Szczęść Boże!
Emocje już opadły, więc chciałbym podzielić się świadectwem, jak idea misyjna towarzyszyła mi w dniu prymicji. Msza prymicyjna tradycyjnie łączy się w Polsce z przyjęciem, a przyjęcie oczywiście z prezentami, czyli mnóstwem pięknych kwiatów. Ja jednak, zainspirowany artykułem w jednej z gazet o tematyce misyjnej, postanowiłem, że tego dnia wolę dostać inny bukiet – bukiet misyjny. Nasze seminarium znajduje się w pięknych budynkach i malowniczej okolicy w Drohiczynie nad Bugiem, a jednak zaczyna świecić pustkami, bo zgłasza się coraz mniej kandydatów, a w takiej przykładowo Tanzanii w seminarium brakuje miejsc dla młodych ludzi, którzy mimo chęci nie mogą zostać księżmi… Stwierdziłem zatem, że na tyle, na ile mogę, muszę im pomóc.
Przy zapraszaniu gości rozdawałem małe kopertki z karteczką wyjaśniającą ideę akcji, która polega na tym, by pieniądze, które chcieli przeznaczyć na kwiaty dla mnie, wrzucili do koperty jako datek na kleryków w krajach misyjnych. Papieskie Dzieła Misyjne udostępniły mi eleganckie koperty oraz pudełko do zbierania ofiar. Ta akcja spotkała się z bardzo dużym zaciekawieniem gości. Oczywiście były i takie osoby, które obdarowały mnie kwiatami, ale i tak wrzuciły coś do koperty. Ofiary na misje pomagał mi dzielnie zbierać siostrzeniec Daniel, który należy do Koła Misyjnego w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie.
Myślę, że akcja przyniosła bardzo dobre efekty. Po pierwsze zebrałem sporą kwotę, dzięki której mam nadzieję, iż dołożyłem cegiełkę do wsparcia seminarzystów w krajach misyjnych. Po drugie akcja była okazją, by podnieść u ludzi świadomość misyjną. Po trzecie nie miałem problemu, co zrobić z mnóstwem kwiatów, które choć bardzo piękne, po krótkim czasie więdną i nadają się tylko do wyrzucenia.
Pan Bóg pobłogosławił to dzieło i przyjęcie prymicyjne udało się przeprowadzić bez żadnych problemów – na tydzień przed zostały zniesione restrykcje pandemiczne co do liczby gości, więc wszyscy mogli się bawić w spokoju i dobrej atmosferze! Chwała Panu!
Ks. Rafał Oleksiuk
diecezja drohiczyńska
Fot. arch. ks. Rafał Oleksiuk
MISYJNY BUKIET to jedna z piękniejszych inicjatyw Papieskich Dzieł Misyjnych, która jest świadectwem wiary i braterstwa pomiędzy młodymi ludźmi powołanymi do kapłaństwa.
Jej idea jest prosta – na prośbę prymicjanta z okazji święceń i Mszy św. prymicyjnej zamiast czekoladek lub kwiatów zaproszeni na uroczystość goście dokładają się do projektu Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, by wesprzeć rodzime powołania w krajach misyjnych.
Do inicjatywy zachęca ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce: „Bardzo na Was czekamy i liczymy, że będziecie naszymi współpracownikami na swoich parafiach i placówkach”.
Dzień święceń kapłańskich i uroczystości prymicyjnych może stać się źródłem braterskiego wsparcia dla kogoś, kto również marzy o tym, by zostać kapłanem… Dla kogoś, kto pochodzi z kraju, gdzie brakuje rodzimych księży, a w wielu kaplicach Msza święta odprawiana jest raz do roku… Problemem nie jest brak chętnych do seminarium, ale często brak finansów na jego utrzymanie.
Kiedyś wszyscy spotkamy się wokół Jednego Pasterza, przy jednym stole. Czy nie byłoby wspaniale znaleźć tam duchowych braci – osoby, którym pomogliśmy w drodze do realizacji ich powołania?
Rodzime powołania w krajach misyjnych można wspierać nie tylko z okazji uroczystości święceń kapłańskich.
Inicjatywa „Misyjny Bukiet” to propozycja skierowana do szerokiego grona odbiorców: sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Zachęcają oni swoich gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów. Jest to wyraz wdzięczności za dar kapłaństwa, małżeństwa, powołania oraz za dar życia.
Dzieło św. Piotra Apostoła, istniejące od 1889 roku, również dzisiaj pomaga rozwiązywać problem kształcenia lokalnych powołań. W krajach misyjnych nie brakuje chętnych do seminariów, lecz najczęściej brak jest środków na ich utrzymanie. Zachęcamy do wsparcia kleryków z krajów misyjnych poprzez włączenie się w inicjatywę „Misyjny Bukiet”.
Zobacz nasze inne aktualności