Szybkie spojrzenie na treść dokumentu «Ecclesia in Asia» jasno pokazuje jak bardzo jego kluczowe tematy są aktualne także dzisiaj, 25 lat po jego publikacji, szczególnie w okresie synodalności i w perspektywie Roku Świętego – powiedział o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej podczas międzynarodowego sympozjum z okazji 25-lecia tej posynodalnej adhortacji, które odbyło się w dniach 13-14 grudnia w Bangalore w Indiach (Zob. Fides, 11/12/2024).
Wspominając dokument wydany przez papieża Jana Pawła II w listopadzie 1999 r. na zakończenie Specjalnego Synodu o Azji, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej zauważył, że jest on w istocie proroczym wezwaniem skierowanym do Kościoła, aby przyjął złożoną rzeczywistość społeczeństw azjatyckich i był wśród nich świadkiem Ewangelii w duchu pokory, szacunku i współpracy. Zaprasza katolików w Azji, by wzięli udział w misyjnym dziele Kościoła, będąc otwartymi i gotowymi uczyć się od różnorodnych kultur tworzących ten kontynent. Ten dokument to ważny krok w staraniach Kościoła zmierzających do zrozumienia i odpowiedzi na wyjątkowe wyzwania i szanse związane z tym kontynentem.
Ojciec Nguyen przypomniał, że dokument ukazuje Kościół w Azji w perspektywie chrystologicznej i misyjnej. W pierwszym spośród siedmiu rozdziałów wnikliwie analizuje kontekst religijny, kulturowy, społeczny, ekonomiczny i polityczny tego kontynentu, doceniając przy tym jego bogate dziedzictwo; w drugim przedstawia Jezusa Zbawiciela jako dar dla Azji; w trzecim wskazuje na obecność Ducha Świętego, pierwszego sprawcy misji; czwarty rozdział dotyka trudności w głoszeniu Jezusa Chrystusa i podpowiada drogi ewangelizacji; piąty dotyczy komunii i dialogu, szczególnie ekumenicznego i międzyreligijnego; szósty poświęcony jest służbie Kościoła w promocji człowieka w kontekście problemów społecznych. A ostatni rozdział, zatytułowany „Świadkowie Ewangelii”, nakreśla pewnego rodzaju program misji dla Kościoła, którym jest świadectwo przez pogłębianie wiary, katechezę i życie sakramentalne.
We wszystkich tych aspektach papież Jan Paweł II podkreślał misyjny wymiar Kościoła i kluczową rolę świeckich, zwłaszcza rodziny i młodzieży. Ostatni proces synodalny – powiedział zakonnik – który osiągnął punkt kulminacyjny w dokumencie końcowym „O Kościele synodalnym: Komunia, uczestnictwo i misja”, odzwierciedla wiele tematów już sformułowanych w „Ecclesia in Asia”. Zarówno Synod o synodalności, jak i adhortacja apostolska podkreślają znaczenie słuchania Pana przez modlitwę i lekturę Pisma Świętego, ale także przez doświadczenia w życiu wierzących. Inne tematy poruszane w „Ecclesia in Asia”, takie jak ewangelizacja, dialog międzyreligijny, sprawiedliwość społeczna i zaangażowanie kulturalne, również znajdują odzwierciedlenie w dyskusjach i dokumentach Synodu. To świadczy o ich aktualności dzisiaj.
Kościół katolicki w Azji – powiedział sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej – znajduje się dziś na ważnym rozdrożu, ponieważ zastanawia się nad swoją misją i tożsamością w tym zróżnicowanym i dynamicznym kontekście kulturowym kontynentu.
W miarę zbliżania się Roku Jubileuszowego 2025, tematy synodalności i odnowy misyjnej sformułowane w „Ecclesia in Asia” stają się bardziej istotne dla Kościoła w Azji jako całości i dla poszczególnych wspólnot na tym kontynencie. Proces ten musi być kontynuowany w nowym kontekście historycznym, zawsze w zgodzie z duchem misji i synodalności: „Ecclesia in Asia” wzywa Kościół, aby był wspólnotą słuchającą i uczącą się, zdolną do doceniania wartości tkwiących w naturze kultur azjatyckich, pozostając jednocześnie wspólnotą zakorzenioną w Ewangelii. Głównym celem adhortacji jest to, aby Kościół stał się bardziej misyjny. Oznacza to nie tylko głoszenie Ewangelii, ale także życie nią w sposób zgodny z lokalnym kontekstem. Wyzwaniem jest ucieleśnienie wiary, która przemawia do nadziei i aspiracji ludzi Azji, a tym samym promowanie Kościoła z jego uniwersalnym, jak i lokalnym obliczem. „Ecclesia in Asia” – kontynuował o. Anh Nhue – wzywa do synodalnego Kościoła, który wsłuchuje się w głosy swoich członków, przyjmuje ich różnorodność i promuje dialog, który nikogo nie wyklucza. W tej podróży adhortacja kładzie szczególny nacisk na słuchanie zmarginalizowanych społeczności, kobiet, młodzieży i rdzennej ludności. Ich perspektywy są fundamentalne dla zrozumienia realiów lokalnego Kościoła.
Podsumowując, o. Anh Nhue zauważył, że misyjny aspekt dokumentu „Ecclesia in Asia” podkreśla potrzebę, aby Kościół był latarnią nadziei i współczucia w świecie pełnym podziałów i cierpienia. Podczas gdy Azja zmaga się z powszechnymi problemami społecznymi, takimi jak ubóstwo, degradacja środowiska i niepokoje polityczne, misja Kościoła musi wykraczać poza samo głoszenie wiary słowami, które jednak, jak zauważa sama adhortacja, pozostaje konieczne w procesie ewangelizacji. Musi obejmować wysiłki na rzecz sprawiedliwości społecznej i pojednania oraz pozostać po stronie zmarginalizowanych.
Na podstawie Agenzia Fides, 13.12.2024
Zobacz nasze inne aktualności