W dniach 17-20 czerwca w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbył się Wakacyjny Zjazd Misjonarzy. Wzięło w nim udział ok. 100 osób duchownych i świeckich. W ciągu trzech dni uczestnicy zjazdu zapoznali się z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce oraz możliwościami wsparcia projektów misyjnych. Mieli też możliwość wysłuchania wykładów pogłębiających duchowość eucharystyczną oraz tematykę synodalności Kościoła.
W tym roku Centrum Formacji Misyjnej obchodzi 40-lecie istnienia. Większość polskich misjonarzy właśnie w tym miejscu przygotowywała się do swojej posługi. Wielu z nich traktuje przyjazd do Centrum jak przyjazd do domu, gdzie są oczekiwani i otoczeni rodzinną atmosferą.
Wakacyjne spotkanie w Warszawie to okazja, aby wrócić do początków powołania misyjnego i formacji, którą w tym miejscu otrzymali, oraz odnowienia wiary do dalszej posługi w Kościele – powiedział dyrektor CFM ks. Eugeniusz Szyszka.
Dla nas jest to przede wszystkim czas zatrzymania się, spotkania i wymiany doświadczeń. Niekiedy pracując nawet w tym samym kraju nie mamy okazji spotkać się na miejscu i bliżej poznać. Poza tym wymiana doświadczeń podczas wakacyjnego spotkania w Warszawie daje możliwość poznania różnych metod ewangelizacji oraz sposobów radzenia sobie w odmiennej kulturze – mówią misjonarze.
Pierwszego dnia zjazdu została odprawiona Msza św. za misjonarzy i misjonarki, świętujących jubileusze pracy misyjnej, święceń kapłańskich i ślubów zakonnych. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, który podziękował weteranom misyjnym za ich wiarę i oddaną posługę. Tą szczególną modlitwą zostały otoczone w tym roku 22 osoby.
Podczas osobistego spotkania z uczestnikami zjazdu bp Piotrowski podkreślił znaczenie posługi polskich misjonarzy w dziele misyjnym Kościoła, zwracając szczególną uwagę na tych, którzy przypieczętowali swoją pracę misyjną śmiercią męczeńską. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji przybliżył zebranym sytuację spadku powołań w Polsce i zauważył potrzebę otwarcia się na powołania w krajach misyjnych. Zaproponował polskim diecezjom przyjmowanie do seminariów kandydatów do kapłaństwa z tych terenów, dając przykład kieleckiego seminarium duchownego, w którym kształcą się seminarzyści z Republiki Konga i Angoli.
Wakacyjny Zjazd Misjonarzy to także prelekcje, dotyczące duchowości misyjnej i szeroko rozumianej misji Kościoła.
Pierwszym prelegentem był ks. prof. Stanisław Urbański, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wygłosił wykład nt. „Kościół wspólnotą zbudowaną na Eucharystii, główne idee >>Ecclesia in Eucharistia<<”.
Mówca, nawiązując do encykliki Jana Pawła II podkreślił, że Eucharystia jest źródłem świętości, a nie tylko środkiem do jej osiągnięcia. Jest największą tajemnicą wiary, która daje Kościołowi siłę i energię i ma przede wszystkim charakter apostolski: „W Eucharystii objawia się sam Bóg” – zaznaczył prelegent, zachęcając misjonarzy do nieustannego zgłębiania duchowości eucharystycznej.
Kolejny prelegent ks. dr Łukasz Celiński – wykładowca Seminarium Duchownego w Siedlcach przybliżył zebranym temat: „Msza św. źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Duchowny, odnosząc się do spotkania Jezusa z Samarytanką opisanego w 4 rozdziale Ewangelii św. Jana, zauważył, że najpierw Bóg wzbudza pragnienie tak, jakby dotykał naszego jestestwa, a potem wskazuje na źródło. „Jeśli ludzie nie znają Jezusa, to będą spełniać pragnienia po swojemu, w pseudoświątyniach, jakimi są obecnie supermarkety. Tylko Eucharystia, schodząca do głębi serca człowieka jest w stanie zaspokoić jego pragnienie >>daj mi tej wody, abym już nie pragnęła<<. Msza św. jest procesem jednoczenia się człowieka z Bogiem. Eucharystia zaś studnią żywej wody, którą jest miłość Boga” – podsumował wykład ks. Celiński.
