3 grudnia w liturgii Kościoła wspominamy św. Franciszka Ksawerego, patrona misji. To również patronalne święto Papieskiej Unii Misyjnej i dzień duchowości misyjnej kapłanów.
Święty Franciszek Ksawery urodził się 7 kwietnia 1506 r. na zamku Xavier w ówczesnym Królestwie Nawarry (teren dzisiejszej Hiszpanii). Pochodził z zamożnej i religijnej rodziny. Na studiach poznał św. Ignacego Loyolę, założyciela zakonu jezuitów, do którego wstąpił. Wziął sobie głęboko do serca Chrystusowy nakaz misyjny „Idźcie i czyńcie uczniami wszystkie narody” i tej sprawie poświęcił całe swoje życie. Z powodu temperamentu oraz niezwykłej misyjnej gorliwości i pobożności nazywano go „Bożym szaleńcem”. Przez ponad dziesięć lat głosił Ewangelię wśród najuboższych mieszkańców Indii, Japonii oraz wysp Moluków.
LISTY, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY EUROPĄ
„Najmniejszy syn na największym zesłaniu” – tak św. Franciszek podpisał się pod jednym z listów do św. Ignacego Loyoli SJ. Paradoksalnie, choć fizycznie najbardziej oddalony, to wywarł największy wpływ na swój zakon i Kościół katolicki w Europie. A to wszystko za sprawą listów, które z właściwą sobie prostotą, szczerością i żarem pisał do współbraci. Opisywał w nich zarówno trudności i niebezpieczeństwa, jak i radość z powodu licznych nawróceń i chrztów. Dzielił się też wiarą i pragnieniem, by „wszędzie dotrzeć, zaradzić całej duchowej nędzy i sprowadzić na pomoc wielu niezmordowanych współpracowników”. Jego entuzjazm i gorliwość udzielały się czytelnikom tak bardzo, że jeden z jego listów – w ogromnej liczbie kopii – krążył po całej Europie. W ten sposób „apostolski żar” Ksawerego budził w całym Kościele nowe misyjne i misjonarskie powołania. „List Apostoła wstrząsnął Europą do głębi, przepełniając ludzi dobrej woli podziwem i entuzjazmem” – przekonuje ks. José Luis Sempere SJ, badacz listów Ksawerego.
Misjonarz Indii, Japonii i Archipelagu Indonezyjskiego zmarł 3 grudnia 1552 r. w wieku 46 lat na wyspie Sancian. Siedemdziesiąt lat później, 12 marca 1622 r., papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze.
PATRON DLA PAPIESKIEJ UNII MISYJNEJ
Nic dziwnego, że to właśnie św. Franciszek Ksawery został patronem Papieskiej Unii Misyjnej. Jej zadaniem jest bowiem tak poruszać serca i umysły księży, osób konsekrowanych i świeckich, aby nikt nie pozostawał obojętny na sprawy misji. A środkami do tego celu – jak zapewniał bł. o. Paweł Manna, założyciel PUM – jest świętość każdego z jej członków, ponieważ „jedynie święci mogą dokonywać tak wielkich i trwałych dzieł”.
Uroczystość św. Franciszka Ksawerego jest patronalnym świętem Papieskiej Unii Misyjnej, dlatego na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 grudnia 1979 r. członkowie PUM mogą z tej okazji uzyskać odpust.
fot. M. Krystecka, Papieskie Dzieła Misyjne
W pierwszą niedzielę Adwentu, 1 grudnia 2024 r., podczas ogólnopolskiego czuwania modlitewnego Papieskiej Unii Misyjnej do jej grona przystąpiło jedenastu nowych członków.
Relacja z Sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego Papieskiej Unii Misyjnej
Zobacz nasze inne aktualności