WSPIERAĆ Z CAŁEGO SERCA
W Ameryce Południowej ludzie powiadają często, że gdy nosi się w piersiach szerokie, zdrowe serce, nie potrzeba znać lokalnego języka, by z kimś się dogadać, porozumieć i polubić. Być może dlatego papież Franciszek, który przecież wychował się w kulturze latynoskiej, pisząc przesłanie misyjne na nowy rok, stara się łączyć – pozornie odległe od siebie – dwie części osobowości człowieka: kontemplacyjne serce i aktywne nogi. A jednak czujemy często, jak serce – z radości, z tęsknoty lub z obawy o kogoś kochanego – chce nam wyskoczyć z piersi i biec na spotkanie czy na ratunek.
Czy to wyjście ku drugiemu nie jest właśnie istotą akcji Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, prowadzonej przez Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła w Polsce? Nie znasz człowieka, być może nigdy go nie spotkasz… Jednak ufasz, że jego motywacja bycia księdzem lub oddania się Jezusowi przez wstąpienie do nowicjatu konkretnego zgromadzenia zakonnego jest czysta i szczera. Zostanie to potem zweryfikowane podczas wielu lat formacji. Wspierasz więc sprawę powołań z całego serca – modlitwą, umartwieniem i materialną pomocą – choć można założyć, że akurat tobie ten przyszły ksiądz nigdy nie udzieli żadnego sakramentu, ale tysiącom innych dusz w dżungli, na sawannie lub pustyni – jak najbardziej!
RÓŻNE FORMY POMOCY
Pora ogłosić początek jedenastej już edycji AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów! Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła w Polsce przygotowało w tym celu specjalne foldery z numerem konta, na który można wpłacać poszczególne ofiary. Idziemy jednak z czasem i postępem. To, co uczciwe i dobre społecznie, może wydajnie wspierać również posługę Kościoła. W akcję AdoMiS można też zaangażować się dzięki nowej, dopiero co uruchomionej platformie, o nazwie Misjomat.org. Wystarczy wejść do sieci, odnaleźć adres wspomnianej strony, a w niej zakładki trzech seminariów, które już od lat wspieramy, dzięki pośrednictwu PDPA w Polsce. Warto przypomnieć, że są to wyższe seminarium amazońskie z Iquitos w Peru, z Moramanga na Madagaskarze oraz z Chabua w Indiach.
SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIE
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni pojedynczym osobom, a także całym wspólnotom parafialnym oraz stowarzyszeniom czy instytucjom, takim choćby jak Rycerze Jana Pawła II, za hojną współpracę misyjną z Papieskim Dziełem św. Piotra Apostoła w Polsce. W nieobiektywnych czasach irracjonalnego antyklerykalizmu wspieramy z wolnością powołania kapłańskie i zakonne na terytoriach misyjnych!
ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA
(artykuł pochodzi z czasopisma „Misje Dzisiaj” 6/2023)
Zobacz nasze inne aktualności