Uroczystą Mszą Świętą zakończył się 30 maja br. rok formacyjny 2024/2025 w Centrum Formacji Misyjnej (CFM) w Warszawie. Przez dziewięć miesięcy siedmioro uczestników – w tym kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne oraz osoba świecka – przygotowywało się do wyjazdu na misje poprzez studia misjologiczne, naukę języków oraz formację duchową.
Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W homilii, inspirowanej słowami św. Pawła, biskup podkreślił konieczność słuchania Boga bardziej niż ludzi oraz wezwał nowych misjonarzy do bycia świadkami Bożej miłości. Odwołał się również do doświadczenia pracy misyjnej polskich misjonarzy docierających do najtrudniej dostępnych społeczności mieszkających w regionach rzeki Amazonki w Brazylii i Peru, których odwiedził na początku tego roku.
W swoim przemówieniu bp Piotrowski przybliżył postać św. Dulce – pierwszej kanonizowanej Brazylijki, zwanej jako „latynoska Matka Teresa z Kalkuty”. Jej działalność społeczna, rozpoczęta od małego schroniska przyklasztornego, dziś kontynuowana jest przez Stowarzyszenie Dzieł Społecznych im. Siostry Dulce – największą organizację charytatywną w północnej Brazylii, niosącą pomoc ponad milionowi osób rocznie.
Na zakończenie homilii bp Piotrowski zawierzył nowych misjonarzy Maryi, Matce Ewangelizacji, i wezwał ich, by z odwagą, nadzieją i miłością podjęli misyjne posługi w lokalnych Kościołach, do których zostali posłani. Zachęcił ich, by rozkochali powierzone im parafie w Jezusie Chrystusie i przekazali wspólnotom dar Bożej miłości, jaki sami otrzymali od Kościoła w Polsce.
Po Mszy św. nowi misjonarze otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające przyjęcie krzyża misyjnego, który został im wręczony podczas ogólnopolskich uroczystości jubileuszowych 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, 26 kwietnia 2025 r.
Sekretarz Komisji KEP ds. Misji o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, dziękując uczestnikom i organizatorom roku formacyjnego, przypomniał o duchowej wspólnocie, jaka zawiązała się w trakcie dziewięciu miesięcy formacji. „Niebawem wyruszycie na misyjne szlaki z otrzymanym krzyżem” – powiedział, zachęcając jednocześnie kolejnych kandydatów do podjęcia tej drogi w nowym roku formacyjnym, który rozpocznie się we wrześniu.
Po Eucharystii przyszedł czas na wspólne świętowanie przy stole, podziękowania, pożegnania i wzruszenia. Przed przyszłymi misjonarzami jeszcze krótkie staże językowe w krajach Europy Zachodniej, a następnie posługa w takich miejscach jak: Boliwia, Zambia, Republika Środkowoafrykańska, Uzbekistan, Togo, Wietnam i Ekwador.
Obecnie na całym świecie pracuje 1662 polskich misjonarzy i misjonarek, posługując w 99 krajach na pięciu kontynentach.
Tekst i zdjęcia: M. Krystecka/pdm
Zobacz nasze inne aktualności