Na początku tego roku ukazały się dwa numery półroczników „Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne”. Znajdziemy w nich podsumowanie jubileuszy Papieskich Dzieł Misyjnych i świeże spojrzenie na misyjną kondycję Kościoła okiem specjalistów w tej dziedzinie.
Aktualny numer czasopisma ukazuje zaangażowanie w dzieło misyjne Kościoła zarówno Sekretariatów Krajowych poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych, jak i przeniesienie tej współpracy na grunt Kościoła lokalnego, do diecezji. Ojciec prof. Wojciech Kluj i o. Guy Bognon, sekretarz generalny PDPA, analizują historię i fundamenty strukturalne Congregatio de Propaganda Fide (obecnie Dykasteria ds. Ewangelizacji) i Dzieła św. Piotra Apostoła. Warto docenić usystematyzowaną działalność Kościoła, który jest Chrystusowy na tyle, na ile jest misyjny. Współpraca misyjna – od Dykasterii ds. Ewangelizacji przez modlitwę różańcową i działalność diecezjalną – jest zawsze sercem wspólnoty Kościoła. Artykuł ks. dr. Bogdana Michalskiego to doskonały przykład analizy życia założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary – bł. Pauliny Jaricot. Ukazuje, w jaki sposób każdy ochrzczony może realizować swoje misyjne powołanie w służbie Kościoła powszechnego. Warto przy tym zauważyć, że Fundusz Solidarności Misyjnej, który zapoczątkowała bł. Paulina Jaricot, wciąż jest ważny w działalności Dykasterii ds. Ewangelizacji. Pochylając się nad artykułem s. dr Moniki Juszki RMI, odkryjemy ponadczasowość postaci bł. Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej. Zachęcam gorąco do przestudiowania tematu zaangażowania misyjnego. A treści tego numeru czasopisma niech będą dobrym preludium do zgłębienia tej tematyki. Pozwólcie, że zakończę słowami zachęty, jakie przesyła nam w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2022 Ojciec Święty Franciszek: „Drodzy bracia i siostry, nie przestaję marzyć o całym Kościele jako misyjnym i o nowym okresie działalności misyjnej wspólnot chrześcijańskich. Tak, obyśmy wszyscy byli w Kościele tym, czym już jesteśmy na mocy chrztu: prorokami, świadkami, misjonarzami Pana! Z mocą Ducha Świętego i aż po krańce ziemi”.
ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, zastępca red. naczelnego (fragment wprowadzenia)
W NUMERZE:
ROZPRAWY I ARTYKUŁY
Wojciech Kluj OMI, Historia powstania Congregatio de Propaganda Fide.
Bogdan Michalski, 200 lat Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary dla Powszechnego Funduszu Solidarności.
Monika Juszka RMI, 150 lat myśli misyjnej błogosławionego o. Pawła Manny.
Krzysztof Czermak, Uniwersalizm Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci a Kościół lokalny.
Maria Giertych SSPC, Prawdziwe wyzwolenie człowieka zniewolonego według myśli Marii Teresy Ledóchowskiej.
Grzegorz Adamiak, Kościół diecezji płockiej z Papieskimi Dziełami Misyjnymi dla misji “ad gentes”.
DOKUMENTACJE
Guy Bognon PSS, 100 lat papieskości Dzieło św. Piotra Apostoła.
Grzegorz Adamiak, Animacja misyjna w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku w latach 1918-2015.
Michał Kacprzyk, Propagatorzy idei misyjnej w Kościele kieleckim w XX wieku.
Wojciech Kluj OMI, 55 lat działalności Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Marek Tatar, Specyfika duchowości ekumenicznej.
Marek Tatar, Chrystus jest naszym pokojem.
Marek Tatar, Różaniec – od kontemplacji do apostolatu.
RECENZJE
Anna Miśkowiec FMM, Andrzej Pietrzak, Łukasz Samiec (red.), W służbie misji. Od Maximum illud do Evangelii gaudium i Querida Amazonia.
Eugeniusz Sakowicz, Michał Białkowski, Monika Dejneko-Białkowska (red.), Apostołowie Afryki. Studia poświęcone Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ.
ŻYCIE DLA MISJI
Mariola Krystecka, Medale Benemerenti in Opere Evangelizationis 2022.
KONFERENCJE I SYMPOZJA
Mariola Krystecka, Ogólnopolska Konferencja Naukowa 400 lat Congregatio de Propaganda Fide i Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych.
Mariola Krystecka, II Krajowy Kongres Różańcowy i X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca.
PLIK TYLKO DO ODCZYTU
Zobacz nasze inne aktualności