Św. Piotr
Św. Piotr, pierwotnie Szymon, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim i był rybakiem, po ślubie zaś mieszkał w Kafarnaum. W chwili powołania Jezus nadał mu nowe imię – Piotr, to znaczy Skała. Jako pierwszy, w imieniu wszystkich apostołów, uznał w Jezusie Mesjasza. Na pytanie Jezusa: „A wy za kogo mnie uważacie?”, Piotr odpowiedział: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Wówczas usłyszał: „Ty jesteś Piotr, Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.
Kult św. Piotra trwa od początków Kościoła. Nad jego grobem zbudowano kościół, który stopniowo przybrał postać Bazyliki św. Piotra. Rocznie miejsce kultu św. Piotra nawiedza blisko 8 milionów pielgrzymów i turystów. Od 1377 roku przy tej świątyni mieszkają rzymscy biskupi, choć Bazylika św. Piotra nie jest katedrą rzymską.
Św. Paweł
Św. Paweł, przed nawróceniem noszący imię Szaweł, urodził się w Tarsie. Pochodził z rodziny żydowskiej, ale posiadał obywatelstwo rzymskie. Należał do stronnictwa faryzeuszy i był uczniem wybitnego nauczyciela Gamaliela. Jako faryzeusz był zaciętym wrogiem Kościoła, aż do momentu nawrócenia ok. 35 roku w drodze do Damaszku, gdzie miał widzenie Jezusa, od którego usłyszał: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?”.
Po nawróceniu Paweł spędził trzy lata w Damaszku, a potem odwiedził Jerozolimę, gdzie spotkał innych apostołów. Odbył trzy wielkie podróże misyjne, docierając do wielu miast w Azji Mniejszej i Grecji.
Na miejscu jego męczeństwa Konstantyn Wielki zbudował świątynię, znaną dziś jako Bazylika św. Pawła za Murami.
Św. Paweł pozostawił 13 listów, które należą do kanonu Pisma św. Jest nazywany Apostołem Narodów ze względu na swoje zasługi w głoszeniu Ewangelii.
Wspólna uroczystość
Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest wspólnie 29 czerwca już od połowy III wieku. Obaj ponieśli męczeńską śmierć w Rzymie za cesarza Nerona. Piotr został ukrzyżowany ok. 64 roku, a Paweł, więziony w Rzymie, został ścięty mieczem ok. 67 roku. Posługa apostolska Piotra i Pawła oraz ich męczeństwo w Rzymie przyczyniły się do kluczowego znaczenia Kościoła rzymskiego w chrześcijaństwie.
Święto Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła
W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła wszyscy zaangażowani w Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła mają swoje święto. Każdy, kto wspiera AdoMiS, czyli adoptuje seminarzystów z krajów misyjnych oraz bierze udział w akcji „Misyjny Bukiet”, jest włączony do wspólnoty misyjnej Papieskich Dzieł Misyjnych.
Akcja AdoMiS
AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) to inicjatywa polegająca na pomocy duchowej i materialnej klerykom w krajach misyjnych. W adopcję misyjnych seminarzystów można włączyć się poprzez codzienną modlitwę w ich intencji oraz wsparcie finansowe.
Każdy, kto ma głębokie pragnienie, aby wesprzeć kleryków w krajach misyjnych, może wypełnić deklarację online lub zgłosić się do Papieskich Dzieł Misyjnych i zaznaczyć, czy chce wspierać materialnie czy modlitewnie.
„Misyjny Bukiet”
„Misyjny Bukiet” to propozycja skierowana do szerokiego grona odbiorców: księży diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Zachęcają oni swoich gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów. Jest to wyraz wdzięczności za dar kapłaństwa, małżeństwa, powołania oraz za dar życia.
Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła to jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. W centrum stawia troskę o powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych.
Dołącz do nas i wesprzyj powołania w krajach misyjnych! Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej.
PDM/mł
Zobacz nasze inne aktualności