W drugim tygodniu Wielkiego Postu na zaproszenie ks. proboszcza Jana Mrukowskiego Papieskie Dzieła Misyjne zawitały w Wilczy (archidiecezja katowicka). Tutaj od soboty 12 marca do środy 16 marca w parafii św. Mikołaja posługuje s. Monika Juszka RMI.
Sobotnią wieczorną Mszą Świętą rozpoczął się parafialny Wielkopostny Dzień Skupienia, który trwał przez całą niedzielę. Był to przede wszystkim czas modlitwy. Przed każdą Mszą Świętą słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego upraszaliśmy pokój dla świata i opiekę dla misjonarzy. Po każdej Eucharystii w krótkim nabożeństwie za wstawiennictwem Świętej Rodziny zawierzaliśmy rodziny parafii, dziękując, przepraszając i prosząc. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie wystawiony był na ołtarzu między Mszami Świętymi przez cały dzień, żeby każdy miał możliwość osobistej modlitwy.
Nie zabrakło też w czasie tego dnia refleksji nad słowem Bożym. W czasie każdej Mszy Świętej s. Monika dzieliła się z parafianami refleksją na temat czytań z liturgii słowa. Zachęcała, żebyśmy pozwolili się Panu Bogu przemieniać, a także odpowiadali na Jego zaproszenie do przemiany świata, aby Ewangelia dotarła do każdego zakątka ziemi. Jako przykład osoby, która doskonale połączyła codzienne obowiązki z troską o misje oraz z modlitwą za nie, siostra przedstawiła parafianom w Wilczy Paulinę Jaricot i opowiedziała o dwóch założonych przez nią dziełach – Dziele Rozkrzewiania Wiary oraz Żywym Różańcu. Każdy z parafian po Mszy Świętej mógł zabrać do domu ulotki i czasopisma misyjne. Dzięki Bożej Opatrzności tak się złożyło, że II niedziela Wielkiego Postu jest nie tylko niedzielą przemienienia, lecz także dniem solidarności i postu z misjonarzami.
Od poniedziałku dołączyły jeszcze rekolekcje szkolne, które przez dwa pierwsze dni odbywały się, dzięki uprzejmości pana dyrektora Artura Mielczarka w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Wilczy. Pierwszego dnia uczniowie zostali zaproszeni w wirtualną podróż dookoła świata, poznając życie swoich rówieśników w krajach misyjnych. Przez chwilę mogli się nawet poczuć jak na misjach, przymierzając oryginalne stroje z różnych stron świata. Przede wszystkim jednak staraliśmy się dziękować za to, co mamy na co dzień, a czego może nie zauważamy. Uczyliśmy się, by nie marnować wody, jedzenia, szanować ubrania, doceniać szkołę i możliwość nauki. Zaangażowanie uczniów w czasie spotkania było mądre i entuzjastyczne, a pomoc nauczycieli i pracowników szkoły – nieoceniona!
Drugi dzień rekolekcji szkolnych, któremu towarzyszyła przypowieść o zagubionej owcy, przypomniał nam, co się może stać, kiedy nie będziemy słuchać Pana Boga i ludzi, których stawia On na naszej drodze. Przepraszaliśmy za nasze przewinienia i grzechy i uczyliśmy się słuchać. Trzeci dzień (w kościele parafialnym) to dzień posłania, podczas którego była możliwość, żeby odważnie podjąć się tego, by na co dzień być świadkiem Jezusa w naszych rodzinach, klasach czy grupach przyjaciół.
Dziękujemy Panu Bogu za czas misji w Wilczy, dziękujemy wszystkim ludziom, którzy się do nich przyczynili, i ruszamy dalej. Już niedługo odwiedzimy Bytom! Pamiętajcie w modlitwie o pracownikach Papieskich Dzieł Misyjnych i o tych, do których w tym Wielkim Poście są posłani.
mj/pdm
Zobacz nasze inne aktualności