W środowy wieczór, 3 listopada, w ramach XXII Warszawskiego Spotkania Misjologicznego z polskimi misjologami, misjonarzami z Afryki i Ameryki Południowej oraz przedstawicielami środowisk misyjnych w Polsce połączył się wirtualnie o. prof. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej z Rzymu.
„Nasze dzisiejsze spotkanie to wstęp do ważnego dla nas wydarzenia, jakim jest czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze w ostatnią sobotę listopada” – powiedział na rozpoczęcie prowadzący spotkanie ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponieważ to właśnie Papieska Unia Misyjna była tematem tego spotkania, o kierunkach i perspektywach jej rozwoju oraz o duchowości misyjnej jej założyciela mówili o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny PUM, oraz s. dr Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD w Polsce.
Już w pierwszych słowach skierowanych do Polaków o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv zwrócił uwagę na słowo „unia”, które wyznacza główny kierunek, w jakim powinno zmierzać podlegające mu Dzieło. „Tworzyć unię to jednoczyć się ze wszystkimi, łączyć wszystkie siły we współpracy dla dzieła misyjnego Kościoła” – podkreślił. Unia skierowana jest do wszystkich: kapłanów, członków życia konsekrowanego, wspólnot apostolskich i osób świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo, a także do ludzi młodych – kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego. Jej zadaniem jest troska o ich misyjną formację, pogłębianie wiedzy i wrażliwości, aby wszyscy – a w szczególności kapłani – mogli skutecznie budzić swoje wspólnoty do misyjnego zaangażowania. Profesor podkreślił również, że Unia jest częścią rodziny Papieskich Dzieł Misyjnych. Stanowi ich „duszę”, dlatego stara się wspierać pozostałe trzy Dzieła.
Odpowiadając na pytanie o największe potrzeby Unii i jej plany na przyszłość, o. Anh Nhue Nguyen przedstawił trzy ważne aspekty, na które chce położyć nacisk. Pierwszy to pogłębianie misyjnej formacji, która będzie mocno ugruntowana w słowie Bożym. „Jestem przekonany, że słowo Boże jest źródłem odrodzenia misyjnego” – powiedział franciszkanin. W drugiej kolejności Unia chce skoncentrować wysiłki na pomocy młodym kościołom w Azji Środkowej, Laosie i Kambodży. W trzeciej natomiast na krajach dawnej tradycji chrześcijańskiej w Europie i Ameryce Północnej, by pomóc im odzyskać wiarę i misyjną gorliwość. „Chciałbym zaprosić wszystkich do misyjnej współpracy – powiedział na zakończenie o. Dinh. – Będąc w Polsce, widziałem żywotność Kościoła, dlatego liczę na wasze zaangażowanie”.
W drugiej części spotkania głos zabrała s. dr Monika Juszka RMI. Podkreśliła, że bł. o. Paweł Manna, zakładając Papieską Unię Misyjną, nie chciał tworzyć czegoś nowego, ale pragnął ożywić to, co już było w Kościele. To on wprowadził Papieskie Dzieła Misyjne do Włoch i rozpropagował tam Dzieło Misyjne Dzieci. Jemu też zawdzięczamy rozwój Misyjnego Apostolstwa Chorych. Siostra podkreśliła także, że w nauczaniu o. Manny jest mocny rys ekumeniczny. Dlatego każdy członek Papieskiej Unii Misyjnej jest zobowiązany do modlitwy o jedność chrześcijan. Prelegentka zwróciła uwagę na to, że treść nauczania o. Manny możemy odkryć w misyjnych encyklikach papieskich i dokumentach Soboru Watykańskiego II. A niemal cała encyklika Redemptoris missio Jana Pawła II ma treść i schemat jednej z książek tego błogosławionego.
W dyskusji panelowej głos zabrał między innymi o. Symeon Stachera OFMConv, dyrektor krajowy PDM w Maroku. Franciszkanin podzielił się doświadczeniem obecności Papieskiej Unii Misyjnej w kraju muzułmańskim. Podkreślił, jak ważne jest wychodzenie ku innym, poszukiwanie płaszczyzny porozumienia i współpracy ze wszystkimi, otwieranie się na Ducha Bożego, który działa także w innych rzeczywistościach i religiach. Natomiast ks. dr Bogusław Kieżel z archidiecezji białostockiej wyraził wdzięczność s. dr Monice Juszce RMI za inspirację i pomoc w odkrywaniu myśli i duchowości bł. o. Pawła Manny.
Warszawskie Spotkania Misjologiczne odbywają się cyklicznie w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 20.00. Organizatorami wykładów są Katedra Misjologii UKSW oraz Stowarzyszenie Misjologów Polskich, a partnerem medialnym jest oblacki portal misyjne.pl
Zobacz nasze inne aktualności