Bp Adrian Put dzieli się swoimi refleksjami na temat „Misyjnych Materiałów Formacyjnych dla Dzieci 2024/2025”. Doświadczony proboszcz i pełen miłości do misyjnego zaangażowania kapłan wyjaśnia, jak publikacja może wzbogacać życie parafii i pomóc w tworzeniu dynamicznych grup misyjnych.
Przeczytaj recenzję i dowiedz się, w jaki sposób „Misyjne Materiały Formacyjne” pomagają w animacji dzieci i młodzieży!
Kiedy zostałem wikariuszem, a później proboszczem, zastanawiałem się, po co na adres parafii przysyłanych jest tyle różnych plakatów, ulotek, broszur i książek. Większość z nich nie była – w mojej ocenie – do niczego przydatna. Traktowałem je jako dodatkową makulaturę, którą później muszę uprzątnąć. Pośród tych stert różnych publikacji co jakiś czas trafiały się materiały o tematyce misyjnej. Po przejrzeniu ich zawartości niestety także one często trafiały do składzika na makulaturę. Nie widziałem większej wartości w tych wszystkich misyjnych gazetach i podręcznikach. Oczywiście czułem potrzebę wspierania misyjnej działalności Kościoła, ale nie wiedziałem, jak wykorzystać te kolorowe pomoce.
Wszystko zmieniło się, gdy już będąc proboszczem, próbowałem stworzyć grupę składającą się z dzieci w mojej parafii. Działały w niej już zaczątki Oazy Dzieci Bożych, ale szukałem takiej propozycji, która od razu – obok formacji – da jakąś ciekawą propozycję apostolatu najmłodszych. Przychodziły mi do głowy różne pomysły, jednak zawsze rozbijały się o problem braku przygotowanych liderów do prowadzenia takiej wspólnoty. Wówczas dostałem materiały do animacji spotkań Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Już miałem odstawić je do sławnego składzika na makulaturę, ale zacząłem przeglądać propozycje w nich zawarte. Zaskoczyło mnie, jak bardzo są interesujące i nawet mnie, przy pobieżnym przeglądaniu, bardzo zaciekawiły. Propozycje zajęć były zaproponowane w taki sposób, że nie wymagały zaangażowania przygotowanego lidera. Wszystko było niejako podane na tacy, w sposób praktyczny, bardzo interesujący i prosty. Stwierdziłem, że każdy dorosły z pomocą tych materiałów jest w stanie poprowadzić bardzo ciekawe spotkanie dla dzieci.
Po jakimś czasie udało się założyć w parafii grupę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. I to bez szczególnych inwestycji i specjalnego przygotowywania lidera do prowadzenia tych spotkań. Ktoś już wcześniej zadał sobie bardzo dużo trudu, by w mojej parafii zaistniała możliwość powstania grupy dzieci zaangażowanych w misyjne dzieło. I przeprowadzenie dla nich bardzo ciekawych spotkań. A i w składziku z makulaturą zrobiło się więcej miejsca.
Z całego serca zatem polecam materiały, które trzymacie Państwo w rękach!
Bp dr Adrian Put – ur. w 1978 r. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze gorzowskiej w 2004 r. Od 2022 r. biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Doktor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła. W latach 2015–2021 proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, a w latach 2021–2022 proboszcz konkatedry zielonogórskiej. Mieszka przy katedrze w Gorzowie.
Materiały są do nabycia w sklepie MISSIO w wersji elektronicznej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1630–pdf-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20242025.html lub papierowej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1633-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20242025.html.
Zobacz nasze inne aktualności