz jeszcze z filmik Biblia – Niezwykła Księga (link do YouTube’a https://www.youtube.com/watch?v=Ik1WF2hUlH8) od 6. minuty.
5. Powiedziałam na początku, że w tym roku chcemy się łączyć z Bożym wi-fi, być w kontakcie z Panem Bogiem i Jego słowem… Mówiłam o sieci internetowej, a teraz cały czas o książkach… To dlatego, że kiedyś ludzie posługiwali się słowami pisanymi na papierze. Tak się wysyłało listy i przekazywało informacje. Dzisiaj, kiedy mamy komputery i smartfony, komunikujemy się za pomocą sieci. Wiecie, że Pismo Święte można mieć zawsze pod ręką w smartfonie? A może znacie jakieś aplikacje z Pismem Świętym?
Jeśli dzieci mają swoje smartfony, dalej będą z nimi pracować. Jeśli dzieci są zbyt małe, prezentujemy na ekranie wcześniej wyszukane w internecie aplikacje i strony, o których będziemy mówić. W wypowiedziach zaś odnosimy się do rodziców i opiekunów, i ich smartfonów czy komputerów.
6. Animator pokazuje prezentacje (załącznik 3).
Dalej dzieci pracują na smartfonach lub oglądają wyświetlane strony. Jeśli mają smartfony i jest połączenie wi-fi, można na bieżąco pobierać omawiane aplikacje.
Mamy dwie aplikacje z całym tekstem wszystkich ksiąg Pisma Świętego i różnymi komentarzami wyjaśnieniami. Są to Pismo Święte i Pismo Święte Edycja św. Pawła.
Jest też Biblia Audio do posłuchania, z częścią dla dzieci. Jest Modlitwa w Drodze i wreszcie jest super strona https://bibliadladzieci.com/. Zajrzyjmy tu razem!
1. Kiedy podoba nam się jakaś treść internetowa, chcemy się nią podzielić. Udostępniamy, przesyłamy. Dlatego mam dla was propozycję. Weźcie karteczki (animator rozdaje dzieciom wydruk z załącznika 4, najlepiej w formacie A5), zanieście do domu i pokażcie rodzicom, dziadkom czy starszemu rodzeństwu. Poproście, żeby zainstalowali te aplikacje w telefonach i pozwolili wam ich używać. Zajrzyjcie też na stronę z biblijnymi zabawami https://bibliadladzieci.com/. Ciekawe, co was najbardziej zainteresuje i które zadania rozwiążecie jako pierwsze.
2. W tym roku, jako mali misjonarze, będziemy poznawać Pismo Święte i Boże słowa w nim zawarte. Postaramy się być nieustannie w zasięgu Bożego wi-fi. Ktoś może zapytać, jaki związek mają misje, świadczenie o Panu Jezusie i Pismo Święte… Jak myślicie?
Na to pytanie odpowiedział sam papież Franciszek (załącznik 5):
„Znajomość Pisma Świętego jest ważna dla życia chrześcijanina, a jeszcze bardziej dla głoszenia Chrystusa i Jego Ewangelii. W przeciwnym razie cóż przekazuje się innym, jeśli nie własne pomysły i plany? I czy zimne serce może kiedykolwiek rozpalić serca innych?”.
3. Zobaczcie sami, że nie tylko my w Polsce czytamy i słuchamy Pisma Świętego. Nie tylko my je poznajemy. Pismo Święte istnieje w wielu językach świata. To dlatego, żeby każdy człowiek mógł być w Bożym zasięgu i na Bożym słowie budować życie jak na skale! Siostry: Weronika z Peru, Yuliana B. Sogen z Indonezji, Vo Hoan z Wietnamu i inne pokażą wam jak wygląda Pismo Święte w ich krajach. A może i wy macie w domu Pismo Święte w innym języku niż polski? Oglądamy filmik misyjny…
4. Bardzo wam dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Spójrzcie na nasz dom i fundament, który przyklejaliśmy, zbudowaliśmy (załącznik 2). Życzę wam, żebyście do następnego spotkania codziennie przeczytali lub posłuchali choćby krótkiego fragmentu z Pisma Świętego. Możecie go później zilustrować! Przynieście rysunki na następne spotkanie.
A na zakończenie, słowami poznanego dzisiaj refrenu piosenki, pomodlimy się za wszystkich ludzi świata, żeby budowali swoje życie na Bożym słowie i nie tracili zasięgu z Jezusem.
Animator wymianie kolejno poszczególne kontynenty, przywołując mieszkające tam osoby. Po każdym kontynencie śpiewamy refren piosenki. Możemy też zilustrować przywoływane osoby zdjęciami lub rekwizytami z danego kontynentu, jeśli je mamy, lub kolorami misyjnymi.
„Znajomość Pisma Świętego jest ważna dla życia chrześcijanina, a jeszcze bardziej dla głoszenia Chrystusa i Jego Ewangelii. W przeciwnym razie cóż przekazuje się innym, jeśli nie własne pomysły i plany? I czy zimne serce może kiedykolwiek rozpalić serca innych?” ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA na 97. Światowy Dzień Misyjny 22 października 2023 r.
Wideo dla animatora:
1. Jak powstało Pismo Święte? – dr hab. Barbara Strzałkowska
2. Kto zatwierdził księgi Pisma Świętego? – dr hab. Barbara Strzałkowska
3. Czym jest Biblia?
w wersji elektronicznej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1630–pdf-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20242025.html lub papierowej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1633-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20242025.html.
Zobacz nasze inne aktualności