Temat, dotyczący Eucharystii, która jest sercem misji, znalazł swoją kontynuację podczas panelu dyskusyjnego, moderowanego przez ks. dr. Adama Wińskiego, misjonarza z Kuby, obecnie dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych archidiec. białostockiej. Wyjściem do dyskusji był temat „Kult eucharystyczny poza Mszą św. – doświadczenie misji” zreferowany przez moderatora. Prelegent mówił min., iż do form kultu eucharystycznego poza Mszą św. zalicza się udzielanie Komunii Świętej poza Mszą św., szczególnie w misyjnych wspólnotach parafialnych, a także w żeńskich zgromadzeniach. Udzielają jej specjalnie do tego przeznaczeni szafarze i szafarki Eucharystii. Kolejnymi formami obrzędu eucharystycznego są adoracja, procesja z Najświętszym Sakramentem oraz kongresy eucharystyczne, które pogłębiają duchowość eucharystyczną. „Według dokumentów misyjnych Kościoła misjonarze są zaproszeni, aby rozbudzać kult czci Jezusa obecnego w sakramencie Eucharystii” – podkreślił ks. Wiński, dodając, „że według dokumentów Kościoła o liturgii, jeżeli wierni proszą o udzielenie Eucharystii poza celebracją Mszy św. należy jej udzielić”.
Podczas dyskusji misjonarze podzielili się swoim doświadczeniem udzielania sakramentu Eucharystii podczas pandemii oraz zanoszenia Komunii Świętej chorym do ich domów. Odnośnie innych form kultu eucharystycznego większość uczestników stwierdziła: adoracja Najświętszego Sakramentu cieszy się wielką popularnością na placówkach misyjnych nawet wśród nieochrzczonych. Wszyscy misjonarze wyrazili przekonanie, że nie należy skąpić Chrystusa eucharystycznego, który daje możliwość serdecznego zjednoczenia się z Nim. Jeden z ojców kapucynów, posługujący w Sudanie Południowym powiedział, że na jego misji na adorację przychodzą też ludzie niewidomi.
Na liście prelegentów znalazł się także ks. prof. dr hab. Józef Kloch z UKSW, rzecznik prasowy KEP w latach 2003-2013, który przedstawił sytuację Kościoła w Polsce. Mówca poinformował o nowym składzie Konferencji Episkopatu Polski oraz przybliżył problemy obecnej sytuacji polityczno-kościelnej w naszym kraju, akcentując radykalizację postaw polityków wobec Kościoła i religii. W tym kontekście wymienił bulwersujące zarządzenie prezydenta Warszawy nakazujące usunięcie krzyża z urzędów miasta oraz decyzję minister Edukacji Narodowej, wprowadzającą redukcję ilości godzin religii w szkołach.
W kolejnej części swojego wykładu ks. Józef Kloch przedstawił przebieg prac drugiej części synodu o synodalności. Na zakończenie prelegent zaciekawił słuchaczy tematem sztucznej inteligencji i jej zalet, zachęcając do korzystania z możliwości, jakie proponuje. Zastrzegł jednak, iż „wielkie innowacje wymagają etycznego monitorowania, ponieważ to nie sztuczna inteligencja jest zagrożeniem, lecz człowiek nieetycznie się nią posługujący” – podkreślił wykładowca UKSW.
Drugi dzień wakacyjnego zjazdu misjonarzy rozpoczął się spotkaniem z bp. Andrzejem Kaletą, członkiem Komisji KEP ds. Misji, który mówił o potrzebie odnowy duchowej misjonarzy, szczególnie poprzez modlitwę do Ducha Świętego. oraz otwarcie się na jego działanie. „Cieszę się bardzo, że dzięki wam dotykam Kościoła misyjnego. Duch Święty jest mocno związany z misjami. Gdyby nie On Kościół siedziałby do tej pory w Wieczerniku, dlatego trzeba odnowić modlitwę do Ducha Świętego” – powiedział hierarcha. Biskup wysłuchał wypowiedzi misjonarzy na temat słabej formacji w seminariach misyjnych. Padła propozycja przyjmowania do polskich seminariów duchownych seminarzystów z młodych Kościołów : „Wiem, że taka praktyka już została rozpoczęta, ale trzeba ją rozszerzyć także na kraje Oceanii” – wyraził swoją prośbę misjonarz z Papui-Nowej Gwinei.
