Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest zawsze wyjątkowy i uroczysty. I wcale nie chodzi o gości, ładnie recytowane wierszyki, kwiaty, wyjątkowe dekoracje kościele parafialnym i niezliczoną ilość drogich prezentów. To wszystko nie może się równać z Panem Jezusem.
Tego dnia On sam przychodzi do naszych serc w Komunii Świętej. To nie znaczy, że wcześniej Go tam nie było! Jezus zna nas już przed naszym narodzeniem, czeka na nas i nas kocha. Przytulił nas mocno już dniu chrztu świętego. Ale w Komunii Świętej możemy Go… dotknąć! Jezus przychodzi nie tylko do naszego serca, przychodzi do nas całych. Żywy i prawdziwy Bóg zamieszkuje tak blisko nas, że już bliżej się nie da! Zamieszkuje w nas!
Jak się dobrze przyjrzymy to często budynki kościołów podobne są do zamków. Kiedyś ważni ludzie mieszkali w takich zamkach i to na ich wzór zaczęto budować kościoły. Każdy ksiądz był kiedyś chłopcem, każda siostra zakonna dziewczynką. Ołtarz podobny jest do stołu, bo to stół eucharystyczny. Kielich i patena przypominają nasze talerze i kubki. Hostia za to przypomina chleb. Każda z tych rzeczy wydaje się taka zwyczajna, codzienna. I tak jest. Dopiero Boża łaska te osoby i rzeczy przemienia. W chwili, kiedy stają konsekrowane, to znaczy poświęcone tylko dla Pana Boga lub zostają Jego mocą przemienione, stają się nadzwyczajne i wyjątkowe.
Pan Bóg nie wybiera nikogo i nic niezwykłego. On wybiera to, co zwyczajne, a później Swoją mocą to przemienia i przeznacza dla siebie. Właśnie to się dzieje w czasie Mszy Świętej. Dokonuje się przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Pana Jezusa. Ale na Mszy Świętej, szczególnie przyjmując Komunię Świętą, my też powinniśmy się przemieniać. Przychodzimy na Mszę Świętą z naszych domów, rodzin, z tego, co zwyczajne. Pan Jezus chce nas Swoją łaską przemieniać i uczynić nas Swoimi uczniami-misjonarzami. To znaczy Jego świadkami. Sami nie mamy siły, żeby być dobrymi, żeby się zmieniać. Potrzebujemy Pana Jezusa. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie Komunii Świętej.
Każdy uczeń-misjonarz stara się, żeby Pan Jezus go przemieniał. Pomagał mu być dobrym. Stara się być jak Pan Jezus. Zauważać potrzeby innych i pomagać im. Zarówno tym blisko nas, jak i naszym siostrom i braciom na krańcach świata. Najważniejsza jest modlitwa.
Panie Jezu, przyszedłeś do mego serca w Komunii Świętej. Jestem teraz bardzo szczęśliwy. Na świecie jest wiele dzieci, które Ciebie nie znają. Proszę, poślij do nich misjonarzy, który powiedzą im o Tobie. Spraw, aby wszystkie dzieci mogły Ciebie przyjąć do serca. Amen.
Po uroczystości Pierwszej Komunii dzieci będą świętować jeszcze cały tydzień. Przez cały tydzień będą dziękować Panu Jezusowi, że do nich przychodzi, że chce być blisko nich, że je przemienia. W Białym Tygodniu podziękujemy również każdego dnia za różne osoby, które Pan Jezus nam posyła, żeby pomagały nam stawać się lepszymi: za rodziców, dziadków, nauczycieli. Byłoby cudownie, gdyby nie zabrakło również dnia z modlitwą za misje, misjonarzy i dzieci w krajach misyjnych. Ten dzień modlitwy za misje odbywa się pod hasłem „Dzieci komunijne dzieciom misji”.
Czy wiecie, że to wcale nie jest nowa akcja? Z historycznych dokumentów wiemy, że na początku działalności Dzieła Dziecięctwa Misyjnego (dzisiaj Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci) to właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci włączały się w działalność tego Dzieła. Istnieją potwierdzone dane, że było tak nawet w przypadku św. Teresy z Lisieux i to właśnie stąd wzięła się jej duchowość „małej drogi” i umiłowanie misji.
Warto z tej okazji na ten dzień przygotować w kościele misyjną dekorację, w miarę możliwości zaprosić misjonarza, pomyśleć o misyjnej animacji na Mszy Świętej. Wszystkie pomoce potrzebne do przygotowania i przeprowadzania tej akcji są już gotowe! Wystarczy tylko z nich skorzystać – https://misyjny-sklep.missio.pl/-polecamy/1481-misyjne-materialy-liturgiczne-2022-wielki-post-okres-wielkanocny-i-bialy-tydzien.html
Możliwe jest również wykorzystanie specjalnych kopert – „Mój dar dla dzieci w krajach misyjnych”. Każde z dzieci otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert mogą natomiast włożyć drobne ofiary, oczywiście po uzgodnieniu z rodzicami. Pamiętajcie, proszę, że ofiary i koperty nie są podstawą akcji. Są ostatnim punktem w przygotowaniu i jedynie jego dobrowolnym owocem.
Przez włączenie się w akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji” dzieci pierwszokomunijne tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Pomagają Ojcu Świętemu w ewangelizacji świata poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom krajach, w których dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju.
JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ DZIEŃ MISYJNY W BIAŁYM TYGODNIU:
1. Katecheta (lub ksiądz proboszcz) zapoznają się z ideą akcji „Dzieci komunijne dzieciom misji” i przedstawiają pomysł rodzicom. Wspólnie ustalają datę dnia misyjnego w Białym Tygodniu.
2. Osoby koordynujące akcję zaopatrują się w materiały formacyjne pomocne do przeprowadzania akcji.
3. Nauczyciele religii prowadzą z dziećmi lekcję na temat dnia misyjnego w Białym Tygodniu.
4. Na plakacie akcji osoby koordynujące akcję wpisują konkretną datę, kiedy dzień misyjny odbędzie się w parafii, i zawieszają plakat w kościele lub/i szkole.
5. Rodzice, katecheci i księża przygotowują wraz z dziećmi misyjną oprawę Mszy Świętej: modlitwę powszechną, procesję z darami, śpiew, dekoracje itp.
6. W czasie dnia misyjnego w Białym Tygodniu wszyscy wspólnie modlimy się za misje i misjonarzy.
7. Zbieramy ewentualne ofiary materialne i przesyłamy je do PDM, skąd zostaną przekazane do najbardziej potrzebujących dzieci świata.
Zajrzyj też tutaj! https://missio.org.pl/dzieci-komunijne-dzieciom-misji/
Zobacz nasze inne aktualności