Jaka była Księdza droga do kapłaństwa?
Urodziłem się w 1969 r. w Beninie. Moi rodzice to chrześcijanie, zostałem ochrzczony jako dziecko. Pierwszą Komunię Świętą przyjąłem w wieku 15 lat, a bierzmowanie mając 16 lat. Angażowałem się w życie parafii, a ksiądz proboszcz powierzył mi katechezę dzieci w wieku 57 lat.
Proboszcz bardzo dbał o edukację młodych, zarówno duchową, jak i intelektualną. Zafascynowany jego życiem, ubogim i oderwanym od ziemskich przywiązań, pomyślałem, aby zostać kapłanem. Proboszcz pomógł mi przygotować się do niższego seminarium. Moja formacja trwała trzynaście lat. Święcenia kapłańskie przyjąłem 21 października 2000 r.
Skąd zainteresowanie misjami?
Podczas formacji seminaryjnej poznałem charyzmat św. Sulpicjusza i postanowiłem przyjąć za cel formowanie kapłanów dla Kościoła powszechnego wszędzie tam, gdzie Pan mnie pośle, a zwłaszcza w krajach misyjnych, gdzie powołania są liczne i wymagają dobrego rozeznania. Opatrzność sprawiła, że data sprawowania mojej pierwszej Eucharystii zbiegła się ze Światowym Dniem Misyjnym.
Na czym polega troska o rodzimych kapłanów na terenach misyjnych?
Podobnie jak za czasów Joanny Bigard, założycielki PDPA, także dzisiaj w krajach misyjnych jest wielu młodych ludzi, którzy czują wezwanie do poświęcenia się Bogu, ale nie mogą tego zrealizować z powodu braku odpowiednich struktur formacyjnych.
W tym kontekście potrzebne jest uwrażliwianie sumień na potrzebę formacji i edukacji rodzimego duchowieństwa, przyczynianie się przez modlitwę i pomoc finansową do jego rozwoju. Ważna jest także troska o formację młodzieży, aby zwiększyć liczbę powołań do życia kapłańskiego i konsekrowanego, także dążenie do zaangażowania wszystkich świeckich w działalność misyjną Kościoła.
Jakie są najważniejsze działania Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła?
Wszystkie działania PDPA mają wspólny cel, jakim jest przyczynianie się do właściwej formacji kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych w krajach misyjnych. Aktualnie ważne jest m.in. wspieranie, poprzez udzielenie subsydiów zwyczajnych i nadzwyczajnych, seminariów w Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Łacińskiej. Roczne subsydia zwyczajne pomagają w utrzymaniu i codziennym funkcjonowaniu, natomiast subsydia nadzwyczajne są przeznaczone na budowę, rozbudowę, utrzymanie lub odnowienie infrastruktury (kaplica, internat, budynek administracyjny, sala wykładowa, biblioteka). PDPA wspiera także programy szkoleń przeznaczone dla formatorów w seminariach.
Jakie przesłanie ma Ksiądz dla Polski, gdzie jest jeszcze dużo kapłanów i praktykujących katolików?
Duża liczba kapłanów i chrześcijan jest błogosławieństwem, za które trzeba dziękować Panu. Niech Pan da nam siłę i wytrwałość w świadczeniu o wierze, a nasze modlitwy nieustannie wznoszą się ku Bogu, aby wszyscy ochrzczeni poczuli się współodpowiedzialni za zadanie głoszenia Chrystusa wszystkim narodom.
Dziękuję za rozmowę!
Rozmawiał ks. Maciej Będziński
Zobacz nasze inne aktualności