Sylwetki misjonarzy są zawsze inspirującym tematem i żywym świadectwem mocy Bożego ducha. O pięciu misjonarzach, których procesy beatyfikacyjne są w toku mówił w pierwszej prelekcji drugiego dnia zjazdu o. dr. hab. Wojciech Kluj OMI z UKSW. Wśród wymienionych misjonarzy znaleźli się : br. Antoni Kowalczyk OMI (1866-1947) – misjonarz w Kanadzie, ks. Jan Czuba (1959-1998) z diec. tarnowskiej – zamordowany w Republice Konga, o. Marian Żelazek (1918-2006) – misjonarz w Indiach, Doktor Wanda Błeńska (1911-2014) – misjonarka w Ugandzie i Helena Kmieć (1991-2017) – zamordowana w Boliwii.
Prelegent podkreślił, że pasją tych siewców Ewangelii był Bóg i drugi człowiek, a ich niezwykłe życiorysy są księgą pisaną miłością i pokorą.
W gronie referujących znalazł się ks. dr Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, który przedstawił zebranym założenia i praktykę kultu Najświętszego Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi, zachęcając misjonarzy do rozwijania go we wspólnotach misyjnych.
Kolejnym punktem w programie spotkania była prezentacja dokumentu podsumowującego pierwszą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pt. „Kościół synodalny w misji”. Z dokumentem zapoznał słuchaczy ks. dr Adam Wiński. Prelegent przedstawił cechy Kościoła synodalnego: słuchanie bez oceniania, wspólne podejmowanie decyzji w oparciu o duchowe rozeznanie, współodpowiedzialność za misje wynikające z misyjnej istoty Kościoła, współuczestnictwo – komunia, czyli jedność w różnorodności. Ksiądz Wiński zauważył, że dokument wskazuje na potrzebę powrotu do słowa Bożego oraz wspólnotowego i osobistego rozeznawania, a bycie misjonarzem nazywa podwójną łaską.
Podczas zjazdu misjonarze mieli też możliwość spotkania się z przedstawicielami Fundacji „Redemptoris Missio”, organizującej pomoc medyczną dla krajów misyjnych. Prezes Fundacji Justyna Janiec-Palczewska zaprezentowała różnego rodzaju projekty medyczne zrealizowane dotychczas w placówkach misyjnych, gdzie pracują polscy misjonarze: począwszy od dostarczania sprzętu medycznego, skończywszy na wysyłaniu ekip medyków różnych specjalności, aby nieśli pomoc mieszkańcom Afryki, Oceanii czy Azji.
Uczestników zjazdu niewątpliwie pozytywnie zaskoczyło kolejne wydarzenie spotkania. Była nim wizyta przedstawicieli jednostki GROM. Podczas warsztatów prowadzonych przez funkcjonariuszy GROM-u goście dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacjach zagrożeń i niebezpieczeństw na misjach. Przeszli także szybki kurs pierwszej pomocy.
Gremium, które otacza szerokim patronatem i wsparciem wszystkich polskich misjonarzy jest bez wątpienia Konferencja Episkopatu ds. Misji. W czasie zjazdu była możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem poszczególnych agend Komisji i z możliwościami uzyskania dofinansowania projektów misyjnych w zakresie duszpasterstwa, edukacji i opieki medycznej, a także z warunkami otrzymania środków transportu: samochodu, motorówki, ambulansu, czy rowerów, np. dla katechistów.
Tegoroczne Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy, zorganizowane przez wspomnianą Komisję zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Szymona Stułkowskiego, ordynariusza diec. płockiej, członka Komisji KEP ds. Misji.
Spotkaniu towarzyszyła wspólna modlitwa i rekreacja. Był też wyjazd do kina na film pt. „Powstaniec 1863”.
Według danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji wśród 1690 misjonarzy z naszego kraju jest 272 księży diecezjalnych (fidei donum), 1377 osób konsekrowanych, w tym 619 sióstr zakonnych i 758 zakonników oraz 41 misjonarzy świeckich.
Tekst i zdjęcia M. Krystecka
Zobacz nasze inne aktualności