5 grudnia br., za pośrednictwem mediów, we wspólnej modlitwie i formacji misyjnej uczestniczyli członkowie i sympatycy Papieskiej Unii Misyjnej. W sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze reprezentowali ich trzej kapłani z dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.
Od 30 lat w pierwszą sobotę grudnia na Jasnej Górze spotykali się księża, klerycy, siostry zakonne i świeccy animatorzy, którym leżało na sercu misyjne dzieło Kościoła. W tym roku 5 grudnia z powodu pandemii członkowie i sympatycy Papieskiej Unii Misyjnej oraz misjonarze i misjonarki z różnych krajów świata uczestniczyli w sesji misjologicznej i wspólnej modlitwie przed ekranami swoich smartfonów i komputerów lub przed odbiornikami radiowymi.
Pierwszym punktem programu była Msza św. odprawiona pod przewodnictwem ks. prał. Tomasza Atłasa, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych. Homilię wygłosił ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA. Kapłan podkreślił w niej, że gdy „świat chce nas nakarmić fałszywym chlebem i brudną wodą, nasz wzrok ma być utkwiony w Mistrza, bo to On leczy rany i daje wzrost”. Wskazał też na filary nawrócenia, jakimi są Słowo Boże, Eucharystia i dzieła miłosierdzia. „Jeśli chcemy nawrócić siebie i świat, musimy zacząć od zawierzenia się Maryi” – powiedział homileta.
W części naukowej w ramach sesji misjologicznej on-line wykład o Eucharystii w Piśmie Świętym wygłosiła s. dr Judyta Pudełko PDDM. Następnie ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM i ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, opowiedzieli o doświadczeniach spotkania z Kościołem w Senegalu i projektach wspieranych tam przez Papieskie Dzieła Misyjne. Refleksjami dotyczącymi maryjnych objawień w Afryce w kontekście wydarzeń ostatnich dziesięcioleci w Rwandzie i w Polsce podzielił się z uczestnikami sesji misjologicznej ks. Zbigniew Pawłowski SAC, misjonarz i rektor sanktuarium Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie. Tradycyjnie też przedstawiono tegorocznych studentów Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujących się do wyjazdu na misje w Boliwii, Peru, Kazachstanu, Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kenii, Zambii, Czadu, na Filipiny, Syberię i Alaskę. Postać błogosławionego o. Pawła Manny przedstawiona została w ośmiominutowym filmie dokumentalnym produkcji włoskiej.
O godzinie 21.00 uczestnicy sesji on-line ponownie zjednoczyli się duchowo przed Cudownym Obrazem Czarnej Madonny. Podczas jasnogórskiego apelu ks. prał. Tomasz Atłas zawierzył Matce Bożej dzieła misyjne Kościoła. Przypomniał też uczestnikom modlitewnego spotkania o tym, że darmo otrzymali bogactwo łask i miłosierdzia. „Zostaliśmy włączeni w misję Kościoła i jesteśmy odpowiedzialni za ewangelizację naszych środowisk i całego świata” – powiedział prałat. W modlitwie uczestniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
Spotkanie zakończyło się nabożeństwem różańcowym, które poprowadził o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy PUM. Kapłan modlił się w szczególności o nowe powołania misyjne, za misjonarzy i misjonarki, za chorych ofiarujących swe cierpienia w intencji misji oraz za wszystkich członków Papieskich Unii Misyjnej. „Współcześni misjonarze, którzy często pracują w trudnych warunkach, nie zrażają się trudnościami, bo wiedzą, że najważniejsza jest bliskość Jezusa” – powiedział misjonarz i przypomniał zawołanie błogosławionego Pawła Manny „Cały Kościół dla całego świata”. Na zakończenie zawierzył Papieską Unię Misyjną i wszystkich jej współpracowników Maryi, Gwieździe Ewangelizacji, prosząc o nowy zapał misyjny dla kapłanów, wszystkich animatorów i członków tego Dzieła.
as/pum
Zobacz nasze inne aktualności