W Uroczystość Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji wszystkim osobom poświęconym Bogu w dniu ich święta życzenia złożył ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
„Dziękuję za Waszą obecność w strukturach Papieskich Dzieł Misyjnych w wymiarze generalnym i krajowym; za Waszą codzienną modlitwę i pomysły animacyjne, i za to, że Wasze dłonie, stopy i serca są «aż po krańce świata» – powiedział w przesłaniu wideo ks. Będziński. – Niech to piękne święto nam wszystkim ochrzczonym przypomni, że jesteśmy powołani do świętości”.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 roku papież Jan Paweł II, dając w ten sposób całemu Kościołowi okazję do głębszej refleksji nad darem życia poświęconego Bogu. „Życie konsekrowane wyraża nieograniczoną bezinteresowność i miłość, co jest szczególnie doniosłe zwłaszcza w świecie zagrożonym przez zalew spraw nieważnych i przemijających – napisał Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Vita consecrata”. – Gdyby zabrakło tego konkretnego znaku, należałoby się obawiać, że miłość ożywiająca cały Kościół ostygnie, że zbawczy paradoks Ewangelii straci swą ostrość, że «sól» wiary zwietrzeje w świecie ulegającym sekularyzacji” (VC 105).
W tym roku Światowy Dzień Życia Konsekrowanego obchodzimy po raz 26. W Polsce obchody tego dnia zaakcentował bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który skierował z tej okazji specjalny list zatytułowany Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych.
„Siostry, ojcowie i bracia żyjący w różnych formach życia konsekrowanego pokazują nam, jak podejmować czynną współpracę w przemianę tego świata. Przeżywając swoją konsekrację w świecie i w łączności ze światem, starają się na podobieństwo zaczynu przepoić wszystko duchem ewangelicznym dla umocnienia i wzrostu Ciała Chrystusowego” – napisał w liście bp Kiciński. Hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II o bezcennej wartości takiego życia dla Kościoła i świata. Podkreślił, że „powołaniem i misją osób konsekrowanych jest odpowiedź miłości ludzkiej na miłość Bożą”. „Tej miłości potrzebujemy dziś, gdy doświadczamy zagubienia duchowego, niepewności jutra i cierpienia tak wielu naszych sióstr i braci. Stąd też wspólnoty życia konsekrowanego są posłane, by ukazywać wartość chrześcijańskiego braterstwa, którego fundamentem jest uzdrawiająca moc Ewangelii” – czytamy w liście.
O wartości życia konsekrowanego w odniesieniu do trwającego synodu rozmawiano także 26 stycznia br. podczas konferencji prasowej w siedzibie KEP w Warszawie.
W strukturach generalnych i krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych pracuje wiele osób życia konsekrowanego, których świadectwo i zaangażowanie są nieocenionym darem. W Dyrekcji Krajowej PDM w Warszawie reprezentują je: s. Monika Juszka ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek (RMI), s. Katarzyna Murawska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi (FMM) i o. Luca Bovio ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia (IMC).
Zobacz nasze inne aktualności