Spadek liczby powołań kapłańskich i zakonnych w Polsce
Według najnowszych danych statystycznych coraz mniej osób w Polsce wybiera drogę kapłaństwa lub życia zakonnego. Tendencja spadkowa dotyczy formacji seminaryjnej i zakonnej, jednak instytuty świeckie oraz indywidualne formy życia konsekrowanego nie obserwują takiego samego zmniejszenia zainteresowania.
W roku formacyjnym 2023/2024 zgłosiło się łącznie 280 kandydatów do kapłaństwa (spadek o blisko 50 w porównaniu z rokiem poprzednim), z czego 195 do seminariów diecezjalnych i 85 do seminariów zakonnych.
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba kleryków w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce zmniejszyła się o tysiąc – z ponad 3 tys. do niespełna 2 tys.
W roku 2000 w polskich seminariach do kapłaństwa przygotowywało się 6789 kleryków, jednak liczba ta systematycznie spadała, osiągając poziom 1690 w 2023 roku.
Liczba nowicjuszek i postulantek w zgromadzeniach zakonnych żeńskich zmniejszyła się z 109 do 81 oraz z 84 do 69.
Formację wstępną w instytutach świeckich podjęły 32 osoby (w poprzednim roku – 36). Jednak ogólna liczba członków tych instytutów wzrosła z 968 do 1011.
Od ostatniego roku systematycznie wzrasta liczba dziewic i wdów konsekrowanych w Polsce, z rocznym przyrostem około 60 nowych konsekracji.
Te dane pokazują wyraźny trend spadku zainteresowania kapłaństwem i życiem zakonnym w Polsce, przy jednocześnie rosnącej popularności indywidualnych form życia konsekrowanego, takich jak dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane oraz pustelnicy.