Pod hasłem „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”, w dniach 1-2 czerwca br., odbyła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Zgromadziła ok. 15 tys. osób. Uczestnicy zawierzyli Matce Bożej Kościół, papieża, świat i ojczyznę. Zainaugurowana została Wielka Nowenna Różańcowa przed 200. rocznicą powstania Żywego Różańca, przypadającą w roku 2026.
„Choć Żywy Różaniec powstał we Francji, inicjatywa Wielkiej Nowenny zrodziła się w Polsce, na wzór tej przygotowującej Polaków na tysiąclecie chrztu” – powiedział ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca. „Cel nowenny to ożywienie apostolskiego dynamizmu członków wspólnoty. Chodzi o to, aby koła Żywego Różańca włączyły się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Modlimy się także w intencji naszej Ojczyzny – naszej Matki, modlimy się też o pomyślność i umocnienie wiary w naszych sercach” (Izabela Tyras, Radio Jasna Góra).
Wśród organizatorów VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca były również Papieskie Dzieła Misyjne. Podczas Mszy św. w sobotę, 2 czerwca, ks. dr Maciej Będziński, sekretarz PDRW i PDPA przedstawił działalność PDM oraz odczytał list abpa Giovanni Pietro Dal Toso, przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych i sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów. W liście abp Dal Toso zwrócił uwagę na misyjność Kościoła: „Ponieważ Kościół jest ze swej natury misyjny – istnieje po to, aby ewangelizować – każdy ochrzczony katolik jest powołany do uczestniczenia w tej misji, każdy zgodnie ze swoim konkretnym stanem życia i danymi przez Boga talentami”. Mówił również o 200. rocznicy założenia Żywego Różańca przez sł. Bożą Paulinę Jaricot.
Pielgrzymi dowiedzieli się również, że papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. „Dlatego zapraszam was wszystkich do podjęcia jeszcze intensywniejszych wysiłków, abyście dzielili się z waszymi rodakami jeszcze większym zapałem misyjnym i zaprosili ich do bardziej intensywnych modlitw za misyjne wysiłki Kościoła wobec narodów” – wyjaśnił w liście abp Dal Toso”.
Pielgrzymi modlili się także w intencji misji, misjonarzy i Papieskich Dzieł Misyjnych. Wsparciem dla PDM byli klerycy z Koła Misyjnego z WSD w Częstochowie, którzy włączyli się w liturgię i przebieg pielgrzymki.
Bp Zbigniew Zieliński z archidiec. gdańskiej w homilii podczas Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przywołał postać Pauliny Jaricot oraz Papieskie Dzieła Misyjne.
Zobacz nasze inne aktualności